Potwierdzono 13 ognisk ptasiej grypy. 513 tys. sztuk drobiu do wybicia
Niestety, na podstawie badań laboratoryjnych, które zostały przeprowadzone w dniach od 29 marca do 6 kwietnia bieżącego roku, stwierdzono kolejnych 13 ognisk ptasiej grypy w Polsce, z czego 11 ognisk stwierdzono w gospodarstwach komercyjnych i dwa w niekomercyjnych.
Ogniska ptasiej grypy stwierdzono w województwach:
-
wielkopolskim (2),
-
warmińsko-mazurskim (1),
-
łódzkim (1),
-
podkarpackim (1),
-
małopolskim (1),
-
mazowieckim (7).
Łącznie w gospodarstwach, w których potwierdzono od 104. do 116. ogniska ptasiej grypy, utrzymywano 513 317 sztuk drobiu, w tym kaczki rzeźne, kury, kaczki reprodukcyjne, indyki rzeźne, kury nioski i brojlery kurze.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Ognisko 104. potwierdzone w woj. wielkopolskim jest ogniskiem wtórnym do ogniska 2021/77. Ognisko 105. stwierdzone zostało na terenie ogródków działkowych w woj. warmińsko-mazurskim, jest to ognisko wtórne do ogniska 2021/101.
Jak wskazano, we wszystkich gospodarstwach wprowadzone zostały wszelkie procedury wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, co oznacza wybicie i utylizację drobiu. Co więcej, wokół ognisk wyznaczone zostały obszary:
-
zapowietrzone (w promieniu 3 km)
-
zagrożone (w promieniu 10 km)
§ 6. Sposób i tryb postępowania przy stwierdzeniu wysoce zjadliwej grypy ptaków 1. Powiatowy lekarz weterynarii w przypadku stwierdzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie wyznacza je jako ognisko choroby i stosuje środki określone w § 3 ust. 1 pkt 2–5 i ust. 2 i 3 oraz: 1 ) nakazuje: a) niezwłoczne zabicie pod nadzorem urzędowym drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków, w szczególności podczas ich transportu, b) usunięcie pod nadzorem urzędowym zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie, c) zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów i substancji, które mogły zostać skażone wirusem tej choroby. d) odkażenie ściółki oraz nawozów naturalnych, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;
Dramatyczna sytuacja w rejonie Żuromina
W przypadku ognisk ptasiej grypy od 104. do 116. sześć ognisk zostało stwierdzone w powiecie żuromińskim. Jak informowaliśmy > tutaj <, w komunikacie wydanym przez Głównego Lekarza Weterynarii na podstawie badań z dni od 31 marca do 3 kwietnia 2021 r. w powiecie żuromińskim stwierdzono 4 ogniska ptasiej grypy. Co więcej, wojewoda mazowiecki zadecydował, że powiaty żuromiński, mławski i sierpecki staną się „strefą zamkniętą”, zamknięta zostanie także droga wojewódzka numer 541. W sprawie zostało wydane rozporządzenie.
W "strefie zamkniętej" obowiązywać będą obostrzenia, jak na obszarach zagrożonych. Na ten moment w powiecie żuromińskim potwierdzono łącznie 23 ogniska ptasiej grypy, a jak informuje portal RDC, kolejnych 9 ferm czeka na wyniki badań.
- Nie jesteśmy w stanie zapewnić obsady do wywożenia martwych zwierząt . Wystąpiliśmy do wojewody mazowieckiego o wsparcie jeśli chodzi o zasoby ludzkie służb ratowniczych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Zwróciliśmy się z taką propozycją dotyczącą służby więziennej, bo w tej chwili jest duży deficyt siły ludzkiej - przekazał w rozmowie z portalem RCB, kierownik referatu zarządzania kryzysowego w Żurominie Jarosław Gałka.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Nieznany sprawca zniszczył pasiekę, zalewając ule ropą. Zabito setki pszczół
-
Adam z "Rolnik szuka żony" odwiedził Gienka i Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" w Lany Poniedziałek
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami, dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: GIW, Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, Radio dla Ciebie