Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Poszkodowani rolnicy dostaną pieniądze. Powstaje specjalny fundusz
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 23.05.2023 18:00

Poszkodowani rolnicy dostaną pieniądze. Powstaje specjalny fundusz

None
unsplash.com

Sejm i Senat przyjęły projekt ustawy dotyczący Funduszu Ochrony Rolnictwa, który ma zapewnić wsparcie rolnikom, którzy nie otrzymali należnego wynagrodzenia za dostarczony towar. Fundusz będzie działał przez dwa lata i będzie finansowany przez przedsiębiorców skupujących produkty rolnicze. Od 1 lipca 2023 roku rolnicy będą mogli składać wnioski o wypłatę środków, a nowa inicjatywa wpisuje się w działania rządu na rzecz rozwoju polskiej wsi.

Na horyzoncie pomoc finansowa dla poszkodowanych rolników

Rząd zareagował na problem rolników, którzy borykają się z problemem nieotrzymania umówionego wynagrodzenia za dostarczone produkty rolno-spożywcze. Idea wprowadzenia Funduszu Ochrony Rolnictwa został przyjęty przez Sejm i Senat w trybie ekspresowym. Celem tego funduszu jest zapewnienie wsparcia finansowego dla poszkodowanych dostawców żywności.

Finansowanie i uruchomienie Funduszu

Pierwotnie planowano, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie zarządzał funduszem, który przez rok będzie finansowany z budżetu państwa. Jednak ostatecznie zdecydowano o przedłużeniu tego okresu do dwóch lat. Od 1 stycznia 2024 roku fundusz będzie z kolei finansowany przez przedsiębiorców skupujących produkty rolnicze. Przewiduje się, że od każdego nabytego produktu zostanie pobrana kwota równa 0,125% jego wartości. 

Szybsze działanie Funduszu i możliwość rekompensat za rok 2022

Ważne jest, że rolnicy nie będą musieli czekać do przyszłego roku na rekompensaty. Fundusz Ochrony Rolnictwa rozpocznie działalność już od 1 lipca 2023 roku. Ponadto wnioski rolników dotyczące wypłaty środków mogą obejmować również cały rok 2022. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że ten nowy mechanizm wsparcia rolników jest częścią szerszych inicjatyw rządu, który aktywnie stawia na rozwój polskiej wsi.