Polskie mięso drobiowe nie pojedzie do Chin. Embargo już obowiązuje
Taką decyzję podjęła chińska Generalna Administracja Celna i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zakaz został wprowadzony w związku z pojawieniem się ogniska wysoce zjadliwej odmiany ptasiej grypy w Polsce. Nie nacieszyliśmy się długo importem do Chin, bowiem poprzednie embargo na polskie mięso drobiowe, zostało zniesione w czerwcu 2024 roku. Co z mięsem, które już dotarło do Chin na początku września?
Chiny zniosły embargo na polski drób
Polscy producenci drobiu przez 5 lat nie mogli dostarczać mięsa drobiowego do Chin. Przypomnijmy, w 2019 roku pojawiło się w Polsce pierwsze ognisko ptasiej grypy, która z łatwością przenosiła się na drób i dziesiątkowała go w zawrotnym tempie. Już wtedy Chiny zamknęły swój rynek na nasze mięso drobiowe.
Nagły zwrot akcji nastąpił w czerwcu bieżącego roku, kiedy po trzech miesiącach wolnych od wirusa zjadliwej grypy ptaków HPAI, ponownie jako kraj mogliśmy eksportować nasz drób na chiński rynek. Stało się to w czerwcu, podczas wizyty polskiego Prezydenta Andrzeja Dudy w Pekinie i podpisaniu z Przewodniczącym ChRL Xi Jingpingiem istotnych dla Polski obustronnych porozumień. Ta radość nie trwała jednak zbyt długo.
Koniec z importem naszego drobiu do Chin
Od czerwca 2024r. producenci drobiu mogli eksportować go do Chin. Długo jednak to nie trwało, ponieważ pod koniec sierpnia br., w Polsce ponownie pojawiło się ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wirus podtypu H5N1 pojawił się w województwie lubuskim i tam pozostawiał po sobie zniszczenia.
W piątek na portalu Cailianshe pojawił się komunikat chińskiej Generalnej Administracji Celnej i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęciu decyzji dotyczącej wprowadzenia zakazu importu produktów drobiowych. Embargo nałożono, ponieważ 23 sierpnia 2024 r. Polska zgłosiła Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt pojawienie się wirusa HPAI w kraju.
To Chiny zrobią z polskim drobiem
Chiny obawiają się rozpowszechnienia epidemii wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków u siebie. Boją się także o bezpieczeństwo swoich hodowli zwierząt i bezpieczeństwo biologiczne w kraju. Stąd też decyzja o zakazie "bezpośredniego lub pośredniego importu drobiu i produktów z nim związanych z Polski" - czytamy w komunikacie na stronie Administracji Celnej. Ta decyzja obowiązuje od środy 4 września.
Produkty drobiowe wysłane do Chin przed tą datą, zostaną poddane ścisłej kwarantannie oraz specjalnym testom przed ich zwolnieniem. Drób i produkty drobiowe wysłane po 4 września, będą zwracane lub niszczone, to wynika z komunikatu Generalnej Administracji Celnej.