RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Rolnicy dostali 93,5 mln zł. Cel jest jeden
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 23.10.2023 16:34

Rolnicy dostali 93,5 mln zł. Cel jest jeden

polskie banknoty
unsplash.com

Hodowcy zwierząt, a dokładniej właściciele trzody chlewnej, otrzymali wsparcie finansowe w wysokości 93,5 mln zł, mające na celu przeciwdziałanie afrykańskiemu pomorowi świń. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Wsi zakończyła przyjmowanie wniosków w ramach interwencji “Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń” z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. 

Solidne pieniądze na walkę z ASF na wsi

Ze statystyk ARiMR wstępnie wynikało, że ponad 1,1 tys. rolników stara się o wsparcie w wysokości ponad 80 mln zł, a wnioski były przyjmowane od 7 września do 20 października 2023 r. Teraz ARiMR podała, że według obecnych informacji (po zamknięciu naboru wniosków) hodowcy trzody chlewnej ubiegają się łącznie o kwotę w sumie 93,5 mln zł. Wnioskuje o nie 1,3 tys. osób. Przede wszystkim zainteresowanie wsparciem na projekty związane z zapobieganiem ASF widoczne jest w województwach wielkopolskim, mazowieckim i lubelskim.

 

Cele inwestycji: ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń

Otrzymane środki mają przede wszystkim wesprzeć w bezpiecznej hodowli trzody chlewnej w taki sposób, by odizolować zwierzęta gospodarskie od potencjalnych źródeł zakażenia. Hodowcy, którzy uzyskają dofinansowanie, będą mogli przeznaczyć środki m.in. na budowę ogrodzenia, utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, zakup urządzeń do dezynfekcji, czy stworzenie warunków do zdezynfekowania się obsługi zwierząt. Inwestycje obejmują także budowę lub przebudowę magazynów, posadowienie silosów, oraz zapewnienie oddzielnego utrzymania świń.

Kroki do bezpiecznej hodowli: kto może korzystać z dofinansowania z ARiMR?

Jak przekazuje ARiMR na swojej stronie internetowej, program skierowany jest do rolników – osób fizycznych, prawnych lub jednostek organizacyjnych, zajmujących się hodowlą co najmniej pięćdziesięciu świń rocznie. Wsparcie obejmuje także hodowlę świń ras rodzimych lub ras czystych. Warto pamiętać, że aby skorzystać z dofinansowania, działalność rolnika musi być zarejestrowana na nieruchomości objętej inwestycją, a podmiot realizujący projekt musi być wpisany do ewidencji producentów.

 

źródło: ARiMR

Tagi: ARiMR