Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Polska wieprzowina i borówka hitem w Wietnamie? Szansę na zwiększenie eksportu otwierają rozmowy rządowe
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 05.07.2024 20:05

Polska wieprzowina i borówka hitem w Wietnamie? Szansę na zwiększenie eksportu otwierają rozmowy rządowe

zwierzę
fot. Canva/kadmy

Eksport polskiej wieprzowiny do Wietnamu oraz zniesienie zakazu importu borówki wysokiej – to główne tematy rozmów wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka z przedstawicielami wietnamskiego parlamentu. Strony wyraziły wolę zacieśnienia współpracy w dziedzinie rolnictwa, nauki i technologii.

Spotkanie z delegacją

Wietnamską delegację, której przewodniczyła wiceszefowa Komisji ds. Nauki, Technologii i Środowiska Parlamentu Wietnamu Nguyen Thi Le Thuy, przyjęto w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w piątek, 5 lipca.

Wiceminister Czerniak z zadowoleniem przyjął sygnały o chęci intensyfikacji dialogu w obszarze rolnictwa i badań naukowych. Podkreślił ogromny potencjał współpracy polsko-wietnamskiej w tym sektorze, wskazując na znaczenie finalizacji rozmów ws. otwarcia rynku wietnamskiego dla polskiej borówki wysokiej oraz zniesienia zakazu importu mięsa wieprzowego z pięciu polskich województw, wprowadzonego z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie tylko o rolnictwie

W trakcie spotkania potwierdzono wolę organizacji posiedzenia polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa. Obie strony dostrzegają duży potencjał nie tylko handlu, ale również współpracy naukowo-badawczej, ze szczególnym uwzględnieniem akwakultury.

Uczestnicy spotkania omówili również kwestie zmian klimatu i ich wpływu na rolnictwo, wymieniając się doświadczeniami i rozwiązaniami stosowanymi w obu krajach. Poruszyli także tematykę planów rządowych dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń, a także szeroko omówili zagadnienia związane z zastosowaniem technologii i innowacji w rolnictwie.

Największy odbiorca

Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wietnam jest kluczowym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych w regionie Azji. W ubiegłym roku wartość polskiego eksportu na wietnamski rynek wyniosła 175,7 mln euro, co oznacza wzrost o ok. 13,87% w porównaniu z rokiem 2022. Głównie eksportowano mięso drobiowe z indyka i podroby, mięso z ryb, filety z łososia, mąki, mączki i granulki z mięsa i podrobów oraz jadalne podroby wieprzowe. W pierwszych trzech miesiącach 2024 r. wartość eksportu wyniosła 53,5 mln euro, co oznacza wzrost o ok. 43% w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2023.

Rozmowy rządowe stwarzają nowe perspektywy dla dalszego wzrostu eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Wietnamu. Oczekuje się, że zniesienie barier handlowych i zacieśnienie współpracy w obszarze nauki i technologii przyczynią się do dalszego rozwoju wymiany handlowej i wzmocnienia relacji polsko-wietnamskich.

Tagi: MRiRW