Podatek – obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych.
Wielu rolników zapomina, że rejestracja odbiorników radiowych i telewizyjnych jest w Polsce obowiązkowa bez względu na to, gdzie się one znajdują. Brak opłaconego abonamentu za radio, które znajduje się w maszynie rolniczej, w przypadku kontroli będzie skutkować karą. Jakie stawki obowiązują w tym roku?
Już tylko kilka dni zostało na skorzystanie z pomocy finansowej skierowanej do rolników, którzy ponieśli straty w swoich uprawach w wyniku powodzi lub innych niekorzystnych zjawisk. 15 listopada to ostateczny termin na złożenie wniosku w Agencji Rolnej, ale nie tylko. Rolniku, sprawdź, co jeszcze do tego dnia należy zrobić.
Kwotę podatku rolnego w Polsce określa się na podstawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów. Te dane jak co roku podaje Główny Urząd Statystyczny. Informacja ta niezbędna do wyznaczenia kwoty podatku już została podana i jest niższa od tej w roku poprzednim. Czy podatek rolny w 2025 r. także będzie niższy?
Zaledwie kilka dni temu, media obiegła wiadomość o wprowadzeniu przez Ministerstwo Finansów opodatkowania nieruchomości. Podatek miałby obowiązywać przydrożne krzyże, kapliczki czy święte figury. Teraz jednak resort zmienia zdanie i zapewnia, że te przepisy jeszcze zostaną doprecyzowane. Kogo zatem obejmie nowy podatek od nieruchomości?
Każdy kolejny rok to gwarantowane podwyżki cen w sklepach, podwyżki podatków czy usług. Początek 2025 roku także zacznie się wyższymi kwotami opłat. Mowa tu o podwyżce m.in. podatku od psa, ale nie tylko. Właściciele będą zmuszeni dopłacić do obowiązującej kwoty podatku o 2,7 % więcej. Skąd takie zmiany i kto nie musi płacić podatku od czworonoga?
Zostało już niewiele czasu do uiszczenia obowiązkowej opłaty nałożonej na posiadaczy gruntów ornych. Mowa tu o podatków rolnym, który wprowadzono w życie ustawą z dnia 15 listopada 1984 roku. Rolnicy, którzy na początku roku otrzymali decyzję z dokładną kwotą za grunty rolne, mają w niej wyszczególnione cztery terminy opłat. 15 maja mija termin opłaty za drugi kwartał.
Już 15 marca mija termin pierwszej kwartalnej opłaty za podatek rolny w 2024 roku. Od czego zależy wysokość podatku rolnego oraz jakie kwoty w tym roku będą zmuszeni opłacić posiadacze ziem? Kto jest zwolniony z opłaty podatku rolnego? Sprawdziliśmy to.
W Polsce obowiązuje nie tylko podatek od posiadania psa, ale również od kota. Zapewne wielu miłośników tych czworonożnych pupili, nie zdawało sobie sprawy, że taka opłata w ogóle istnieje. Jednak nie dotyczy ona posiadaczy kotów, które zostały przygarnięte lub zaadoptowane ze schroniska. Kto zatem powinien zapłacić podatek od kota?
Jeżeli jesteś posiadaczem czworonoga, powinieneś wiedzieć o tym, że niektóre gminy pobierają opłatę za posiadanie psa. W tym roku stawka podatku od psa wzrosła aż o 15%. Kto może zostać zwolniony z opłaty, a także jaka jest nowa stawka podatku? Sprawdziliśmy to.
Co roku o tej porze rozpoczyna się wysyłanie deklaracji podatkowych z KRUS do swoich świadczeniobiorców. Sprawdziliśmy, do jakiej grupy ludzi trafi w tym roku PIT, oraz jaki czas ma Kasa Rolnicza na dostarczenie go rolnikom.
1 grudnia nowa minister rolnictwa Anna Gembicka ogłosiła osiem projektów systemowych rozwiązań dla rolnictwa. Mają to być rozwiązania poprawiające stabilność, opłacalność i bezpieczeństwo żywnościowe polskiego rolnictwa.
Nowe zmiany w kolejnych wsparciach finansowych przygotowanych dla rolników, będą obowiązywały już lada moment. Zmiany dotyczą m.in. zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w podwyższonej kwocie za 1 litr oleju napędowego. Sprawdź szczegóły pomocy finansowej dla rolników.
Jakie podatki płacą w Polsce rolnicy? Zgodnie z aktualnym stanem prawnym producenci żywności są zobowiązani do uiszczania podatku rolnego, podatku od nieruchomości, podatku od towarów i usług, a także podatku dochodowego od działów specjalnych produkcji rolnej. Warto tym samym podkreślić, że ogólnie rozumianej działalności rolniczej nie dotyczy podatek dochodowy, znany również jako PIT. Jakie podatki płacą rolnicy? WyjaśniamyZgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych PIT nie obejmuje przychodów z działalności rolniczej - wyjątkiem są tutaj profity wynikające z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. Podatek rolny jest podstawową opłatą, która dotyczy gospodarzy i prowadzonej przez nich działalności. Z racji zamieszkiwania w domach jednorodzinnych, rolnicy są też zobowiązani do uiszczania podatku od nieruchomości. Jeśli rolnik dysponuje gruntami leśnymi, musi tym samym opłacać podatek leśny. Podatek dochodowy od działów specjalnych produkcji rolnych obejmuje rolników, którzy posiadają uprawy grzybów i grzybni, uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy roślin metodą in-vitro, pasieki, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnię drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowlę dżdżownic, hodowlę entomofagów, hodowlę jedwabników, a także hodowlę i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Działalność rolnicza podlegająca pod podatek rolny a działalność rolnicza od działów specjalnych produkcji rolnej różnią się przede wszystkim rozmiarem prowadzonej działalności. Rolnicy podlegają również podatkowi od towarów i usług, znanemu jako VAT. Rolnicy mają możliwość odliczenia podatku VAT zawartego w cenie każdego środka kupowanego na potrzeby produkcji rolnej. Zwrot podatku VAT ma charakter zryczałtowanej płatności, liczonej na podstawie uproszczonego podatku VAT od produktów rolnych.Warto dodać, że od 23 czerwca 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku rolników obejmuje 8-procentowa stawka VAT, która dotyczy środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu, a także podłoża organiczno-mineralnego (niebędącego ziemią ogrodniczą) i podłoża do upraw organicznych.
Choć kosztami nowego podatku mają być obarczeni producenci, to wzrosty cen środków ochrony roślin odczują przede wszystkim rolnicy. Podatek w wysokości 1% od obrotów ma być przeznaczony na promocję rolnictwa ekologicznego. Projektowana ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku - dzięki niej do państwowej kieszeni trafi dodatkowe 30 milionów złotych. Nowy podatek od pestycydówŚrodki ochrony roślin są niezwykle kontrowersyjnym tematem w środowisku rolniczym i sposoby ich użycia budzą skrajne emocje. Dzięki pestycydom rolnicy mogą zabezpieczyć przyszłość swoich upraw, lecz - z drugiej strony - chemiczne preparaty mają negatywny wpływ na lokalny ekosystem. By wspierać rolnictwo ekologiczne, państwo zaproponowało wprowadzenie nowego podatku od pestycydów. Choć sama opłata ma być nałożona na producentów środków ochrony roślin, to nie ma wątpliwości, że koszty zostaną w praktyce przerzucone na producentów żywności w postaci wyższych cen produktów. Wysokość podatku od pestycydów wyniesie 1% od obrotów, co w skali roku ma przysporzyć 30 milionów złotych w państwowym budżecie.
- Podatnicy płacą podatek rolny w 4 ratach, proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego do: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego - można przeczytać na rządowej stronie. Podatek rolny można opłacić przelewem, gotówką w kasie, albo w przypadku osób fizycznych, drogą inkasa. Warto pamiętać, że w przypadku gdy podatek rolny nie przekracza kwoty 100 zł, płatny jest jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]
- To, co jemy, nie jest prywatną sprawą. Papierosy, alkohol i benzyna są opodatkowane akcyzą - zaproponowała za pośrednictwem Twittera Sylwia Spurek. Europosłanka zaproponowała, by pieniądze pochodzące z podatku od mięsa, przeznaczone zostały na leczenie chorób, które powodowane są przez spożywanie mleka i mięsa, a także na koszty związane ze szkodami środowiskowymi. Jak się można spodziewać, kolejny po "piątce dla branży roślinnej" pomysł wzbudził wiele kontrowersji wśród internautów. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]