Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Unia Europejska przeznaczy 77 milionów na wsparcie rolników. Wszystko przez szczególne warunki pogodowe
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 10.07.2024 12:56

Unia Europejska przeznaczy 77 milionów na wsparcie rolników. Wszystko przez szczególne warunki pogodowe

None
fot. Pixabay/ Wolfgang-1958/materiały własne

Komisja Europejska przeznaczy 77 milionów euro z rezerwy rolnej na wsparcie rolników z sektorów owoców, warzyw i wina w Austrii, Czechach i Polsce, którzy ostatnio ucierpieli z powodu niekorzystnych zjawisk klimatycznych, a także portugalskich producentów wina, którzy borykają się z poważnymi zakłóceniami na rynku.

Szczególna sytuacja

Wiosną tego roku Czechy, część Austrii i część Polski dotknęły bezprecedensowe przymrozki, które po wyjątkowo łagodnych temperaturach w marcu miały znaczny wpływ na sady i winnice. Dodatkowe szkody zostały spowodowane w Polsce przez gradobicie.

Pieniądze dla rolników z małymi areałami. Krótki termin składania wniosków

Ile? Komu?

Komisja, przy zgodzie państw członkowskich, zdecydowała, że przeznaczy 10 mln euro dla Austrii, 15 mln euro dla Czech, 37 mln euro dla Polski i 15 mln euro dla Portugalii. Kraje te mogą uzupełnić to wsparcie UE o maksymalnie 200 proc. środkami krajowymi.

Władze krajowe rozdzielą pomoc bezpośrednio między rolników, aby zrekompensować im straty gospodarcze. Austria, Czechy i Polska będą musiały powiadomić Komisję w szczególności o kryteriach stosowanych do obliczania pomocy indywidualnej oraz działaniach podjętych w celu uniknięcia zakłócenia konkurencji.

Szczególna sytuacja Portugalii

Tymczasem producenci wina w Portugalii cierpią z powodu zakłóceń równowagi rynkowej, które mogą przekształcić się w przedłużający się i szerszy kryzys. Powodem jest spadek sprzedaży wina czerwonego w połączeniu ze wzrostem produkcji w ubiegłym roku.

Władze Portugalii mogą wypłacać pomoc producentom wina, spółdzielniom winiarskim, gorzelniom i przedsiębiorstwom winiarskim; ustanowią zasady składania wniosków o wsparcie. Płatności dla rolników Czech, Austrii i Polski muszą zostać dokonane do dnia 31 stycznia 2025 r., natomiast w Portugalii - do dnia 30 kwietnia 2025 r.