Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zmiany w kwestii dopłaty do nawozów. Minister rolnictwa zapowiedział
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 03.06.2023 10:55

Zmiany w kwestii dopłaty do nawozów. Minister rolnictwa zapowiedział

minister rolnictwa Robert Telus
MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus spotkał się z przedstawicielami samorządu rolniczego – prezesami izb rolniczych w czwartek 1 czerwca 2023 roku. W trakcie spotkania szef resortu odniósł się m.in. do zmian w dopłatach do nawozów, kredytów preferencyjnych oraz wsparcia dla producentów zbóż. 

Spotkanie ministra rolnictwa z przedstawicielami rolników

Spotkanie, które miało miejsce 1 czerwca 2023 roku z prezesami izb rolniczych reprezentujących samorząd rolniczy, miało miejsce w ramach kontynuacji rozmów z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) na temat najpilniejszych potrzeb polskiej wsi. 

W trakcie spotkania poruszono szereg tematów takich jak m.in. kwestię dopłat do nawozów i paliwa, kredytów preferencyjnych, wsparcia finansowego dla producentów zbóż itp. 

W trakcie omawiania sprawy dopłat do nawozów, szef resortu rolnictwa Robert Telus podkreślił, że główną zamianą będzie możliwość uzyskania ich do pierwszych 300 ha gruntów. Dodał, że w pozostałych aspektach pomoc nawozowa będzie na podobnych warunkach jak w poprzednich latach.

Kredyty preferencyjne dla rolników

Minister przedstawił szczegóły dotyczące kredytów preferencyjnych, które będą dostępne dla rolników, podobnie jak w przypadku dopłat do sprzedanego zboża. Podkreślił, że aby ubiegać się o taki kredyt, rolnik musi posiadać zdolność kredytową.

Dodatkowo, kredyty preferencyjne o oprocentowaniu wynoszącym jedynie 2 procent będą również dostępne dla małych firm skupowych, które nabyły zboże od polskich rolników. Minister rolnictwa podkreślił potrzebę wsparcia tych małych firm skupowych, aby umożliwić im skup tegorocznych zbiorów. Kredyty te będą udzielane na okres 18 miesięcy, a ich maksymalna wysokość wyniesie 40 milionów złotych - oznajmił szef resortu rolnictwa.

Minister o wsparciu dla producentów zbóż

Minister rolnictwa dokładnie przedstawił system dopłat do sprzedanego zboża, zaznaczając, że nie wszystkie części tego systemu zostały jeszcze zaakceptowane przez Komisję Europejską.

Minister podkreślił, że wprowadzenie zmian w zakresie wsparcia dla producentów zbóż było wynikiem rozmów, które odbyły się na wniosek protestujących rolników w Szczecinie.

Decyzja KE dotyczy pierwszej transzy pomocy w wysokości 29,5 miliona euro. Nadal nie ma jednak decyzji odnośnie obiecanej kolejnej transzy, która wynosiłaby około 40 milionów euro i przypadałaby Polsce z ogólnej puli 100 milionów euro.

Minister zapewnił wcześniej, że obiecana pomoc dla rolników zostanie zrealizowana niezależnie od decyzji Komisji Europejskiej.

Omawiając szczegóły dotyczące dopłat do sprzedanego zboża, minister rolnictwa podkreślił, że dopłata będzie przysługiwać również w przypadku sprzedaży zboża hodowcy zwierząt.

– Producent zbóż może sprzedać zboże hodowcy i ubiegać się o dopłaty, pod warunkiem, że hodowca nie będzie sprzedawał tego zboża dalej – powiedział minister Robert Telus.