Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Pomoc za straty poniesione w 2020 r. ARiMR rozpoczyna nabór wniosków
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:39

Pomoc za straty poniesione w 2020 r. ARiMR rozpoczyna nabór wniosków

ARiMR -wnioski
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 7 czerwca bieżącego roku rozpoczyna nabór wniosków o pomoc na szkody w uprawach rolnych spowodowane w 2020 r. przez grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę lub suszę.

Nabór prowadzony jest od dziś 7 do 30 (środa) czerwca 30 2021 roku. Z pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy w ubiegłym roku ponieśli straty ze względu na następujące klęski żywiołowe:

  • suszę,

  • grad,

  • deszcz nawalny,

  • ujemne skutki przezimowania,

  • wiosenne przymrozki,

  • powódź,

  • huragan,

  • uderzenie pioruna,

  • obsunięcie się ziemi,

  • lawinę.

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, żeby rolnik mógł ubiegać się o pomoc w ramach wsparcia, szkody muszą wynosić co najmniej 20 proceny plonu, natomiast straty w całym gospodarstwie muszą być powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej.

Co więcej, rolnik ubiegający się o pomoc musi mieć nadany numer identyfikacyjny, a także być mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem.

Zgodnie z informacjami ARiMR wysokość pomocy nie może przekroczyć 80%, bądź 90% w przypadku gospodarstw na obszarach ONW, kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej.

Warto jednak pamiętać, że pomoc zostanie obniżona o połowę dla producentów rolnych, którzy nie posiadają polisy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych.

Ile wynosi pomoc?

Stawki za straty poniesione w 2020 r. przez grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę lub suszę wynoszą:

>

Gdzie złożyć wnioski?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rolnicy, którzy starają się o pomoc na szkody w uprawach rolnych spowodowane w 2020 r., powinni złożyć wnioski w powiatowych biurach ARiMR. Wnioski można składać osobiście, przez pełnomocnika, wysłać przesyłką, bądź za pośrednictwem platformy ePUAP. Należy pamiętać, że do wniosków trzeba załączyć między innymi kopię protokołu oszacowania szkód. Wnioski wraz z instrukcją, a także więcej informacji na temat naboru znaleźć można na stronie ARiMR >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: ARiMR

Tagi: ARiMR