RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Rolnicy zacierają ręce. Jest wniosek o dofinansowanie w wysokości 500 zł
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, Hornet_Pictures/pixabay/CanvaPro

Rolnicy zacierają ręce. Jest wniosek o dofinansowanie w wysokości 500 zł

12 stycznia 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

Realizacja ekoschematów jest dobrowolna, a za partycypację można dostać niemałe pieniądze. Teraz małopolscy rolnicy wystąpili z propozycją podniesienia niektórych kwot. Obszernych odpowiedzi udzielił na nie wiceminister Michał Kołodziejczak. Wiemy, jakie są szanse na realizację tych postulatów.

Małopolscy rolnicy wychodzą z propozycjami

Już od jakiegoś czasu rolnicy z całej Polski realizują ekoschematy , czyli dobrowolne praktyki na cele środowiskowe, za które otrzymują dofinansowanie . Jak czytamy na stronie rządowej, chodzi o ochronę zasobów gleby, wód, klimatu, dobrostanu zwierząt oraz różnorodności biologicznej w produkcji rolnej. Teraz małopolscy właściciele gospodarstw występują z propozycjami.

Chodzi przede wszystkim o realizację ekoschematu "wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji" , gdzie rolnicy postulują podniesienie dofinansowania z 200 do 500 złotych i wprowadzenie międzyplonu ścierniskowego z obowiązkiem utrzymania go przez minimum 8 tygodni od daty wysiewu oraz zachowania możliwości przyorania go przed okresem zimowym.

Rolnicy muszą tego pilnować, by nie wypaść z KRUS. W innym wypadku zajmie się nimi ZUS
Ministerstwo zapłaci rolnikom za hodowlę tych ras zwierząt. Padły konkretne kwoty

Co na to resort rolnictwa? Chodzi o dopłaty

Pojawiła się odpowiedź na propozycje małopolskich rolników . Wiceminister Michał Kołodziejczak przekazał sceptyczną ocenę wniosku o podniesienie kwoty dofinansowania pierwszego wspomnianego ekoschematu. Chodzi oczywiście o sprawy związane z budżetem przeznaczonym na dopłaty .

W przypadku ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, stawka płatności wyliczona jest na zasadzie rekompensaty za całość lub część poniesionych dodatkowych kosztów i utraconych dochodów. Stawki zostały wyliczone przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Państwowy Instytut Badawczy i są zawarte w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Stawki płatności za realizację poszczególnych praktyk w ramach tego ekoschematu zależą od liczby punktów na hektar powierzchni obszaru zatwierdzonego do wsparcia (wartość jednego punktu wyliczona przez IERiGŻ - PIB i wskazana w PS WPR wynosi ok. 100 zł). Praktyce wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji przypisane są 2 punkty - przypomina w odpowiedzi udzielonej MIR wiceminister Michał Kołodziejczak.

Nieco inna odpowiedź została udzielona jednak na drugą prośbę małopolskich rolników . Tutaj sprawa wygląda zdecydowanie bardziej optymistycznie.

EN_01637024_0036.jpg
Fot. Adam Burakowski/East News

Zobacz też: Dopłaty do dobrostanu zwierząt 2025. Ważny wymóg do spełnienia, inaczej pieniądze przepadną

Kołodziejczak reaguje na drugą propozycję

Wiceminister Kołodziejczak zdecydował się udzielić obszernej odpowiedzi na zapytanie o możliwość wprowadzenia międzyplonów ścierniskowych , zaznaczając, że sprawa zostanie potraktowana poważnie i przeanalizowana. Widzi jednak przeszkody, które mogą zadecydować o niewprowadzeniu tego planu .

Analizując możliwość wprowadzenia międzyplonów ścierniskowych do PS WPR, należy mieć na względzie dostępny budżet przeznaczony na ekoschematy oraz duże zainteresowanie rolników realizacją ekoschematów obszarowych, znacznie większe niż zaplanowano w PS WPR. Należy również mieć na względzie ograniczenie od 2025 r. budżetu dla nowych dwóch interwencji: nawozowych produktów mikrobiologicznych oraz materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. W ubiegłych latach Izby Rolnicze podnosiły problem możliwości uprawy międzyplonów ścierniskowych w sytuacji występowania suszy rolniczej, która to uprawa może dodatkowo pogłębiać deficyt wody. Niemniej jednak MRiRW dokona szczegółowej analizy Państwa propozycji - zaznacza w odpowiedzi wiceminister Kołodziejczak.

Tyle lat trzeba pracować na emeryturę z KRUS. Rolnicy powinni o tym wiedzieć
Ponad miliard złotych trafi do rolników. Powinni sprawdzić swoje konta
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś