Jan Krzysztof Ardanowski - Andrzej Duda
Flickr/Andrzej Duda oraz Adam Kraina/Wikipedia/(CC BY-SA 4.0)
Autor Aneta Wasilewska - 30 Marca 2021

Ardanowski: "Prezydent jest dziś największym obrońcą rolnictwa"

W dzisiejszym wydaniu Naszego Dziennika ukazała się rozmowa z byłym minister rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, który stoi na czele prezydenckiej rady ds. rolnictwa. W rozmowie poświęconej "piątce dla zwierząt" i rządowej pomocy dla rolników Ardanowski podkreślił, jak ważną rolę dla mieszkańców wsi i rolnictwa odgrywa prezydent Andrzej Duda.

- Prezydent jest dziś największym obrońcą rolnictwa i pragnie wywiązać się ze swoich obowiązań - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Naszym Dziennikiem.

Były minister rolnictwa jest przekonany, że prezydentowi zależy na mieszkańcach wsi i na rolnikach. Co więcej, zdaniem Ardanowskiego, nie ulega wątpliwości, że Andrzej Duda bardzo poważnie pochodzi do problemów, z jakimi borykają się rolnicy.

- To jemu (prezydentowi - przyp. red) zaufali rolnicy i robi wszystko, żeby nie zawieść ich oczekiwań - podkreślił Ardanowski.

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczychKRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczychCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Czy rolnicy jeszcze zagłosują na Prawo i Sprawiedliwość?

Gdy pojawiła się propozycja "piątki dla zwierząt", wywołując fale protestów rolników w całym kraju, pojawiały się komentarze, z których wynikało, że obecna władza oszukała rolników. Wprowadzenie w życie założeń wpisanych w "piątkę dla zwierząt" spowodowało, że rolnicy wprost mówili, że więcej władzy nie zaufają, a PiS może się pożegnać z poparciem mieszkańców wsi i rolników. W rozmowie Krzysztof Ardanowski zapytany został także o kwestię poparcia rolników dla PiS i przyznał, że "każde małżeństwo da się uratować".

- Również prezydent bardzo chce, żebyśmy dalej szli drogą rozwoju wsi. A ja będę stał na straży i dopilnuję tego, żebyśmy zrealizowali to wszystko, co obiecaliśmy i czego wieś potrzebuje - obiecał Ardanowski.

Pomoc dla rolników i mieszkańców wsi

Przypomnijmy, trwają prace nad Krajowym Funduszem Odbudowy po pandemii koronawirusa. W pierwotnej wersji założono, że na rolnictwo przeznaczony zostanie zaledwie 1% z 58,1 mld euro. Teraz mówi się o 20%, co zdaniem Ardanowskiego, jest "żenująco małą kwotą". Były minister rolnictwa oczekuje, że pomoc po koronawirusie zostanie zwiększona, a sam proponuje, by na pomoc mieszkańcom wsi skierowano tyle pieniędzy, ile procent społeczności zamieszkuje tereny wiejskie.

- Wierzę w to, że dzięki ciężkiej pracy możemy ponownie stać się pierwszym politycznym wyborem mieszkańców wsi - dodał Ardanowski.

A "piątki dla zwierząt" nie będzie

Jak niedawno informowaliśmy, minister rolnictwa Grzegorz Puda podczas spotkania z członkami Prezydium Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych potwierdził, że prace nad "piątką dla zwierząt" nie będą dalej prowadzone. Przypomnijmy, zgodnie z zapisami projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, zakładano wprowadzenie między innymi zakazu hodowli futerkowej, czy uboju rytualnego.

Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Naszym Dziennikiem wyraził nadzieję na to, że prace nad "piątką dla zwierząt" ostatecznie zostały wstrzymane. Były minister zaznaczył, że wprowadzenie nowelizacji w takiej formie przyczyniłoby się do "likwidacji dużej części rolnictwa", a nie tak, jak zakładano - do poprawy dobrostanu zwierząt.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Nasz Dziennik, Gov.pl/ Krajowy Plan Odbudowy

Następny artykuł