piątka dla zwierząt
unsplash.com / fot. Filip Bunkens
Autor Magdalena Więckowska - 22 Marca 2021

Minister rolnictwa zapowiedział, że prace nad "piątką dla zwierząt" nie będą kontynuowane

Szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda podczas spotkania z członkami Prezydium Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych poinformował, że prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt (czyli tzw. piątką dla zwierząt) nie będą kontynuowane.

Szef resortu rolnictwa spotkał się z przedstawicielami środowiska rolniczego 17 marca 2021 roku.

Minister Puda jednoznacznie o "piątce dla zwierząt"

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, zwana również piątką dla zwierząt wywołała bardzo dużą dyskusję w polskim społeczeństwie. Pierwsze sygnały o projekcie zmian pojawiły się na jesieni i wkrótce zostały przegłosowane przez Sejm.

Rolnicy protestowali przeciwko tzw. piątce dla zwierząt, w szczególności nie zgadzając się na zakaz hodowli zwierząt na futra oraz uboju rytualnego. Środowiska rolnicze zarzucały politykom partii rządzącej fakt, iż nie przeprowadziły konsultacji społecznych z rolnikami.

Konsultacje społeczne odbyły się, gdy nowelizacja trafiła do Senatu. Na tamtym etapie podjęto decyzję o odłożeniu nowelizacji do tzw. sejmowej zamrażarki.

Rolnikinfo.pl obrazy"Zakaz hodowli zwierząt to tylko kwestia czasu". Sylwia Spurek o potrzebach zmian w rolnictwieCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Jeszcze do niedawna środowiska rolnicze nie były pewne, czy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wróci na sejmową salę. Jak się okazało, minister rolnictwa Grzegorz Puda zadeklarował, że prace nad tzw. piątką dla zwierząt nie będą kontynuowane.

Koniec "piątki dla zwierząt"

Jak podaje portal farmer.pl, członkowie Prezydium Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych przyjęli do wiadomości informację podaną przez szefa resortu rolnictwa.

Co ciekawe, poprosili również o wprowadzenie zmian w aktualnie obowiązującej ustawie o ochronie zwierząt.

Członkowie Prezydium zaznaczyli, że chcieliby, by aktywiści nie mogli odbierać zwierzętom właścicieli według własnego rozeznania.

Kolejnym obszarem tematycznym, który pojawił się w rozmowach ministra rolnictwa i członków Prezydium były konsultacje społeczne nad Krajowym Planem Odbudowy i celami, na jakie zostaną przeznaczone fundusze z niego pochodzące.

Jak podano już wcześniej, dzięki pieniądzom z KPO rolnictwo otrzyma pomoc w budowie krótkich łańcuchów dostaw, co ma wpłynąć na większy komfort pracy rolników i wsparcie małych, lokalnych przedsiębiorstw.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl

Następny artykuł