Eksport polskiego drobiu do Chin zatwierdzony. Podpisano porozumienie
Polscy producenci drobiu po pięcioletniej przerwie, ponownie będą mogli eksportować drób do Chin. Długoletnie przerwa wynikała z pojawienia się w kraju ognisk ptasiej grypy. Trwające od 22 czerwca wizyty polskiego Prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach, odniosły sukces. Prezydent wraz z Przewodniczącym ChRL Xi Jingpingiem podpisali kilka istotnych dla Polski obustronnych porozumień.
5 lat przerwy w eksporcie drobiu do Chin
Problem z eksportem polskiego drobiu do Chin rozpoczął się w 2019 roku. To właśnie wtedy pojawiło się w kraju pierwsze ognisko ptasiej grypy, która dziesiątkowała również drób. Taki obrót spraw spowodował zamknięcie rynku chińskiego na eksport drobiu z Polski.
W 2024 roku wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI, pojawił się wśród polskiego drobiu w marcu. Od tego czasu minęły już trzy miesiące, dlatego Polska może szczycić się krajem wolnym od tej choroby. Dla przypomnienia, obecnie wystąpienie ptasiej grypy w jakimkolwiek regionie kraju jest jednoznaczne z zakazem eksportu drobiu z całej Polski.
Polski drób będzie eksportowany do Chin
Powyższy zakaz został w dniu dzisiejszym zniesiony, a rodzimy drób ponownie pojawi się na chińskim rynku. Zagwarantował to polskim producentom drobiu Prezydent Andrzej Duda, który od dwóch dni przebywa w Chinach. Rozmowy z przedstawicielami chińskiego rządu zaowocowały w poniedziałek 24 czerwca, podpisaniem w Pekinie porozumienia w sprawie eksportu drobiu z Polski.
W obecności Prezydenta Andrzeja Duda i Przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga podpisano w Pekinie kilka porozumień gospodarczych, w tym ważne porozumienie w sprawie eksportu polskiego drobiu. Zakłada ono, że jedno ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego - informuje Kancelaria Prezydenta w mediach społecznościowych.
Prezydent Duda podpisał pięć porozumień z Chinami
W trakcie wizyty polskiego Prezydenta w Pekinie udało się podpisać w sumie pięć porozumień, które będą mieć ogromny wpływ dla przyszłości obu krajów.
- Porozumienie w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy w handlu.
- Porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do HPAI.
- Porozumienie w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej.
- Porozumienie w sprawie wymagań w zakresie inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin.
- Porozumienie w sprawie opracowania słownika chińsko-polskiego i polsko-chińskiego.
Polsko-chińskie relacje liczą już sobie 75 lat. Przez cały ten czas były bardzo dobre; niezależnie od wszystkich wydarzeń, opierały się zawsze na wzajemnym szacunku i uznaniu. Chciałbym, aby zawsze takie pozostawały. - powiedział Andrzej Duda na spotkaniu z Premierem Chińskiej Republiki Ludowej Li Qiangiem.
Ponadto polski Prezydent dodał, że ta wizyta "na celu promowanie polskich produktów i gospodarki, ale przede wszystkim budowanie więzi międzyludzkich".