Ponad 500 tys. sztuk drobiu do wybicia. Minister rolnictwa zaapelował ws. ptasiej grypy
Ogniska, które stwierdzono na podstawie badań wykonanych w dniach od 18 do 21 kwietnia bieżącego roku, stwierdzono w województwach:
-
łódzkim (3)
-
pomorskim (4),
-
warmińsko-mazurskim (1),
-
mazowieckim (5),
-
wielkopolskim (5),
-
śląskim (1),
-
lubelskim (1),
-
kujawsko-pomorskim (1),
-
świętokrzyskim (1),
-
lubuskim (1),
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[ EMBED-6 ]
Stwierdzono 7 ognisk w gospodarstwach niekomercyjnych i 16 w gospodarstwach komercyjnych. Łącznie we wszystkich gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska, utrzymywano 532 758 sztuk drobiu.
Jak przekazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, w których potwierdzono ptasią grypę, wdrożono wszelkie procedury zgodne z prawodawstwem zarówno krajowym, jak i unijnym, czyli drób jest zabijany i poddawany utylizacji. Dookoła ognisk ptasiej grypy wyznaczono:
-
obszar zapowietrzony (w promieniu 3 km),
-
obszar zagrożony (w promieniu 10 km).
Grzegorz Puda apeluje o zachowanie zasad bioasekuracji
Wczoraj na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zamieszczony został apel Grzegorza Pudy. Minister rolnictwa i rozwoju wsi zwrócił się do rolników, hodowców i wszystkich utrzymujących drób o zachowanie zasad bioasekuracji, zwracając uwagę na "niekorzystną sytuację epizootyczną w zakresie grypy ptaków" nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa, dwukrotnie gorsza sytuacja niż w Polsce ma miejsce we Francji, natomiast sytuacja w Niemczech jest porównywalna do tej, którą obserwujemy w kraju.
Zgodnie z apelem Grzegorza Pudy na niekorzystną sytuację w Polsce wpływa ogromna liczba dzikich ptaków, które zakażone są wirusem ptasiej grypy oraz "duże zagęszczenie na danym terenie Polski gospodarstw hodowlanych". Szef resortu zaapelował, by wspólnie działać w kierunku zwalczania ptasiej grypy, dlatego tak ważne jest, by przestrzegać zasad bioasekuracji.
- Oczywiście możecie Państwo być spokojni, że zarówno rząd i ja, jako minister rolnictwa nie zostawimy rolników, hodowców bez wsparcia. Jednak tylko wspólne działania i wysiłek na rzecz zabezpieczenia gospodarstw przed wniknięciem wirusa, pozwolą uniknąć kolejnych strat i obostrzeń w tym sektorze - zaznaczył Grzegorz Puda.
Apel Grzegorza Pudy zamieszczamy poniżej.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Policjanci znaleźli skradziony traktor. Maszyna była warta prawie 300 tys. złotych
-
Diametralna zmiana pogody. IMGW zapowiada arktyczne powietrze
-
Dramatyczny wypadek na polu. Ręka kobiety utknęła w siewniku
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: GIW, MRiRW