RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Ulga inwestycyjna w podatku rolnym. Wiemy, jak ją uzyskać
Scott Graham, Unsplash

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym. Wiemy, jak ją uzyskać

8 stycznia 2024
Autor tekstu: Aneta Modrzejewska

Rolnik, który poniósł z własnej kieszeni koszty inwestycji, które zawarte są w ustawie o podatku rolnym, może skorzystać z ulgi inwestycyjnej. Dowiedz się, jakie inwestycje uprawniają Cię do skorzystania z tego przywileju.

Podatek rolny - obowiązek rolników

Podstawy prawne daniny rolnej zawarte są w Ustawie z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (z późniejszymi zmianami). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje o zasadach naliczania podatku, obowiązkach rolników, obowiązkach organów odpowiedzialnych, czy zwolnieniach z podatku.

Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza." Art.1. Ustawy o podatku rolnym.

W Art. 13 tej ustawy mamy szczegółowe informacje na temat ulgi inwestycyjnej, z jakiej mogą skorzystać rolnicy. Warto wiedzieć, czy można ją uzyskać i zmniejszyć swoje zobowiązanie podatkowe względem gminy.

Protest w Medyce zakończony. Rolnicy dopięli swego, padła jasna deklaracja

Jakie inwestycje uprawniają do skorzystania z ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym?

Zgodnie z zapisami ustawy mamy dwa rodzaje inwestycji, na jakie można uzyskać ulgę inwestycyjną w podatku rolnym. Te inwestycje to:

  • budowa lub modernizacja budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli oraz utrzymania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,
  • zakup i zainstalowanie:
  1. deszczowni,
  2. urządzeń melioracyjnych oraz urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę,
  3. urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).

Ustawa stawia jeszcze jeden warunek, inwestycje te nie mogą być w całości ani w części sfinansowane ze środków publicznych. Jest to więc opcja dla rolników, którym nie udało się pozyskać dofinansowań na ww. cele, bo np. nie spełniali warunków pozyskania dotacji, czy nie było naboru na dany rodzaj inwestycji.

Biorąc pod uwagę ostatnie suche lata, inwestycja w deszczownię i studnię głębinową może decydować o opłacalności produkcji rolnej.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym - dla kogo i w jakiej wysokości?

Wnioskować o przyznanie ulgi mogą rolnicy, którzy ponieśli inwestycje określone w ustawie i sfinansowali je z własnych środków (ewentualnie kredytu, ale nie środków z dotacji). Wniosek wraz z rachunkami potwierdzającymi poniesienie nakładów inwestycyjnych należy złożyć w gminie, w której dokonano inwestycji, na druku, który dana gmina udostępnia. Wnioski można pobrać w placówce, a w niektórych gminach na stronie internetowej. Organem odpowiedzialnym jest wójt, burmistrz lub prezydent.

Ulga przyznawana jest w wysokości 25% nakładów inwestycyjnych potwierdzonych rachunkami. Jest ona przyznawana z urzędu w decyzji ustalającej wysokość obowiązku podatkowego . Ustawa zawiera jednak dwa ograniczenia. Pierwsze z nich mówi o przyznawaniu ulgi na okres nie dłuższy niż 15 lat. Jeżeli więc kwota inwestycji była bardzo wysoka, to przyznana ulga inwestycyjna zostanie przyznana na 15 lat, nawet jeśli jej wysokość miałaby pokryć zobowiązania podatkowe np. na 17 lat. Drugim ograniczeniem jest ustanie obowiązywania ulgi w momencie sprzedaży urządzeń i obiektów, na które została ona przyznana lub kiedy są one wykorzystywane w innym celu niż określone przez ustawodawcę.

Czesław Siekierski nowym ministrem rolnictwa i rozwoju wsi. Kim jest?
Żelki i galaretki użyźnią glebę? Niezwykłe badania na Uniwersytecie Łódzkim
Obserwuj nas w
autor
Aneta Modrzejewska

Redaktorka portalu RolnikINFO. Jestem absolwentką zarządzania i inżynierii produkcji, specjalistką zarządzania jakością. Z wyboru jestem rolniczką z satysfakcją łamiącą stereotypy. Fascynuje mnie zielarstwo i tworzenie własnego ogrodu.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś