Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > 61. ognisko HPAI w Polsce. Ferma do likwidacji
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 12.10.2023 12:12

61. ognisko HPAI w Polsce. Ferma do likwidacji

smutny mężczyzna
unsplash.com

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnym przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce. Tym razem ognisko choroby stwierdzono na fermie drobiu w miejscowości Komorniki (gmina Wolbórz, woj. łódzkie), co poskutkowało koniecznością podjęcia działań likwidacyjnych.

Ognisko HPAI w Komornikach. Wyzwanie dla służb weterynaryjnych

Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły obecność wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na fermie drobiu nr 61 w 2023 r. w Komornikach, gminie Wolbórz, woj. łódzkie. Gospodarstwo utrzymuje kury ogólnoużytkowe, a próbki do badań pobrano 6 października 2023 r. Inspekcja Weterynaryjna natychmiast wdrożyła procedury zwalczania choroby zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wyjątkowo trudny rok dla hodowców ptaków

Od początku roku do 10 października 2023 r. odnotowano już 61 przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu na terenie Polski. Dodatkowo, 138 ognisk choroby stwierdzono u ptaków dzikich, a jeden u ptaków utrzymywanych w niewoli. Wzrost liczby ognisk stawia polskich hodowców ptaków w trudnej sytuacji, wymagając skoordynowanych działań na szczeblu krajowym.

 

Likwidacja fermy w Komornikach

W związku z wykryciem ogniska HPAI na fermie w Komornikach, służby weterynaryjne podjęły decyzję o likwidacji gospodarstwa. Główny Inspektorat Weterynaryjny nie podał liczby zwierząt wchodzących w zakres stada na fermie. Likwidacja fermy to bolesny, choć kluczowy krok mający na celu zapobieżenie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby oraz utrzymanie bezpieczeństwa sanitarnego na obszarze dotkniętym incydentem.

 

źródło: GIW

Tagi: Ptasia grypa