Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ukraińska żywność zablokowana na granicy. IJHARS zakazała wjazdu produktów mlecznych
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 05.07.2024 14:34

Ukraińska żywność zablokowana na granicy. IJHARS zakazała wjazdu produktów mlecznych

masło w kostce
fot.Pixabay/lorimalhiot

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawuje piecze nad produktami rolno-spożywczymi, które przekraczają polską granicę. IJHARS dokładnie przygląda się jakości i dokumentacji przewożonych artykułów, niestety wiele z nich nie spełnia polskich norm lub wykrywane są w nich różne nieprawidłowości. Niedawno IJHARS zakazała przekroczenia granicy ukraińskim produktom mlecznym. 
 

Ukraińskie produkty zatrzymane na granicy

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie poinformowała, iż w ubiegłym tygodniu został wprowadzony zakaz wprowadzenia do obrotu na teren Polski dwóch partii masła ekstra. Chodzi o produkt mrożony importowany z Ukrainy. 

Ponadto IJHARS w Rzeszowie zablokowała 25 partii ekologicznych produktów mlecznych, w tym mleko, sery, kefiry, śmietanę czy jogurty. Łączna masa tych produktów wynosiła 4 364 kg. Zablokowane artykuły rolno-spożywcze równiez pochodziły z Ukrainy.
 

Trzoda chlewna. Ceny tuczników lecą w dół na niemieckiej giełdzie

Co wykryto w ukraińskich produktach mlecznych?

Przeprowadzona kontrola polskich służb wykazała wiele nieprawidłowości. Jeśli chodzi o 7 925 ton masła importowanego z Ukrainy, IJHARS wycofała i zawróciła je na granicę, ponieważ ten produkt nie spełniał polskich norm jakości handlowej. Mrożone masło posiadało zaniżoną zawartość tłuszczu.

Ukraińskie produkty mleczne importowane z Ukrainy, posiadały natomiast niewłaściwe oznakowanie. Chodzi dokładnie o całkowity brak oznakowania produktów w języku polskim oraz niesprecyzowanie informacji o braku GMO w artykułach mlecznych.
 

Wiceminister rolnictwa popiera działania IJHARS

Do tej sytuacji odniósł się wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, który w piątek 5 lipca  skomentował w mediach społecznościowych cofnięcie ukraińskiego masła oraz produktów mlecznych. 

Nic, co nie spełnia europejskich norm, nie ma prawa przekroczyć granicy - wiceminister rolnictwa opublikował w piątek na Facebooku komentarz do wprowadzenia zakazu polskich służb, produktom pochodzenia zwierzęcego, które importowane były z Ukrainy.