Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Trwa budowa nowej fermy jajecznej w Ukrainie. Jaja mają spełniać normy UE
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 11.09.2023 17:50

Trwa budowa nowej fermy jajecznej w Ukrainie. Jaja mają spełniać normy UE

jaja
unsplash.com

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) poinformowała, że ukraińska korporacja rolnicza Krupetsk inwestuje w nową fermę jajeczną, pomimo utrudnień, jakie sprawia trwająca agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Projekt zakłada rozwinięcie eksportu jaj z Ukrainy m.in. dzięki spełnieniu norm Unii Europejskiej.

 

 

Trwa budowa nowej fermy jajecznej w Ukrainie

Ukraińska Korporacja Rolnicza Krupetsk rozpoczęła inwestycję w nową fermę dla kur niosek na zachodnich terenach Ukrainy. Pomimo trwających działań wojennych, budowa rozpoczęła się w marcu 2023 roku, a planowane zakończenie prac przewidziano na listopad tego samego roku. 

Nowa farma ma pomieścić imponującą liczbę 400 000 kur niosek. To inicjatywa, która ma na celu produkowanie jaj konsumpcyjnych na terenie opuszczonego gospodarstwa rolnego we wsi Sitnoe w obwodzie rówieńskim. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy projekt budowy fermy drobiu od czasu wybuchu wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku.

Spełnienie norm UE

Ukraiński inwestor zobowiązał się do certyfikowania produkcji jaj zgodnie z normami obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej, co ma umożliwić eksport jaj do Wspólnoty. Planuje się zainstalowanie systemów klatkowych dla kur, które zostały zatwierdzone przez europejskie organy regulacyjne, spełniając tym samym unijne standardy dotyczące dobrostanu zwierząt. Dotychczas ukraiński producent eksportował głównie na rynki na Bliskim Wschodzie i do Afryki.

Wartość projektu dla rozwoju Ukrainy

Projekt budowy nowej fermy jajecznej stanowi ważny krok w kierunku dostosowania się do międzynarodowych standardów i norm, co może przyczynić się do rozwoju eksportu ukraińskich produktów spożywczych. Inwestycja ta, choć realizowana w trudnym czasie dla Ukrainy, może okazać się kluczowa dla dalszego rozwoju branży rolno-spożywczej tego kraju.

 

źródło: KIPDiP

Tagi: Ukraina