Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Podkuwanie koni – wciąż aktualne czy przestarzałe rozwiązanie?
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 24.04.2023 20:46

Podkuwanie koni – wciąż aktualne czy przestarzałe rozwiązanie?

None
unsplash.com

Podkuwanie koni to praktyka stosowana od wieków. Gdy konie były używane głównie do ciągnięcia wozów i orki, dbałość o ich podkowy należała do jednych z najważniejszych zadań pielęgnacyjnych. Wraz z postępem w dziedzinie weterynarii i wiedzy o zwierzętach pojawiły się jednak pytania dotyczące sensowności podkuwania koni: czy jest ono nadal konieczne? A może podkuwanie kopyt to rozwiązanie przestarzałe? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Czym jest podkuwanie kopyt konia? Na czym polega podkuwanie kopyt?

Podkuwanie to proces przygotowania i mocowania specjalnych metalowych elementów zwanych podkowami na spodzie kopyt konia. Podkucie jest ważnym elementem opieki weterynaryjnej nad końmi, ponieważ zapewnia ochronę kopyt przed uszkodzeniami i zapobiega problemom zdrowotnym. Czasami też bywa stosowane jako metoda naprawcza w przypadku kopyt z problemami. 

Podkucie kopyt konia polega na usunięciu starej podkowy (jeśli koń był wcześniej podkuwany) i ocenie aktualnego stanu kopyta. Kowal lub specjalista od opieki nad końmi ocenia, czy konieczne jest podkucie oraz jaki rodzaj podkowy i jakie modyfikacje są potrzebne. Następnie kopyto jest przygotowywane do dalszych zabiegów: jest ono przycinane do odpowiedniego kształtu poprzez umiejętne usunięcie martwej tkanki. Kopyto jest później oczyszczane, a jego powierzchnia wyrównywana specjalnym pilnikiem. W dalszej kolejności specjalista dopasowuje podkowę do kopyta konia, aby zapewniała odpowiednie wsparcie i ochronę całemu ciału zwierzęcia. Później podkowa jest mocowana na kopycie konia, a na koniec testowana, aby upewnić się, że jest idealnie dostosowana do jego potrzeb. 

Podkowy do podkuwania kopyt koni zazwyczaj wykonuje się z metalu, najczęściej ze stali lub żeliwa. Stalowa podkowa jest bardziej trwała, odporna na zużycie i korozję, a także lżejsza od żeliwnej podkowy. Żeliwo natomiast jest bardziej elastyczne i twardsze od stali, co może być korzystne w przypadku niektórych problemów kopytowych konia.

W zależności od potrzeb i preferencji, podkowy do kopyt koni mogą być różnej wielkości, kształtu i grubości. Ważne jest, aby dobrze dobrać podkowę do kopyta konia, tak aby była odpowiednio dopasowana i nie powodowała dyskomfortu lub bólu dla zwierzęcia. W niektórych przypadkach, takich jak np. przy problemach z przetaczaniem kopyt konia, stosuje się podkowy specjalne, modyfikowane indywidualnie pod potrzeby danego zwierzęcia.

Podkuwanie kopyt konia powinno być przeprowadzane regularnie, co kilka tygodni lub w zależności od indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Dobra opieka nad kopytami koni jest kluczowa do tego, aby zapewnić im zdrowie i komfort podczas pracy i codziennych aktywności. Warto przy tym pamiętać, że podkuwanie kopyt konia wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego powinno być wykonywane jest przez doświadczonych kowali lub specjalistów od opieki nad końmi.

Czy warto podkuwać końskie kopyta?

Istnieje wiele różnych odpowiedzi na pytanie o to, czy podkuwać konie. Czy podkuwać wszystkie cztery kopyta, a może tylko dwa? A może w ogóle zrezygnować z podkuwania konia? 

Nie od dziś wiadomo, że podkuwanie koni ma wiele zalet. Zapobiega ono m.in. jego uszkodzeniom mechanicznym, co jest istotne w przypadku koni, które pracują w trudnych warunkach, np. na terenach kamienistych. Uważa się również, że podkowa zapewnia odpowiednią amortyzację kopyta podczas biegu, co wpływa na wygodę oraz wydajność ruchową konia. 

Mimo to nie brakuje specjalistów, którzy wskazują, że podkuwanie koni nie jest zabiegiem obowiązkowym, uzasadniając, że praktyka ta może negatywnie wpłynąć na naturalną budowę ciała konia, a co za tym idzie – jego zdrowie i sposób poruszania się. Wszystko dlatego, że podkowy mogą zmienić kąt nachylenia kopyta względem podłoża (bywa jednak i tak, że podkowy uzupełniają niekiedy ubytki kopyta, przywracając jego prawidłowy kąt nachylenia). W niektórych przypadkach nieumiejętne podkucie konia może zaowocować odkształceniami kopyt i schorzeniami kończyn.

Jakie są alternatywy dla podkuwania kopyt?

Podkuwać czy nie? Odpowiedzi w przypadku danego konia może udzielić jedynie wykwalifikowany w tym kierunku specjalista. Ważne jest, aby z pomocą fachowca wybrać najlepszą opcję dla danego konia i jego indywidualnych potrzeb. 

Alternatywą dla podkuwania końskich kopyt podkowami metalowymi jest użycie podków z gumy. Są one bardziej miękkie i elastyczne, co pozwala na naturalne ruchy kopyta konia, a jednocześnie zapewniają ochronę przed uszkodzeniami. Zdrowy koń może pozostać również bez podków i prowadzić naturalny styl życia – warto jednak pamiętać, by kopyta zwierzęcia były przycinane regularnie.