Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Protest w Medyce zakończony. Rolnicy dopięli swego, padła jasna deklaracja
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 07.01.2024 12:25

Protest w Medyce zakończony. Rolnicy dopięli swego, padła jasna deklaracja

uścisk dłoni
Pixabay/geralt

W sobotę odbyło się spotkanie Ministra rolnictwa i wojewody podkarpackiego z protestującymi na granicy polsko- ukraińskiej rolnikami. Udało się dojść do konsensusu. Jakie postulaty zostały przyjęte? Czy polski rząd dotrzyma umowy?
 

Kryzys zażegnany, koniec z protestami na granicy

Wczorajszy dzień był dla protestujących rolników w Medyce wyjątkowo udany. Spotkali się z nimi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Czesław Siekierski oraz wojewoda podkarpacki - Teresa Kubas-Hul. Po godzinie 17:00 wojewoda ogłosiła podpisanie porozumienia między ministrem a rolnikami protestującymi na granicy w Medyce. Szef resortu zobowiązał się do zrealizowania wszystkich trzech postulatów rolników.

- Z chwilą podpisania porozumienia protest na przejściu granicznym w Medyce zostaje zawieszony na okres niezbędny do przeprowadzenia zmian prawnych, notyfikacyjnych oraz na czas konieczny na wprowadzenie w życie dodatkowych zmian - czytamy komentarz ministra na portalu “Do rzeczy.pl”

Porozumienie podpisane. Protest został zawieszony - napisał minister Siekierski na Facebookowym profilu.


 

Można dostać 900 złotych na ferie. Skorzystają dzieci urodzone w tych latach

Na co mogą liczyć protestujący, kiedy realizacja postulatów?

Przypominamy, że rolnicy z "Oszukanej Wsi" przyłączyli się do trwającego od 6 listopada br. protestu przewoźników na polsko-ukraińskiej granicy, którzy blokowali przejścia graniczne w Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusku i Hrebennem w woj. lubelskim. Od Wigilii protest zawieszono po rozmowach z ministrem Siekierskim, ale wznowiono 4 stycznia tego roku. W sobotę ostatecznie zakończył się protest rolników na granicy z Ukrainą. Minister zobowiązał się do zrealizowania wszystkich trzech postulatów rolników. Uruchomione zostaną: 

  • dopłaty do kukurydzy w wysokości 1 mln zł;
  • zwiększenie akcyzy kredytowej dla kredytów płynnościowych o kwotę 2,5 mld zł;
  • utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z 2023 roku.

- Przyjmujemy postulaty rolników do realizacji, one są zawarte w naszych propozycjach budżetowych na rok 2024, jeżeli chodzi o sprawy dopłat do kukurydzy i do kredytów. Oczywiście budżet jest w procesie uchwalania. Jestem przekonany, że to wszystko zostanie zaakceptowane przez Wysoki Sejm, a więc mogę być optymistą, co do realizacji tych dwóch punktów - odniósł się do zawartych w porozumieniu postulatów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski, w rozmowie z Polsat News.

Postulaty opisane powyżej zostaną zrealizowane po zakończeniu procesu legislacyjnego oraz uzyskaniu niezbędnych akceptacji Komisji Europejskiej - powiedziała wojewoda podkarpacka dla portalu "wiadomości.wp.pl".

Niebywała wyrozumiałość ministra Siekierskiego, rolnicy dumni

Minister Czesław Siekierski stwierdził, że rząd ma świadomość trudności w rolnictwie i problemu z opłacalnością naruszoną przez otwarcie rynku europejskiego. Polska jako kraj graniczący z Ukrainą odczuwa to najbardziej. Polscy rolnicy nie będą w stanie wytrzymać konkurencji, wobec bardzo intensywnego rolnictwa ukraińskiego. Dlatego też niezbędne będą regulacje w tej sprawie. 

My rozumiemy potrzebę pomocy Ukrainie. Polska i Polacy to rozumieją. Ale jednocześnie chcemy, aby zostały wprowadzone pewne regulacje związane z kontyngentami, które by określiły wielkość dopuszczalną różnych towarów, które mogą wpłynąć na rynek europejski - dodał Siekierski i poinformował, że wnioski w tej sprawie zostały już złożone do Komisji Europejskiej.

Rolnicy cieszą się pozytywnego obrotu spraw, choć dali jasno do zrozumienia, że jest im niezmiernie przykro, że muszą wychodzić na przejścia graniczne i protestować, żeby pokazać, jak jest im ciężko. Przedstawiciel protestujących dodał, że to wszystko przez niekontrolowany import zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy do naszego kraju. Jednocześnie pokazał dumę i zadowolenie z cierpliwości protestujących rolników:

To my, rolnicy z Podkarpacia wywalczyliśmy dzisiaj dopłaty do kukurydzy, kredyty płynnościowe i ten podatek dla całej Polski, dla rolników z całego kraju. Dzięki determinacji rolników z Podkarpacia - powiedział Kondrów.