RolnikInfo.pl > Produkcja Rolnicza

Produkcja Rolnicza

Produkcja rolnicza – działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej, rybnej i leśnej.

Marcin Jóżwiak/Pixabay pole
03.10.2023 10:08 Pesymizm wśród rolników. Nowe dane GUS

Zmiany jakie miały miejsce w I półroczu 2023 r., jak i bieżąca sytuacja gospodarstw rolnych (tj. na czerwiec 2023 r.), w ocenie rolników kształtowały się niekorzystnie i zdecydowanie gorzej niż w  poprzednim półroczu. Jak podaje GUS, za to prognozy na II półrocze 2023 r. są już mniej pesymistyczne niż te, w poprzedniej edycji badania.

GPS
16.08.2023 08:00 W jaki sposób nowe technologie mogą pomóc rolnikom?

Nowoczesne rolnictwo XXI wieku stale przechodzi transformacje, wdrażając coraz to nowsze systemy i rozwiązania technologiczne. Wszystko po to, aby zwiększyć wydajność polskiej produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przedstawia ideę Rolnictwa 4.0? 

Chłopiec na polu truskawek
01.08.2023 14:00 Chcesz dostać certyfikat integrowanej produkcji roślin? Oto co musisz zrobić

Wszyscy producenci rolni mogą rozpocząć prowadzenie produkcji rolnej w systemie integrowanej produkcji roślin (IP). Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęca rolników do zdobywania certyfikacji. 

Kombajn przy zbiorach
25.07.2023 19:00 Nestlé wprowadza inicjatywy popierające rolnictwo regeneracyjne

Jedno z największych światowych przedsiębiorstw spożywczych wprowadza zmiany w swym systemie dostaw płodów rolnych. Wszystko w imię zrównoważonego systemu żywnościowego oraz szerzenia inicjatyw rolnictwa regeneracyjnego. 

Pusty portfel
01.07.2023 19:00 KRD podaje dług branży rolno-spożywczej. Czy przedsiębiorcy wyjdą na prostą?

Jak wynika z komunikatu Krajowego Rejestru Długów zadłużenie branży rolno-spożywczej zmniejszyło się o 15,4 mln zł w ciągu ostatniego roku i wynosi obecnie 759,6 mln zł. W jaki sposób kształtowała się sytuacja branży w najbliższym czasie? 

Warzywa
21.06.2023 14:00 Spadek cen podstawowych produktów rolnych – maj 2023 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport cen skupu podstawowych produktów rolnych za maj 2023 roku. Jak kształtował się rynek w tym okresie? 

Pole w słońcu
19.06.2023 08:00 Dni Pola PROCAM 2023 zakończone

Właśnie zakończył się cykl spotkań w ramach Dni Pola, odbywających się od 31 maja do 16 czerwca 2023 roku. Jakie były najważniejsze wydarzenia imprezy? Sprawdź podsumowanie! 

gaz
19.03.2022 02:44 Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

Choć już teraz wielu z nas narzeka na postępującą drożyznę w sklepach, to przewidywania ekspertów na kolejne miesiące z pewnością nie będą napawać optymizmem. Prezes PGNiG Paweł Majewski oficjalnie zapowiedział, że od początku 2022 roku ceny gazu wzrosną po raz kolejny. Prezes PGNiG na temat planowanej podwyżki cen gazu nie chciał zdradzać żadnych szczegółów. Wskazał, że finalna decyzja w tej kwestii jest podejmowana przez prezesa PGNiG Obrót Detaliczny. Rosnące ceny gazu - niekorzystne informacje również dla rolnikówRolnicy już od dłuższego czasu wskazują na drastycznie rosnące koszty pracy w gospodarstwie przy niezmienionych stawkach za sprzedawane pośrednikom produkty rolno-spożywcze. Żywność w sklepach mimo to systematycznie drożeje - podobnie jak gaz, prąd i olej napędowy. Ten, kto w 2021 roku narzekał na zbyt wysokie koszty życia i produkcji rolnej, na początku 2022 roku może złapać się na myśli, że czasy tanich produktów i usług przeszły do historii. Tezę tę potwierdzają informacje pochodzące od prezesa PGNiG Pawła Majewskiego, który przekazał, że w styczniu 2022 roku ceny gazu wzrosną po raz kolejny. Jest to łamiąca wiadomość nie tylko dla setek tysięcy mieszkańców polskich wsi i miast, ale też dla producentów żywności. Wyższe ceny gazu oznaczają dalsze wzrosty (i tak już niebywale drogich) nawozów do produkcji rolnej.

miód
19.03.2022 02:44 Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić

Niekorzystna pogoda wpłynęła nie tylko na słabsze zbiory warzyw gruntowych i owoców, ale też na finalną ilość wyprodukowanego miodu. Jak relacjonują pszczelarze z miodowego zagłębia Polski - województwa podkarpackiego - w 2021 roku nie zebrano prawie wcale miodu spadziowego. Warto zaznaczyć, że ponad 50% miodu w naszym kraju pochodzi z rejonów południowo-wschodniej Polski. Niekorzystne informacje ws. miodu Krótszy okres wegetacyjny roślin spowodowany wiosennymi przymrozkami, a także grad, burze i nawalne deszcze doprowadziły do uszkodzenia wielu kwiatostanów, a tym samym naraziły na szwank pożytki, z których korzystają zapylacze.W tym roku problemy przeżywają nie tylko sadownicy i producenci warzyw gruntowych, ale również pszczelarze. Dobrym probierzem sytuacji pszczelarskiej w kraju są informacje pochodzące z podkarpackich pasiek - to właśnie w południowo-wschodniej części Polski produkuje się ponad połowę miodu nad Wisłą. Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie wskazuje, że w 2021 roku próżno szukać miodu spadziowego, który zwyczajowo jest droższy od innych rodzajów miodu i stanowi popularny produkt eksportowy.

sadownicy
19.03.2022 02:43 Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

W ostatnim czasie rolnicy ponoszą coraz większe koszty produkcji żywności. Coraz więcej kosztują też wynagrodzenia dla pracowników, których w gospodarstwach rolnych jest jak na lekarstwo. W całej Polsce rusza sezon zbioru jabłek, a sadownicy martwią się, że nie będą mieli rąk do pracy w swoich sadach. W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń oferujących pracę przy zbiorze jabłek i gruszek - stawki oscylują od 15 do 17 złotych brutto za godzinę. Rozpoczęły się zbiory jabłek. Brakuje pracownikówZe względu na niezbyt korzystną pogodę, która spowolniła rozwój roślin i owoców, zbiór jabłek nabierze rozpędu w tym roku nieco później. Mimo to przezorni sadownicy już od pewnego czasu kompletują załogę pracowników do swoich sadów. Ze znalezieniem rąk do pracy jest trudno - dla Polaków proponowane stawki są zdecydowanie za niskie. Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, swój przyjazd do naszego kraju odłożyło wielu imigrantów zarobkowych zza wschodniej granicy. Co gorsza, coraz więcej osób powtarza, że w przyszłym sezonie obcokrajowcy, którzy przyjeżdżali do Polski, wybiorą gospodarstwa m.in. w Czechach, gdzie będą mogli zarobić większe pieniądze. Warto również dodać, że według Związku Sadowników RP zbiory jabłek będą w tym roku najprawdopodobniej niższe niż zwykle i osiągną poziom około 3 milionów ton. Nie trzeba zatem podkreślać, że producenci jabłek martwią się obecnie wieloma kwestiami. Do tego dochodzą jeszcze wyjątkowo niskie ceny, jakie oferują im pośrednicy w skupach.

sad jabłka
19.03.2022 02:43 Rolnicy pracowali na platformie w sadzie. Ciągnik wjechał na gałąź

Komenda Powiatowa Policji z Opola Lubelskiego poinformowała na swojej stronie internetowej o wypadku, który miał miejsce podczas pracy w sadzie. Dwóch mężczyzn przebywało na platformie przyczepionej do ciągnika rolniczego. W pewnym momencie traktor najechał na gałąź. Ze względu na obiekt, który znalazł się pod kołami pojazdu, platforma z dwoma pracującymi na niej osobami przewróciła się. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala. Niefortunny wypadek w sadziePrace na polach i w sadach potrafią być ryzykowne, co znajduje swoje odzwierciedlenie w dużej liczbie wypadków na wsi. Informację o kolejnym niepokojącym zdarzeniu przekazała Komenda Powiatowa Policji w Opolu Lubelskim. W sobotę 4 września 2021 roku w jednym z gospodarstw na terenie województwa lubelskiego trwały prace sadownicze. Na platformie ciągniętej przez traktor, pracowało dwóch mężczyzn w wieku 50 i 51 lat. W pewnym momencie pojazd najechał na leżącą na ziemi gałąź. Ciągnik wraz z platformą straciły równowagę, a dołączona do traktora konstrukcja z dwoma pracownikami runęła w dół.

sad
19.03.2022 02:42 W nocy z sadu zniknęło 600 drzew. Policja szuka sprawców

Rolnicy muszą mierzyć się nie tylko ze szkodami wywołanymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi czy spowodowanymi aktywnością dzikich zwierząt, ale też złymi zamiarami innych ludzi. Przykładem popierającym powyższą tezę może być historia jednego z sadowników z województwa świętokrzyskiego - w ciągu jednej nocy nieznany sprawca wyciął z jego sadu blisko 600 jabłoni. Pan Karol w swoim wpisie w mediach społecznościowych wyznał: - Jest to czysty przykład, do czego doprowadza zawiść i nienawiść. Z sadu zniknęło prawie 600 drzewDrzewa owocowe są wymagającymi roślinami, które potrzebują nieco czasu, by wydać odpowiedni plon. Niestety, pan Karol z Grabiny (gm. Klimontów, woj. świętokrzyskie) zamiast cieszyć się z efektów dotychczasowej pracy, będzie zmuszony posadzić nowe jabłonie w swoim sadzie. Sadownik opisał swoją poruszającą historię w mediach społecznościowych: podczas jednej z lipcowych nocy z jego sadu w tajemniczy sposób zniknęło blisko 600 drzew. Pan Karol nie ma pojęcia, kto może być odpowiedzialny za tak złośliwy czyn. Sadownik nie jest w stanie również wskazać konkretnej nocy, kiedy mogło dojść do zdarzenia - w swoim wpisie podaje, iż drzewa mogły zostać wycięte w nocy z 29 na 30 lub z 30 na 31 lipca 2021 roku.

sady
19.03.2022 02:41 Zakazano zbioru jabłek z sadu w stolicy. Karą ma być interwencja policji lub prokuratury

Owocowe Sady Żoliborskie powstały na miejscu dawnego sadu i wiele wskazywało na to, że park, w którym znajdują się jabłonie, stanie się urozmaiceniem lokalnego miejskiego krajobrazu. Jak się jednak okazuje, osoby, które będą teraz zrywały owoce z drzew, będą w konsekwencji musiały liczyć się z interwencją policji, a nawet prokuratury. Wcześniej zrywanie dojrzałych owoców z publicznego parku było dostępne dla wszystkich chętnych. Z czasem starsi mieszkańcy okolicy zaczęli zgłaszać na policję, że dojrzałe owoce sprawiają, że chodnik staje się śliski. Koniec zrywania owocówSady Żoliborskie, obecnie mające formę publicznego parku, powstały na terenie dawnego sadu. Pamiątką po nim są charakterystyczne jabłonie, z których owoców mogła korzystać lokalna społeczność. Niestety, zbieranie spadów i zrywanie owoców jest już niemożliwe. Druzgocącą informacją o zakazie owocobrania podzielił się ruch Owocowe Sady Żoliborskie na swoim facebookowym profilu. W czwartek 22 lipca 2021 roku na Facebooku pojawiła się informacja, że zakazano zbierania owoców przez sąsiadów zabrania Urząd Dzielnicy. Nie chodzi tutaj bynajmniej o to, że lokalni urzędnicy obawiali się tego, że mieszkańcy zaczną zarabiać na owocach. Kością niezgody stało się rzekome zagrożenie, jakie - według seniorów mieszkających w okolicy - jest wywołane przez obecność drzew owocowych i rosnących na nich owoców.

złodzieje
19.03.2022 02:41 Nocą kradli czereśnie z sadu. Wśród złodziei 10-letnie dziecko

Ciężko pracujący rolnicy zmagają się nie tylko z kapryśną pogodą czy szkodami wywołanymi przez wizyty dzikich zwierząt. Kolejnym problemem są kradzieże owoców i warzyw - tego typu sytuację opisał na Facebooku jeden z pracowników Grupy Producentów Owoców Galster. W ostatnim czasie w nocy do sadu zakradło się trzech złodziei, którzy zostali przyłapani na gorącym uczynku i zatrzymani przez policję. Ku zaskoczeniu służb, wśród złodziei był dziesięcioletni chłopiec, który miał pomagać w zrywaniu czereśni z drzew. Nocna kradzież czereśni z saduKradzieże, choć moralnie naganne, nie są wcale rzadkością w sektorze rolnym. Ostatnimi czasy ofiarą niezdrowego zainteresowania padł czereśniowy sad związany z Grupą Producentów Owoców Galster. Całą sytuację opisał na Facebooku jeden z pracowników Grupy Producentów - nie krył on głębokiego oburzenia zaistniała sytuacją. Do zdarzenia doszło w nocy 16 lipca 2021 roku. Wtedy to pod sadem w Sicienku zaparkował samochód, z którego wysiadły trzy osoby: dwóch dorosłych i jedno dziecko. Kierowca i pasażerowie dostali się na teren sadu i bez wahania zaczęli kraść owoce. Działania złodziei szybko dostrzegł pracownik GPO, który tamtej nocy pilnował sadu. Dzięki zdecydowanym działaniom sprawcy zostali wkrótce później zatrzymani na miejscu przez funkcjonariuszy policji.

odszkodowania
19.03.2022 02:41 Jedni dostaną 1200 zł/ha odszkodowania, drudzy 640 zł/ha. Różnice wynikają z jednego

W ostatnim czasie przez część Europy przetoczyły się bardzo gwałtowne zjawiska pogodowe, które pozostawiły po sobie ogromne zniszczenia m.in. na obszarach wiejskich. Jak podaje portal sadeczanin.info, na Sądecczyźnie w tym roku nie będzie jabłek ze względu na intensywne gradobicia, które nawiedziły cały region. Rolnicy czekają teraz na odszkodowania - nie wiedzą jednak, kiedy je otrzymają. Osoby, którym udało się ubezpieczyć sady, otrzymają 1200 złotych za każdy zniszczony hektar. 640 złotych za hektar uzyskają sadownicy, którzy nie byli ubezpieczeni. Zniszczone sady na SądecczyźnieW tym sezonie rolnicy z pewnością nie zapomną dwóch rzeczy: problemów z uzyskaniem odszkodowania, a także ogromnych nawałnic, które obróciły wniwecz efekty wielu lat pracy. Wójt Łącka Jan Dziedzina w rozmowie z portalem sadeczanin.info stwierdził, że w tym roku w regionie nie ma szans na jabłka. Sady zostały kompletnie zniszczone przez grad. Jak powiedział wójt Łącka, do gminy wpłynęło 308 wniosków z prośbą o uzyskanie odszkodowania w związku z nawałnicami. Co warte podkreślenia, czterdzieści z nich dotyczy strat rolniczych w środkach trwałych. Jak tłumaczy wójt dla portalu sadeczanin.info, oznacza to, że drzewa w sadach wnioskodawców zostały kompletnie połamane i już nigdy nie zaowocują.

sejm
19.03.2022 02:40 Sejm podjął decyzję. W Polsce nie ma na nie miejsca

418 posłów w Sejmie zagłosowało za uchwaleniem ustawy traktującej o eliminowaniu inwazyjnych gatunków w Polsce. Sprawa dotyczy zarówno zwierząt, roślin, jak i grzybów i innych organizmów, które w istotny sposób zagrażają lokalnemu środowisku i zaburzają jego naturalne funkcjonowanie. Kwestia ma również ogromny wpływ na rolnictwo, bowiem obecność gatunków inwazyjnych może doprowadzić do problemów w procesie produkcji żywności. Sejm podjął uchwałę ws. gatunków inwazyjnychZe względu na postępującą globalizację, a nierzadko i brak odpowiedniej wiedzy, w wielu miejscach na świecie pojawiają się gatunki zwierząt, roślin i grzybów, które niszczą zastany porządek rzeczy w naturze. Najpopularniejszymi gatunkami inwazyjnymi w Polsce jest m.in. barszcz Sosnowskiego, klon jednolistny, czeremcha amerykańska, róża pomarszczona, a także jenot, norka amerykańska, stonka kukurydziana, szop pracz oraz niektóre żółwie. Polscy politycy zdecydowali się podjąć prawne kroki w kierunku ochrony rodzimej przyrody, a także produkcji żywności przez rolników: za uchwaleniem nowej ustawy zagłosowało 418 posłów, 10 wyraziło sprzeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

pogoda
19.03.2022 02:39 Nadchodzą afrykańskie upały? Prognozy pogody wskazują na jedno

Choć tegoroczna wiosna w dużej mierze rozczarowała sadowników i rolników ze względu na rekordowo niskie temperatury i inne nieprzewidziane zjawiska atmosferyczne, to prognozy pogody na najbliższe dni pokazują, że lato nadchodzi wielkimi krokami. Po lekkim ochłodzeniu, za kilka dni w wielu regionach w Polsce temperatury będą wskazywały nawet 25 stopni Celsjusza.Weekend (12-13.06) i początek tygodnia nadal miną pod znakiem ciepłej wiosny. Na pogodowe zmiany trzeba będzie przygotować się od środy (16.06), choć trzeba przyznać szczerze - na afrykańskie upały trzeba będzie jeszcze nieco poczekać. Czy do Polski nadchodzą upały? Rolnicy doskonale zdają sobie sprawę, że kwestie pogody to rosyjska ruletka - niestety tegoroczna wiosna nie sprzyjała plantatorom we wszystkich regionach Polski. Wedle aktualnych prognoz dostępnych m.in. na portalu ventusky.com, rolnicy mogą odetchnąć z ulgą - nie zapowiada się bowiem, by pola miały być zniszczone przez opady gradu. W piątek (11.06) będziemy mogli liczyć na stosunkowo wysokie temperatury - od 23 stopni Celsjusza na zachodzie kraju, 21 stopni w centrum, do 18 stopni w południowych częściach Polski. Opady deszczu są tego dnia mało prawdopodobne, choć nad częścią województw obecne będą chmury. Jak będzie przedstawiała się weekendowa aura? Według danych na portalu ventusky.com temperatura nieco spadnie - w całej Polsce termometry wskażą od 15 do 19 kresek powyżej zera.

usa
19.03.2022 02:38 Porażający efekt degradacji gleb w USA. Polskich rolników czeka podobny los?

Jak podaje czasopismo Earth's Future, jedna trzecia nawozów stosowanych do uprawy kukurydzy w USA mająca doprowadzić żyzność gleby do zwykłego poziomu kosztuje rolników ponad miliard dolarów. To, czy podobny scenariusz czeka np. Polskę, zależy w wielkiej mierze od decyzji podejmowanych przez rolników. USA mierzy się z degradacją glebProblem degradacji gleb obecny jest tak naprawdę na całym świecie i - choć pozornie niewidoczny gołym okiem - jest niezwykle ważny dla całego sektora rolniczego. Jaki jest powód tego, że gleby z roku na rok w zastraszającym tempie stają się jałowe? Jak podaje portal no-tillfarmer.com za proces ten odpowiedzialne jest zasolenie gleby, jej zakwaszenie, erozja oraz utrata ważnych substancji odżywczych, takich jak azot i fosfor. Rolnicy - tutaj wspomnieni Amerykanie - kompensują te braki nawozami azotowymi i fosforowymi, również po to, by zwiększyć plony. Daje to porażający efekt w postaci gleb, które nie są w stanie sprostać wymaganiom rolników bez sztucznych nawozów. Prawda jest jednak taka, że działanie to może tworzyć zamknięty krąg - zbyt intensywne nawożenie doprowadza do jałowienia i zmęczenia gleby, a po to, by wydała ona minimalne plony, znów trzeba ją nawozić. Czy podobny problem o tak gigantycznych kosztach stanie się również udziałem polskich rolników?

żywność
19.03.2022 02:38 Praca rolników nie jest szanowana? Polacy marnują 9 mln ton żywności rocznie

Mimo to trudno powiedzieć, by marnowanie żywności było otwartym manifestem nieszanowania pracy rolników - najczęściej powodów tak dużego wyrzucania jedzenia na śmietnik można doszukiwać się w nieprzemyślanych zakupach. Marnowanie żywności na gigantyczną skalęMarnowaniu żywności przeciwstawiają się organizacje takie jak Federacja Polskich Banków Żywności, Spiżarnia Caritas, czy aplikacja Too Good To Go. Mimo to trzeba przyznać, że za każdym zmarnowanym kilogramem żywności stoi wysiłek jej produkcji i emisja gazów cieplarnianych. Wyrzucanie produktów spożywczych do kosza jest nieekologicznie i nieekonomiczne; w wielu przypadkach podnosi też argumenty natury moralnej. Jakie są ku temu powody? Tylko w samej Polsce liczba osób, które cierpią z powodu niedostatecznej ilości żywności sięga około 5-6 milionów. Jak podaje Federacja Polskich Banków Żywności w skrajnym ubóstwie żyje 1,6 miliona osób. Problem zaognił się jeszcze bardziej przez gospodarcze echa pandemii koronawirusa. Podajmy nieco danych w szerszej perspektywie: w Unii Europejskiej do odpadów trafia około 90 milionów ton rocznie. Na świecie jest to 1,3 miliarda ton żywności, czyli około trzecią część całkowitego pożywienia produkowanego na całym globie. Przytoczone wyżej dane Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa napawają niepokojem i mobilizują do przeciwdziałania szkodliwemu nawykowi wyrzucania jedzenia do kosza.

rolnicy
19.03.2022 02:38 Będzie projekt ustawy dot. nieuczciwej przewagi kontraktowej. Przełom dla rolników?

Być może dzięki nowelizacji ustawy rolnicy nie będą doświadczali tak wielu skutków nieuczciwej przewagi nabywców ich produktów. Projekt ustawy chroniącej rolnikówUstawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi została uchwalona dnia 15 grudnia 2016 r.Od tamtej pory stało się jasne, że pewne zapisy prawne nie tworzą dostatecznie szczelnego systemu, który miałby zatrzymać zapędy nieuczciwych przedsiębiorców. Projekt nowelizacji ma zaktualizować polskie prawo, a także dostosować je do wymogów nakładanych w tym względzie przez Unię Europejską. Prawo unijne określa minimalny standard ochrony przed nieuczciwymi praktykami. Jak wiadomo, w nowelizacji mają pojawić się dwie listy. Pierwsza z nich będzie zawierać wykaz praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową, które są bezwzględnie zakazane przez polskie prawo. Druga lista będzie składać się z praktyk, które dozwolone są tylko w przypadku, gdy dostawca i nabywca zgodzili się na nie w spisanej uprzednio umowie.

żywność
19.03.2022 02:37 Kraj pochodzenia żywności ma znaczenie dla 76% Europejczyków. Najnowsze badania CuTE

Mimo tego, że pochodzenie produktu staje się coraz bardziej znaczącą wartością dla konsumentów, to w badaniu najczęściej wskazywanymi czynnikami były: jakość produktu, jego cena oraz sezonowość. Konsumenci wobec żywnościCuTE (ang. Cultivating the Taste of Europe, pol. Kultywowanie Smaku Europy) jest działaniem promocyjnym z ramienia Unii Europejskiej. Jego celem jest informowanie europejskich konsumentów o właściwościach i zaletach owoców i warzyw uprawianych na świeżym powietrzu i w szklarniach, pod ścisłą kontrolą i zgodnie ze standardami europejskiego modelu produkcji.CuTE prowadzi również badania dotyczące nastrojów i zwyczajów konsumenckich obywateli krajów Unii Europejskiej. Pierwsza ankieta wśród Europejczyków została przeprowadzona w 2019 roku, a obecne wyniki monitorują nastroje mieszkańców UE z 2020 roku. Wyniki zostały przedstawione przez firmę FruitVegetablesEUROPE w specjalnym raporcie, który umożliwia ujęcie aktualnych trendów konsumpcyjnych na Starym Kontynencie. Z badań CuTE wynika, iż wartości, którymi kierują się kupujący przy doborze produktów spożywczych, nie zmieniły się w znaczny sposób od 2019 roku. Zarówno w poprzednim, jak i bieżącym badaniu najważniejsze dla konsumentów okazały się czynniki takie jak: jakość produktu (dla 57% respondentów), cena (38% osób) oraz sezonowość (dla 33% ankietowanych).

rolnictwo
19.03.2022 02:37 Rynek pracy w czasach zagrożenia epidemiologicznego. Ucierpiało również rolnictwo

Kolejna fala pandemii koronawirusa może utrwalić, a nawet pogłębić niekorzystne tendencje na rynku pracy. Grupą, która może najbardziej ucierpieć na zaniku prac sezonowych, są zwłaszcza młodzi ludzie. Rolnictwo i zanik prac sezonowychPolska przez długi czas szczyciła się relatywnie niskim poziomem bezrobocia. Niestety, pandemia koronawirusa wywróciła dotychczasowy ład gospodarczy do góry nogami, również w kwestii zatrudnienia w wielu sektorach. W jakich branżach perspektywy zatrudnienia pogorszyły się najbardziej? Jak wskazują eksperci z Instytutu Badań Strukturalnych, do tej grupy należą sektory, które charakteryzują się sezonowością zatrudnienia. Mowa jest tutaj zatem o rolnictwie, turystyce, usługach czasu wolnego, a także budownictwie. Grupą, w którą te niekorzystne zmiany mogą uderzyć najbardziej, są ludzie młodzi. Kwestia dotyka uczniów i absolwentów, którzy reperowali swoje fundusze dzięki pracom dorywczym. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Choć jedną z branż, która notuje relatywnie dobrą sytuację w kwestii zatrudnienia jest przemysł, to nie jest on w stanie wchłonąć wszystkich pracowników chętnych do podjęcia - choćby tymczasowego - zatrudnienia.

nawozy
19.03.2022 02:37 Kiedy rolnikom nie wolno stosować nawozów? Wyjaśniamy kluczowe kwestie

Gleby można nawozić już od 1 marca, lecz warto pamiętać, że bardzo duży wpływ ma tutaj poziom zmarznięcia gruntów. Niewłaściwe decyzje rolników mogą mieć bowiem bardzo zgubny wpływ na środowisko naturalne. Ważne informacje ws. nawozówDzięki nawozom gleba staje się żyźniejsza, a w efekcie daje dużo lepsze plony. Wie o tym chyba każdy - nie tylko zaangażowani w produkcję żywności rolnicy. Mimo to stosowanie nawozów w dowolnym momencie roku nie jest dobrym pomysłem. W sytuacji, gdy gleba jest zmarznięta, a mimo to wylewana jest na nią gnojowica czy wyrzucany obornik, nie ma możliwości, by nawóz został wchłonięty przez grunt. Efekty potrafią być porażające: jednym z głównych zagrożeń jest spływanie nawozów do lokalnych zbiorników wodnych, co powoduje eutrofizację wód. Konsekwencją eutrofizacji jest wymieranie organizmów w zbiornikach wodnych, co ma bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Warto zatem pamiętać, że odgórnie wyznaczone daty, w których rolnicy mogą stosować nawozy, są tak naprawdę ramami czasowymi mającymi na celu przypomnienie o potrzebie ochrony środowiska. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Wielu rolników błędnie uważa, że czasowe ograniczanie wyrzucania obornika czy wylewania gnojowicy na pole jest spowodowane nieprzyjemnymi zapachami, które mają rzekomo przeszkadzać sąsiadom niezwiązanym z rolnictwem. W rzeczywistości kwestia ta ma drugo- lub nawet trzeciorzędne znaczenie.

paliwa
19.03.2022 02:37 Produkcja rolnicza będzie jeszcze droższa? Ceny paliw mogą zmartwić rolników

Paliwa takie jak diesel i benzyna kosztują obecnie ponad 5 złotych, co może negatywnie wpłynąć na finanse rolników. Mimo to eksperci mają nadzieję na spowolnienie trendu rosnących cen lub ich niewielką obniżkę tuż przed Wielkanocą. Szybko rosnące ceny paliwZamykamy właśnie tydzień, podczas którego wzrost cen paliw okazał się być bardzo wysoki. Przykładem może być tutaj diesel, którego cena wzrosła o 15 groszy. Jak podaje portal e-petrol.pl, ostatnie tego typu dynamiczne zmiany na niekorzyść konsumentów miały miejsce około pięciu lat temu. Czy posiadacze pojazdów mechanicznych mają powody do obaw o zasobność swoich portfeli? Ten sam portal wskazuje, że możliwym scenariuszem będzie cena 5,10 do 5,21 zł za litr benzyny 95-oktanowej.W przypadku diesla ma być to przedział cen od 5,07 do 5,18 zł za litr. Szacuje się, że za autogaz kierowcy zapłacą w najbliższym czasie od 2,54 do 2,60 zł za litr.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Warto dodać, że obecnie trwa przecena na rynku ropy naftowej. Efektem są niższe ceny na polskim rynku hurtowym - możliwe zatem, że przyniesie to chwilę cenowego wytchnienia klientom detalicznym w najbliższym, przedświątecznym czasie.

anielskie ogrody
19.03.2022 02:36 Polska finalistka w międzynarodowym konkursie rolniczym. Anielskie Ogrody zachwycają

Na Anielskie Ogrody można oddawać głos za pośrednictwem internetu, za co gospodarstwo ma szansę otrzymać dodatkową nagrodę publiczności zwaną Popular Awards. Anielskie Ogrody w sieciWiele na temat Anielskich Ogrodów można dowiedzieć się na ich facebookowym profilu - znajdziemy tam wiele fotografii prezentujących codzienną pracę właścicieli, a także pokaźną liczbę inicjatyw, mających na celu propagowanie wiedzy na temat ekologicznej produkcji żywności w przydomowym ogrodzie. Anielskie Ogrody w mediach społecznościowych piszą o sobie następująco: - Anielskie Ogrody to edukacyjne ekologiczne gospodarstwo rolne z naturalnym ogrodem. Eko ogród dostarcza ekologiczną żywność dla 2-4 osobowej rodziny przez cały rok. Internetowa Akademia Anielskich Ogrodów to kursy ogrodnictwa ekologicznego i permakultury. Jak zaprojektować, założyć i uprawiać ogród krok po kroku. Jak uprawiać bio warzywa, owoce, zioła i kwiaty. Praktyczne szkolenia bogato ilustrowane foto i video: warzywa bez chemii, ekologiczne nasiona, kompost, organiczne nawożenie, warzywnik w skrzynkach, chwasty jadalne, bioróżnorodność, owady i ptaki w ogrodzie. Naturalne biologiczne sposoby na choroby i szkodniki. Kalendarz bio ogrodnika. Kurs Spiżarnia i kuchnia Anielskich Ogrodów to zdrowe tradycyjne przepisy. Od ziarenka do stołu.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]

rolnicy
19.03.2022 02:35 Rolnicy zapowiadają masowe pozwy. Chodzi o kwestie gospodarcze

Powód? Brak dostatecznej pomocy w radzeniu sobie z gospodarczymi skutkami lockdownu branż ściśle związanych z rolnictwem oraz niesprawiedliwe traktowanie rolników w porównaniu do przedsiębiorców. Rolnicy zapowiadają masowe pozwy za niedostateczną pomocCzy rolnicy mogą korzystać z tarczy pomocowej dla firm? Gdy wchodzimy na oficjalną stronę rządu, w zakładce Tarcza antykryzysowa widzimy kolejną - opatrzoną nazwą Rolnicy. Możemy znaleźć w niej m.in. informację o możliwości późniejszego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-RU, wystawienia voucheru dla klientów (tylko w sytuacji, gdy rolnik posiada również hotel), zwolnienia ze składek emerytalno-rentowych w KRUS na trzy miesiące, zasiłku dla rolników i ich rodzin w przypadku zachorowania na COVID-19, zasiłku opiekuńczym dla rodziców samotnie wychowujących dzieci w momencie zamknięcia placówki i wielu innych. Opcje te określone są jako pomoc w ramach tarczy antykryzysowej, dostępnej w sytuacji negatywnych skutków pandemii koronawirusa na sytuację gospodarczą w naszym kraju. Mimo to rolnicy otwarcie manifestują swoje rozczarowanie działaniami (lub też być może brakiem działań) rządu. Rolnicy zaznaczają, że w ramach pomocy rządowej powinni być traktowani jak przedsiębiorcy. I tutaj pojawia się pierwszy problem, bo zgodnie z obowiązującym prawem rolnicy przedsiębiorcami nie są. Innymi słowy: działalność prowadzona przez rolników nie jest wpisywana do ewidencji działalności gospodarczej.

obostrzenia rolnicy
19.03.2022 02:35 Od 26 kwietnia zniesienie części obostrzeń. Co czeka rolników?

Mogą się one okazać istotne dla rolników wychowujących dzieci w wieku szkolnym, ponieważ część uczniów będzie mogło wrócić do tradycyjnej nauki. Niewiele jednak wskazuje na to, że ściśle związana z rolnictwem branża HoReCa nabierze oczekiwanego rozpędu. Luzowanie obostrzeń w części województw w PolsceSytuacja związana z obostrzeniami nie zmieni się w pięciu województwach: wielkopolskim, śląskim, dolnośląskim, łódzkim i opolskim.Zmiany będą natomiast dotyczyć mieszkańców pozostałych jedenastu województw: mazowieckiego, podlaskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, lubuskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i małopolskiego. Jakich nowości w codziennym życiu możemy spodziewać się od 26 kwietnia 2021 roku? W większości województw mieszkańcy będą mogli teraz korzystać z usług zakładów fryzjerskich, kosmetycznych oraz salonów urody.Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-6]Niestety, brak informacji o otwarciu restauracji czy hoteli, które zaopatrywały się w żywność od polskich rolników.