Świętokrzyska Izba Rolnicza dokonała wyliczeń i porównań pracy rolników z pracownikami na etacie. Te dane są zaskakujące, ale i niepokojące. Czas każdego rolnika spędzony w pracy w gospodarstwie jest często kilkakrotnie wyższy niż pozostałych Polaków. Dlatego narodził się burzliwy pomysł, mający na celu obniżenie wieku emerytalnego rolnikom. Wniosek w tej sprawie ma trafić na biurko ministerstwa rolnictwa. Czy Izba Rolnicza przekona rządzących swoimi argumentami?
Przyspieszony okres wegetacji roślin przyspieszył dojrzewanie zbóż, a co za tym idzie, również żniw w tym roku. Niestety anomalie pogodowe sprawiły, że w wielu regionach kraju żniwa niby były, ale pola skosili nie rolnicy, a wichury i grad. W wielu rejonach straty są stuprocentowe, dlatego minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział pomoc dla tych rolników, którym anomalnie pogodowe zabrały wszystko.
We wtorek odbyło się spotkanie ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego oraz marszałka Sejmu Szymona Hołowni z przedstawicielami rolników. Podczas rozmów padło wiele obietnic, a jedną z nich będzie możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych rolników. Ta najtańsza forma pomocy, według zapowiedzi ministra, może ruszyć jeszcze w tym roku.
Sadownicy potracili przez kwietniowe przymrozki ogromne połacie upraw, a to często jedyny sposób utrzymanie swojego gospodarstwa. W związku z tym resort rolnictwa będzie wnioskował o pomoc dla poszkodowanych sadowników. Formy pomocy zostały wymienione, jednak nie wskazano konkretnej. Resort rolnictwa już zbiera dane z poszkodowanych upraw.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała na stronie internetowej oświadczenia majątkowe premiera Donalda Tuska, członków Rady Ministrów, kierownictwa KPRM, kierowników urzędów nadzorowanych przez Prezesa Rady Ministrów oraz wojewodów. Wśród oświadczeń znalazło się także oświadczenie ministra rolnictwa, Czesława Siekierskiego.