RolnikInfo.pl Ceny Rosną koszty produkcji rolnej. Rolnicy załamani cenami owoców i zbóż
Pixabay/loufre

Rosną koszty produkcji rolnej. Rolnicy załamani cenami owoców i zbóż

20 stycznia 2024
Autor tekstu: Iwona Stachurska

Aktualne ceny na rynkach zbytu wprawiają rolników w zakłopotanie. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że nie jest dobrze. W skupach ceny produktów żywnościowych (w całej Unii Europejskiej) poszły ostro w dół, natomiast koszty środków potrzebnych do wyprodukowania nie drgnęły. Na dzień dzisiejszy spadki notuje się jedynie przy cenach nawozów. Jak kształtowały się ceny w 2023 roku?

Klasyfikacja cen w krajach europejskich

Po gwałtownych wzrostach w latach 2021-2022, ceny w UE w poprzednim roku zauważalnie spowolniły, co pokazują pierwsze wskaźniki szacunkowe kosztów produkcji rolnej w 2023 roku.

Można zauważyć wyraźny wzrost produktów rolnych ( w 2023 roku) w krajach europejskich o 2 punkty procentowe względem roku 2022. Jednakże, porównując te same lata pod względem nakładów rolniczych, nastąpił spadek o 5%.

Z aktualnych danych Eurostatu wynika, że w Polsce spadły ceny skupu takich produktów jak:

  • zboże (o 33,6%) , owoce (o 29,7%),  mleko (o 10,3%)

Wzrosły ceny natomiast:

  • ziemniaków (o 32,1%), świń (o 25,6%), warzyw (o 22,2%), jaj (o 22,1%)

Najmniej zmian odnotowano dla:

  • drobiu (-5,3%), bydła (-4,3%), buraki (-5,6%)

Znacznie szybciej zboże taniało tylko w pięciu krajach europejskich. Najgorzej było na Słowacji (-46,4% rdr.) Jedynie w Irlandii zboże zdrożało a wskaźnik inflacji utrzymywał się na poziomie + 6,9% rdr.

Największy spadek cen owoców zauważyć można w Polsce ( o 29,7%) , jesteśmy na podium w klasyfikacji europejskiej, na drugim miejscu uplasowała się Finlandia z 7,7% spadkiem. Jedynymi państwami, w których nastąpił wzrost cen owoców ( o + 20%) były: Litwa, Estonia, Portugalia, Szwecja oraz Holandia.

Polska zajęła ósme na 27 krajów miejsce pod względem spadu cen skupu mleka (-10,3%) zaś największy spadek zanotowała Litwa (-28,3% rdr )

Niemcy. Seria wypadków z udziałem protestujących rolników. Wśród poszkodowanych dziecko

Co zdrożało w 2023 roku w UE

Największy wzrost cen ziemniaków  w całej Unii Europejskiej odnotowano w Niemczech (+49,2 proc. rdr), oraz na Słowacji (+48,1 proc.) Polski wskaźnik inflacji wynosił (+32,1 proc. rdr).

Jeśli chodzi o ceny świń, to polski wskaźnik pokazuje (+25,6 proc.). Oprócz naszego kraju świnie podrożały jeszcze w ośmiu europejskich krajach a najmocniej na Cyprze (+36,4 proc.).

Ceny warzyw drożały w Polsce (+22,2 proc.) ale także na Łotwie i Słowacji.

Na deser zostawiliśmy wskaźnik inflacji wzrostu cej jaj, gdzie Polskę (+22,1 proc.) wyprzedziło 12 krajów UE. Najmocniej odczuła to Słowacja (+60,8 proc. rdr) i Chorwacja (+40,6 proc.)

Niestety, największym problemem producentów jak dotąd były i są nadal ceny w skupach- zboża oraz owoców. Jednym z powodów takiej sytuacji jest nadmierny i niekontrolowany import z Ukrainy.

Spadek cen nawozów w UE

Jedynym powodem do radości (w ubiegłym roku) dla polskich producentów rolnych, był spadek kosztów związanych z zakupem nawozów rolniczych. Ceny spadły o 15,6 %, co spotkało się z niezadowoleniem firm produkujących nawozy.

Według dostępnych danych, na europejskim rynku ceny nawozów były niższe w 2022 roku względem 2023 aż w 22 krajach Unii. Najszybciej ceny spadały w Luksemburgu (-46 %), Szwecji (-41,5 %) i Finlandii (-39 %). Z kolei ceny były wyższe niż przed rokiem na Cyprze (o 14 %), na Malcie (9 %), w Grecji (6 %) i Rumunii (3 %).

Co jeszcze taniało w Polsce w 2023 roku?

  • energia i paliwa (-2,2% rdr)

Co drożało w Polsce w 2023 roku?

  • ziarnka i sadzonki (+18 proc. rdr)
  • maszyny (+11,4 proc.)
  • środki ochrony roślin i pestycydy (+9,2 proc.).
GUS dzwoni do rolników. Wiemy, o co chodzi
Czym powinny się charakteryzować przewody mleczne?
Obserwuj nas w
autor
Iwona Stachurska

Redaktorka portalu RolnikINFO. Prywatnie mama dwójki dzieci. W wolnym czasie czytam książki i słucham audiobooków.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś