Tak głosowali rolnicy. Zdecydowana przewaga jednej partii
W pierwszą niedzielę kwietnia odbyły się długo wyczekiwane wybory samorządowe. 7 kwietnia rolnicy po raz kolejny okazali największe poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego i tłumnie zagłosowali na Prawo i Sprawiedliwość.
Jak głosowali rolnicy?
Badanie sondażowe exit pool przygotowane przez IPSOS dla TVN pokazało w niedzielny wieczór poparcie dla partii w wyborach do sejmików wojewódzkich.
W skali kraju Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 33,7% głosów, Koalicja Obywatelska 31,9%, Trzecia Droga 13,5%. Tuż za podium znalazła się Konfederacja z wynikiem 7,5%, następnie Lewica z poparciem 6,8% oraz Bezpartyjni Samorządowcy - 2,7%. Na lokalne komitety wyborcze swoje głosy oddało 3,9% wyborców.
Biorąc pod uwagę głosy poszczególnych grup społecznych, rolnicy najczęściej wybierali Prawo i Sprawiedliwość - 57,3% rolników zagłosowało na tę partię. W porównaniu do wyborów parlamentarnych z 2023 jest to jednak wynik gorszy, w październiku partia Jarosława Kaczyńskiego miała wśród rolników poparcie 66,6%.
Na drugim miejscu znalazła się Trzecia Droga na którą głos zdecydowało się oddać 15,1% rolników. Jest to wzrost w porównaniu do październikowych wyborów, kiedy Trzecia Droga w badaniu exit pool miała poparcie na poziomie 11,5%.
Trzecie miejsce uzyskała Koalicja Obywatelska, która we wczorajszym sondażu uzyskała poparcie rolników na poziomie 9,6%. I jest to wynik porównywalny z październikowymi wyborami parlamentarnymi, podczas których Koalicji zaufało 9,5% rolników.
Tuż za KO znalazła się Konfederacja z poparciem 9,3%. Na ostatnim miejscu znalazła się Lewica z marginalnym poparciem 3,4%
Jak głosowała polska wieś?
Poparcie rolników w wyborach jest bardzo często utożsamiane z poparciem polskiej wsi. Należy jednak rozgraniczyć, że nie każdy mieszkaniec polskiej wsi jest jednocześnie rolnikiem.
Porównując sondaże exit pool wykonane przez Ipsos dla wyborów samorządowych w 2018 i 2024 roku możemy zobaczyć zmianę rozkładu głosów mieszkańców wsi.
W 2024 roku Prawi i Sprawiedliwość uzyskało w badaniu exit pool 43,2% poparcie wśród mieszkańców wsi i jest to wzrost o 3,3% w stosunku do roku 2018.
Koalicja Obywatelska zdobyła we wczorajszych wyborach 20,6% głosów na wsi, co jest wzrostem o 5,1% porównując do wyborów samorządowych w 2018 roku.
W 2018 roku Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskało 23,7% głosów wyborców polskiej wsi. W 2024 roku PSL startując w koalicji z Polską 2050 jako Trzecia Droga uzyskało 15,5% głosów.
Poparcie w wysokości 8,9% uzyskała na wsi Konfederacja razem z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Na Lewicę wśród mieszkańców wsi oddało swoje głosy niecałe 5% badanych (4,9%).
Wybory samorządowe prognozą poparcia rolników?
Poparcie rolników w wyborach samorządowych będzie zdecydowaniem mniejszym prognostykiem poparcia dla partii politycznych niż w wyborach parlamentarnych.
Dzieje się tak z prostej przyczyny, w małych gminach wiejskich Koalicja Obywatelska zbyt często nie miała kandydata na na burmistrza, wójta czy radnego. Gra wyborcza toczyła się na tym poziomie głównie między kandydatami Prawa i Sprawiedliwości, Trzeciej Drogi i lokalnych komitetów wyborczych.
Można powiedzieć, że większe nastroje polityczne wśród rolników pokażą wybory do Europarlamentu, kiedy rolnicy ocenią działania dotychczasowych eurodeputowanych, szczególnie w kontekście strajków rolników.
Źródło: TVN