Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Pszczelarzy coraz więcej. Czy to zaspokoi polski rynek?
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 10.10.2023 10:30

Pszczelarzy coraz więcej. Czy to zaspokoi polski rynek?

pszczoły
Pexels/Pixabay

Jak wynika z danych udostępnionych przez KOWR, pszczelarstwo w Polsce ma się dobrze, jednak potrzeby krajowego rynku są zdecydowanie większe.

Rośnie liczba rodzin pszczelich w Polsce

KOWR podaje, że w Polsce pszczelarstwem zajmuje się już ponad 91 tys. osób. Produkcja miodu wynosiła 13-24 tys. ton i nie wystarczała na pokrycie wewnętrznego zapotrzebowania. Jednak w ciągu ostatnich lat polskie pszczelarstwo rozwijało się dzięki wdrażanym programom wsparcia. W efekcie podejmowanych działań liczba rodzin pszczelich wzrosła do blisko 2,2 mln. To dwa razy więcej niż w 2009 roku. 

Hodowla pszczół jako hobby

Jak podaje portal agropolska.pl, zastępca dyrektora generalnego KOWR Marcin Wroński podał, że ubiegłym roku pszczelarstwem zajmowało się o 84 proc. więcej niż w 2011 r., ponieważ aż 91 tys. osób. Zaznaczył, że dla części pszczelarzy jest to zajęcie zawodowe, jednak w dużym stopniu hodowla pszczół to również hobby wielu z nich.

W ubiegłym roku średniej wielkości gospodarstwo pasieczne posiadało średnio 24 rodziny pszczele. W Polsce przeważają małe i średnie gospodarstwa pasieczne, a 98 proc. wszystkich gospodarstw posiada do 80 pni pszczelich. 

Produkcja miodu w Polsce

Wroński podaje, że produkcja miodu w naszym kraju nie wykazuje długotrwałej tendencji wzrostowej, pomimo wzrostu liczby uli i rosnącego zainteresowania pszczelarstwem. Zbiory miodu nawet w "dobrym" roku są poniżej krajowego zapotrzebowania. Ich wielkość zależy przede wszystkim od kondycji pszczół po okresie zimowym oraz warunków pogodowych wpływających na rozpoczęcie okresu kwitnienia roślin w danym roku.

W 2022 r. krajowa produkcja miodu wzrosła o 5,6 tys. ton w porównaniu z 2021 r., bo wyniosła około 24 tys. ton. Jednocześnie była dwa razy większa niż dwa lata wcześniej. Jak wynika z opracowania Biura Analiz i Strategii KOWR na podstawie danych Instytutu Ogrodnictwa (Zakładu Pszczelnictwa w Puławach), najwięcej miodu zebrano w pasiekach województwa lubelskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, mazowieckiego.