RolnikInfo.pl Zwierzęta Populacja pszczoły miodnej zagrożona. Pomóc mogą tzw. inteligentne ule
unsplash.com / fot. Bianca Ackermann

Populacja pszczoły miodnej zagrożona. Pomóc mogą tzw. inteligentne ule

19 marca 2022

Intelligent Hives (ang. inteligentne ule) jest aplikacją, która pozwala monitorować stan pasieki z dowolnego miejsca, co znacznie ułatwia odpowiednią opiekę nad pszczołami i daje możliwość szybszego reagowania na potencjalne zagrożenia.

Nowa era pszczelarstwa?

Cyfryzacja rolnictwa staje się faktem - coraz częściej słyszymy o niezwykłych technologicznych rozwiązaniach, które zmieniają oblicze tego, w jaki sposób dotychczas myślano o uprawie roślin czy hodowli zwierząt. Technologia staje się gigantycznym wsparciem dla rolników, którzy chcą inwestować w nowoczesne i efektywne rozwiązania.

Jak się okazuje, technologia zorientowana na sektor rolniczy nie tylko sprawia, że praca jest wygodniejsza - może ona również przyczynić się do poprawy sytuacji gatunków zagrożonych, takich jak pszczoły miodne.

Wiele osób porzuca pomysł zakładania własnej pasieki - jest to wymagający obowiązek, który nie przewiduje urlopu. Pszczoły są delikatnymi stworzeniami, a posiadanie pasieki wymaga zarówno wiedzy, jak i sporej ilości czasu.

Aplikacja Intelligent Hives ma pozwolić na to, by pszczelarze - po zamontowaniu odpowiedniego urządzenia w pasiece - mogli kontrolować stan pszczół z dowolnego miejsca.

Intelligent Hives oraz BeeHub

Aplikacja Intelligent Hives pozwala na łatwiejsze wykrywanie chorób pszczół, rójki, daje też możliwość przeprowadzenia inspekcji ula. Dzięki aplikacji pszczelarz jest w stanie prowadzić dokumentację chorobową swoich podopiecznych - wpływa to niewątpliwie na ich późniejsze dochody finansowe, a przede wszystkim na dłuższą żywotność pszczół.

BeeHub jest urządzeniem, które wykonuje pomiary zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz uli. Mają one zamontowaną kartę SIM , co pozwala na bezproblemowe przesyłanie zebranych danych do aplikacji Intelligent Hives.

Na poziomie aplikacji dane są zachowywane i analizowane. Jak długo może pracować bezprzewodowe urządzenie BeeHub? Ładowanie pozwala na jego użytkowanie przez 2-6 tygodni, lecz pszczelarze otrzymują także opcję zasilania z paneli słonecznych lub power banków.

Kolejny udogodnieniem jest możliwość podłączenia anteny zewnętrznej, która miałaby wzmocnić sieć komórkową. Urządzenie BeeHub zbiera pomiary co godzinę - jest ono zatem instrumentem, które w istotny sposób może poszerzyć wiedzę pszczelarza na temat stanu zdrowia swoich podopiecznych.

Choć tzw. inteligentne ule nie są lekiem na wszystkie bolączki dotykające pszczelarzy, to z pewnością są dużym ułatwieniem w codziennej pielęgnacji pszczół, a także ciekawą zachętą dla młodych ludzi, chcących spróbować swoich sił w hodowli owadów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: agrofakt.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś