RolnikInfo.pl
ardanowski

Jan Bielecki/East News

J. K. Ardanowski: "Rolnicy nie czują się nikim gorszym". Mocne słowa na antenie Trwam

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Jan Krzysztof Ardanowski był gościem programu "Wieś to też Polska" na antenie telewizji Trwam. Były minister rolnictwa w rozmowie z dziennikarzem odniósł się m.in. do krzywdzących stereotypów na temat rolników i obszarów wiejskich.

Na antenie telewizji Trwam Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił rolę rolników w budowaniu państwowości, a także stwierdził, że świadomość społeczeństwa na temat wsi jest znikoma

Jan Krzysztof Ardanowski w mocnych słowach

Jan Krzysztof Ardanowski jest byłym ministrem rolnictwa. Obecnie jest przewodniczącym Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. W programie "Wieś to też Polska" powiedział:  

- W znacznej części społeczeństwa znajomość spraw wiejskich, rolniczych jest znikoma. To jest życie w jakimś stereotypie stworzonym kilkadziesiąt lat temu. Niestety ten stereotyp jest również u polityków, u bardzo ważnych, często najważniejszych osób w państwie.

Odwołał się również do wizerunku rolników w polskim społeczeństwie: 

- [Jest - przyp. red.] przekonanie, że rolnicy są taką grupą roszczeniową, grupą, która tylko się będzie domagała, tylko czegoś chce kosztem reszty społeczeństwa, że jest grupą pazerną. Ja słyszę, mnie to bardzo boli, bo przecież jestem również rolnikiem z pochodzenia, z dziada pradziada można powiedzieć. (...) Że jest to grupa, która nie ma poglądów, jakby szerszego oglądu świata, a decyzje - również polityczne, wyborcze - można kupić, da się parę złotych i wieś będzie głosowała na tych, co tę parę złotych dali. To świadczy o głębokim niezrozumieniu mentalności ludzi na wsi, również tej - ja nazywam to - rewolucji godności, która w ostatnich latach na wsi zachodzi.

"Jest przekonanie o pazerności"

Były minister rolnictwa dużą część swojej wypowiedzi poświęcił temu, jak ukształtował się wizerunek rolników w obecnych czasach. Skrytykował również krzywdzące stereotypy na temat mieszkańców polskiej wsi, mówiąc: 

- Rolnicy nie czują się nikim gorszym i absolutnie mają do takiej oceny prawo; są pełnoprawnymi - można powiedzieć pełnoformatowymi - wartościowymi członkami społeczeństwa.

Wskazał również na historyczną rolę rolników: 

- Rolnicy mają również historyczne prawo do tej godności, bo przynajmniej w ostatnim stuleciu odzyskania niepodległości - można to rozszerzyć na czasy po powstaniu styczniowym - rolnicy zaczęli rozumieć swoją obywatelskość, stali się obywatelami państwa. Wcześniej byli pomiatani, byli źle traktowani.

Na koniec polityk dodał: 

- W społeczeństwie jest stereotyp na temat wsi, jest przekonanie o tej słabości intelektualnej, braku wykształcenia, braku chęci kształcenia dzieci, o pazerności. To nieprawda. (...) Mieszkamy na wsi, bo chcemy mieszkać na wsi - nie dlatego, że los nas tam rzucił z przymusu. Chcemy, kochamy polską wieś - lepiej się tam czujemy, nie w mieście.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej/Zrzutka.pl

Wiadomości

Wieś stanęła w płomieniach. Pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej

Czytaj więcej >
prezes pis

Wiadomości

Prezes PiS o rychłych zmianach na wsi. Obietnice dla rolników

Czytaj więcej >
premier

Wiadomości

Premier o rolnictwie podczas konferencji w Balicach: "Jest oczkiem w głowie"

Czytaj więcej >
sylwia spurek

Wiadomości

Europosłanka nie chce, by zwierzęta postrzegano jako jedzenie. Internauci odpowiedzieli

Czytaj więcej >
bijatyka

Wiadomości

Bijatyka byłego radnego PiS i handlarza na targu [WIDEO]

Czytaj więcej >