RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - ogniska

Alexas_Fotos/Pixabay

Ponad 500 000 sztuk drobiu do wybicia. Potwierdzono kolejne ogniska ptasiej grypy

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Ptasia grypa nie odpuszcza. Główny Lekarz Weterynarii powiadomił o kolejnych ogniskach ptasiej grypy w Polsce. 10 nowych ognisk ptasiej grypy potwierdzono w trzech województwach. Łącznie w gospodarstwach utrzymywano 575 908 sztuk drobiu.

Na podstawie wyników otrzymanych z Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach od 31 marca do 3 kwietnia 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 10 nowych ognisk ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. Jak powiadomiono w komunikacie GIW, mimo dni świątecznych, wolnych od pracy, cały czas prowadzone były zadania związane ze zwalczaniem ptasiej grypy i pobieraniem kolejnych próbek do badań. 

Ogniska ptasiej grypy 94. - 103. zostały potwierdzone w województwach:

  • wielkopolskim (3)

  • mazowieckim (6)

  • warmińsko-mazurskim (1)

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

101. ognisko ptasiej grypy zostało stwierdzone w gospodarstwie niekomercyjnym, które znajdowało się na terenie ogródków działkowych. 

Łącznie w gospodarstwach, w których potwierdzono od 94. do 103. ogniska ptasiej grypy, utrzymywano 575 908 sztuk drobiu. Jak wskazano, we wszystkich gospodarstwach wprowadzone zostały wszelkie procedury wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, co oznacza wybicie i utylizację drobiu. Co więcej, wokół ognisk wyznaczone zostały obszary: 

  • zapowietrzone (w promieniu 3 km)

  • zagrożone (w promieniu 10 km)

§ 6. Sposób i tryb postępowania przy stwierdzeniu wysoce zjadliwej grypy ptaków 1. Powiatowy lekarz weterynarii w przypadku stwierdzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie wyznacza je jako ognisko choroby i stosuje środki określone w § 3 ust. 1 pkt 2–5 i ust. 2 i 3 oraz: 1) nakazuje: a) niezwłoczne zabicie pod nadzorem urzędowym drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków, w szczególności podczas ich transportu, b) usunięcie pod nadzorem urzędowym zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie, c) zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów i substancji, które mogły zostać skażone wirusem tej choroby. d) odkażenie ściółki oraz nawozów naturalnych, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;

Kolejne próbki pobrane 

Co więcej, jak wynika z komunikatu GIW, w dniach od 3 do 5 kwietnia bieżącego roku, czyli w dni wolne od pracy Inspekcja Weterynaryjna zebrała kolejne próbki. Próbki pobrano w 6 gospodarstwach w województwie mazowieckim i śląskim. Co może oznaczać, że w kolejnych komunikatach potwierdzone zostaną następne ogniska ptasiej grypy na terenach tych województw. 

Na ten moment Główny Lekarz Weterynarii od początku roku stwierdził 103 ogniska ptasiej grypy. Przypomnijmy, pierwsze potwierdzone zostało jeszcze w pierwszym tygodniu stycznia w miejscowości Lisiowólka (woj. lubelskie), gdzie utrzymywano łącznie 28590 indyków rzeźnych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: GIW, Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >