Przełom po protestach rolników. Zapadła decyzja w Brukseli
Nadszedł długo wyczekiwany dzień dla polskich rolników. Komisja Europejska postanowiła wycofać się z określonej części zapisów Zielonego Ładu. Już w kolejnym tygodniu mają pojawić się nowe propozycje legislacyjne w Brukseli. Głos w sprawie zabrał komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Komisja Europejska uległa postulatom rolników
Strajki rolników trwające nieprzerwanie od lutego, które dotyczyły sprzeciwu m.in. do założeń unijnego Zielonego Ładu, w tym ugorowania 4 % gruntów, właśnie odniosły pożądany skutek.
Bruksela postanowiła wprowadzić nowe rozporządzenie w sprawie Zielonego Ładu, które ma być korzystniejsze dla rolników.
Będzie propozycja bardzo dużego zmniejszenia obciążeń dla rolników - zapowiada komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w rozmowie z serwisem RMF FM.
Komisarz Wojciechowski dodaje też, że szczegółowe informacje odnośnie zmian w rozporządzeniu ma przedstawić w Sejmie już w ten czwartek 7 marca.
Zniesienie kar za odejście od ugorowania jako propozycja KE
To już pewne. Komisja Europejska zobowiązuje się do odejścia od karania rolników, którzy nie spełnili norm środowiskowych czy klimatycznych. Co oznacza w praktyce, że kwoty dopłat bezpośrednich nie zostaną zmniejszone w wyniku niedostosowania się rolnika do ww. norm.
Bruksela podaje, że zmiany łagodzące wymagania Zielonego Ładu będą obowiązywać w latach 2025 - 2027. Wśród podanych przez KE propozycji zmian, ma się znaleźć całkowite odstępstwo od ugorowania 4 % gruntów.
W tym roku zawieszono obowiązek ugorowania i zastąpienie go uprawami roślin z rodziny motylkowych, co w praktyce oznacza dla rolników możliwość ubiegania się o dopłaty bezpośrednie, nawet jeśli nie zamierzają uprawiać tych roślin. Komisja Europejska proponuje zniesienie przymusu ugorowania, natomiast dla zachęty, ma nagradzać tych rolników, którzy zdecydują się dobrowolnie na taki stan.
Koniec z kontrolami gospodarstw
Trwające protesty rolników w Europie wymusiły na KE wprowadzenie koniecznych zmian w polityce rolnej w całej Unii Europejskiej. Obecnie fala protestu przetacza się ulicami Warszawy. Kolejną dobrą wiadomością dla rolników ma być załagodzenie przepisów dotyczących stosowania płodozmianu, a także obowiązku utrzymywania upraw ozimych czy ścierniska. W Polsce obecnie narzucony jest wymóg okrywania minimum 80% gruntów ornych w okresie od 1 listopada do 15 lutego.
Dalszym założeniem KE, jest zwolnienie z kontroli zgodności z wymogami środowiskowymi małych i średnich gospodarstw, które mają poniżej 10 ha ziemi. Z informacji podanych przez Janusza Wojciechowskiego Polskiemu Radiu wynika, że zwolnienie z kontroli dotyczyć będzie 3/4 polskich gospodarstw, czyli około 70%.