Rok na roli na 4 lata na etacie? Pracują dłużej i ciężej, chcą wcześniejszej emerytury
Świętokrzyska Izba Rolnicza dokonała wyliczeń i porównań pracy rolników z pracownikami na etacie. Te dane są zaskakujące, ale i niepokojące. Czas każdego rolnika spędzony w pracy w gospodarstwie jest często kilkakrotnie wyższy niż pozostałych Polaków. Dlatego narodził się burzliwy pomysł, mający na celu obniżenie wieku emerytalnego rolnikom. Wniosek w tej sprawie ma trafić na biurko ministerstwa rolnictwa. Czy Izba Rolnicza przekona rządzących swoimi argumentami?
Rolnik ws. pracownik na etacie. To szok, że tyle trwa ich praca
Mieszkańcy wsi, posiadacze wielu hektarów ziemi, parku maszyn rolniczych, a finalnie rolników sprawujących opiekę nad hodowlą zwierząt, nie mają lekkiego życia. Do takiego wniosku doszła niedawno Świętokrzyska Izba Rolnicza . Zarząd Izby porównał czas trwania pracy rolnika z pracownikiem etatowym i jak się okazuje, jest kilkukrotnie dłuższy i cięższy niż pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę.
Praca rolnika nie jest określona w żadnych ramach czasowych i niejednokrotnie trwa przez 7 dni w tygodniu po kilkanaście godzin. Rolnicy prowadzący hodowlę zwierząt nie mają ani jednego dnia wolnego w roku. Porównując to do pracy na etacie rolnik w ciągu roku pracuje tyle godzin, ile pracownik etatowy w ciągu 4 lat - przekonuje Świętokrzyska Izba Rolnicza.
Kobiety 50 lat, mężczyźni 55 lat. Najlepszy wiek na emeryturę rolniczą
Izba Rolnicza zauważając przewagę godzinową pracy rolników nad pozostałymi pracownikami i specyfikę jej wykonywania, apeluje o obniżenie wieku emerytalnego dla wszystkich kobiet i mężczyzn zajmujących się rolnictwem.
Zarząd Izby zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych z wnioskiem, który ma trafić do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. We wniosku Izba postuluje, by wiek emerytalny rolników wynosił odpowiednio 50 lat dla kobiet oraz 55 lat dla mężczyzn. Taki wiek przejścia na emeryturę powinien być egzekwowany bez względu na powierzchnię gospodarstwa.
Te obowiązki spadają na rolników
Wykonywanie pracy w polu jest obowiązkiem każdego rolnika, tak samo jak utrzymanie hodowli zwierząt, doglądanie ich czy karmienie. Tutaj nie ma wątpliwości, że praca w rolnictwie zajmuje wiele czasu i poświęcenia. Niekiedy jednak kończy się tragedią czy nieszczęśliwym wypadkiem.
Z każdym rokiem jest ciężej, nie tylko przez niekorzystne pogody, które nie pozwalają rolnikom zebrać godziwe plony. Jest trudno przez sytuację w branży. Podwyżki w rolnictwie wpływają w dużej mierze na nakłady pracy i zatrudnienie sezonowych pracowników. Summa summarum, rolnik większość pracy musi wykonać sam.
Nie można pominąć również pracy jaką rolnik wkłada w prowadzenie dokumentacji, która często wymaga wyjazdów do biur ARIMR lub innych instytucji wspierających rolnictwo - dodaje Mirosław Fucia, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.
Podwyżki emerytur będą możliwe? Rząd może obrać inny kierunek
Niedawno pisaliśmy o apelach Izb Rolniczych w sprawie podwyższenia emerytury rolniczej, która obecnie jest na równie z rentą alkoholową. Wniosek Zarządu KRIR w tej sprawie, trafił 9 sierpnia do premiera Donalda Tuska oraz ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego.
Póki co, nie ma żadnego odzewu ze strony rządzących. Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi: 60 lat dla kobiet i jest to najniższy wiek w całej Unii Europejskiej. Czy problem wieku emerytalnego wpłynie na obecnych rządzących naszym krajem? Nie wiadomo. Być może częściej będziemy słyszeć o podwyższeniu wieku niż o jego obniżeniu . Nie mniej jednak, praca rolnika jest ciężka i zasługuje na docenienie.