Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Tanie jaja? Można tylko pomarzyć, ceny wkrótce poszybują w górę
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 09.09.2024 11:23

Tanie jaja? Można tylko pomarzyć, ceny wkrótce poszybują w górę

jajka ze sklepu
fot.Pixabay/bhaag0919

Taki trend już powoli zaczyna być odczuwalny. Ceny jaj w hurcie będą jednak jeszcze wyższe, tak przewiduje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Na podwyżki wpłynąć ma niskie pogłowie kur w kraju, ale także rosnące koszty transformacji chowu drobiu. Co się zmienia w tej kwestii i od kiedy Polacy będą płacić więcej za jaja?
 

Jaja w hurcie droższe. Czy to wpłynie na ceny jaj w detalu?

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała o zbliżających się podwyżkach cen jaj w hurcie. Jak wynika z analiz izby, póki co jest to powolny proces, jednak niebawem presja na podwyżki cen będzie mocniej zaakcentowana przez samych producentów.

KIPDiP powołuje się na statystyki dotyczące krajowego pogłowiu kur, który jest de facto najniższy od kilku lat. Izba przypomina, iż takie nagłe podwyżki były zauważalne w 2022 roku, kiedy w ciągu trzech miesięcy polskie jaja w hurcie podrożały aż o 75%. Niestety, choć obecnie prognozy dotyczą cen jaj hurtowych, to nie ma wątpliwości, że podwyżki dotkną klientów kupujących ten produkt w detalu. 

Za chwilę rusza nabór wniosków nowego programu ARiMR. Sprawdź czy Ciebie też dotyczy

Za mało kur na potrzeby konsumentów

Pogłowie kur, czyli ogół zwierząt tego konkretnego gatunku, występujących na określonym obszarze i w danym czasie, zaczęło zauważalnie maleć. Wylęga się mniej piskląt, a kur niosek jest zbyt mało, żeby wystarczająco zaopatrzyć polski rynek.

Obserwując rynek, mamy coś w rodzaju deja vu. Szacowana wylęgami piskląt populacja towarowych kur nieśnych jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb rynku, podobnie jak było w 2022 roku. Oczekujemy zatem, że jesienią ceny jaj osiągane przez producentów pójdą w górę. Wzrosty nie powinny być tak spektakularne jak dwa lata temu, niemniej będą bardzo wyraźne i odczuwalne - oceniła Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, cytowana przez "portal spożywczy"

Według Izby, krajowa produkcja piskląt jest obecnie najniższa w stosunku do lat poprzednich. W 2024 roku, na rynku pojawiło się zaledwie ponad 19 milionów młodych kurek. W poprzednich latach te liczby zatrzymywały się w zależności od roku na maksymalnie ponad 25 milionach młodych kur. 

Kiedy zapłacimy więcej za jaja? Jakie są przyszłe prognozy cenowe?

Katarzyna Gawrońska zwróciła uwagę na kolejny istotny problem, mianowicie ostrożne inwestowanie producentów w młode pisklęta. 

Producenci bali się odważniej inwestować. Wynikało to z niestabilności przepisów i wielu nowych obostrzeń związanych z produkcją oraz z obaw o nieprzewidziane wydarzenia typu zwiększony import czy grypa ptaków. Istotne znaczenie ma także transformacja branży w kierunku chowów alternatywnych, czyli stopniowe odchodzenie od klatek - wyjaśniła dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Izba prognozuje rychłe podwyżki jaj sprzedawanych w hurcie już tej jesienie, co zapewne wpłynie na ceny detaliczne, choć według ministerstwa rolnictwa taka sytuacja już ma miejsce. Ceny jaj w handlu detalicznym są obecnie wyższe od hurtowych, ale różnią się w zależności od typu jaj. Analitycy uważają, że ceny skupu jaj klasy M już na koniec tego roku wyniosą około 48 zł/100 sztuk, w kolejnym nawet 52 zł/100 sztuk jaj.