Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Andrzej Duda

Andrzej Duda

Andrzej Duda - polski prawnik i polityk, od 6 sierpnia 2015 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Tabliczka KRUS
13.02.2024 22:21 Startuje XXI konkurs KRUS "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne"

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłosiła właśnie kolejną edycję konkursu, który skierowany jest do właścicieli gospodarstw rolnych. Każde gospodarstwo może wziąć udział. Laureatów czeka ufundowana przez organizatorów nagroda pieniężna oraz nagrody rzeczowe.

prezydent Andrzej Duda
15.01.2024 15:34 Burza po słowach Andrzeja Dudy na obchodach urodzin W. Witosa. ,,Nie na miejscu"

Szerokim echem odbiły się w przestrzeni publicznej słowa wystąpienia Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas obchodów 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. ‘’Gdzie jest dzisiaj PSL? Uczestniczy w rządzącej koalicji, która zamyka posłów do więzienia" - to jedne ze słów prezydenta jakie padły w Wierzchosławicach. 

Wołodymyr Zełenski
20.09.2023 11:47 Gra solidarnością Ukrainy w teatrze politycznym. Mocne słowa prezydenta Ukrainy w siedzibie ONZ

Wołodymyr Zełenski zabrał głos w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Prezydent Ukrainy odniósł się również do ostatnich wydarzeń, które miały miejsce na scenie politycznej Europy odnośnie ukraińskich produktów rolnych.  

None
17.08.2023 17:32 Dobra wiadomości dla rolników ekologicznych. Więcej gospodarzy ma prawo ubiegać się o płatności w ramach ekoschematu

Zmiany w ustawie o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Prezydent Andrzej Duda podpisał się pod nowelą, która wejdzie w życie wraz z końcem sierpnia bieżącego roku. W wyniku naniesionych korekt, o płatności w ramach ekoschematu ma prawo ubiegać się więcej rolników, niż dotychczas. Zainteresowani płatnościami muszą nanieść stosowne zmiany we wniosku. Zostało niewiele czasu.

Odpady
15.08.2023 14:00 Rozwiązanie na składowiska niebezpiecznych odpadów? Prezydent podpisał nową ustawę

Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP poinformowało o podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Ustawa ma wprowadzać nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty. 

Pieniądze canva PRO
13.08.2023 18:32 Małe gospodarstwa otrzymają dopłaty. Andrzej Duda podpisał ustawę

Wprowadzono nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jak podkreślają autorzy noweli, zmiany w przepisach wynikają z dbałości o potrzeby organizacji rolniczych. Chodzi o dopłaty bezpośrednie. Uproszczenie przepisów ma zwiększyć dostępność tej formy wsparcia dla właścicieli małych gospodarstw, które w większości są gospodarstwami rodzinnymi. Zyskać mają też ci, którzy ubiegali się o płatności w ramach ekoschematu.

dożynki prezydenckie
19.03.2022 02:43 Dożynki Prezydenckie 2021. Do Warszawy zjechali rolnicy z całej Polski

W niedzielę 19 września 2021 roku w Warszawie odbyły się uroczyste Dożynki Prezydenckie, wieńczące czas żniw. Podczas wydarzenia, w którego trakcie zaprezentowano m.in. misternie wykonane wieńce dożynkowe, obecny był prezydent Andrzej Duda, pierwsza dama Agata Duda i minister rolnictwa Grzegorz Puda. Relacja z Dożynek Prezydenckich pojawiła się również w programie 1 Telewizji Polskiej, gdzie w reportażu w Wiadomościach widzowie mogli usłyszeć, iż tegoroczne żniwa należą do udanych. Dożynki Prezydenckie 2021 Dożynki są zwieńczeniem trudu rolników, a także czasem refleksji i podsumowań minionego sezonu. Uroczystości oficjalnego zakończenia żniw odbyły się już w wielu miejscach w kraju, m.in. w Częstochowie i w Bobolicach. W niedzielę 19 września 2021 roku do Warszawy zjechali rolnicy z całej Polski, by brać udział w Dożynkach Prezydenckich. Podczas spotkania zaprezentowano m.in. okazałe wieńce dożynkowe i tańce ludowe. W trakcie dożynek głos zabrał m.in. szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda: Polsko nie byłoby Cię bez chłopskiego patriotyzmu. Bez pracy i siły polskiego rolnika. Dziękuję Panu Prezydentowi @AndrzejDuda za wsparcie dla polskich rolników. Dożynki Prezydenckie 2021. pic.twitter.com/P3CWAkKw2G— Grzegorz Puda (@GrzegorzPuda) September 19, 2021 Informacja o spotkaniu z rolnikami w Warszawie pojawiła się również na twitterowym profilu prezydenta Andrzeja Dudy: Dożynki to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. W uroczystości bierze udział Para Prezydencka oraz m. in. Szef KPRP, Minister Grażyna Ignaczak-Bandych, Minister @PSzrot oraz Minister @Kwiatkowski_A pic.twitter.com/arGSLXFKzm— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 19, 2021

stan wyjątkowy
19.03.2022 02:42 Ogłoszono stan wyjątkowy. Szef MSWiA o wpływie decyzji rządu na prace rolnicze

Prezydent Andrzej Duda pojął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego. Powodem jest kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Czy ogłoszenie stanu wyjątkowego będzie miało wpływ na rytm prac rolniczych we wspomnianych województwach? Mariusz Kamiński, szef MSWiA, zapewnił:- Pragnę uspokoić mieszkańców miejscowości przygranicznych. Rozporządzenia nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwości swobodnego wykonywania np. działalności rolniczej.Stan wyjątkowy i ograniczenia w dwóch województwachWprowadzenie stanu wyjątkowego w dwóch województwach: lubelskim i podlaskim wywołuje u wielu osób duży niepokój. Ma to z pewnością związek z ograniczeniami, jakie wynikają z decyzji rządu i prezydenta Andrzeja Dudy. Również rolnicy, będący u progu wykopków, zaczęli zadawać sobie pytania co do możliwości swobodnej pracy na polach. Jak się okazuje, pomimo wprowadzenia stanu wyjątkowego, nie przewiduje się żadnych zakłóceń dotyczących rytmu rolniczych obowiązków. Jak informuje agropolska.pl, zapewnił o tym szef MSWiA Mariusz Kamiński, mówiąc: - Pragnę uspokoić mieszkańców miejscowości przygranicznych. Rozporządzenia nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwości swobodnego wykonywania np. działalności rolniczej.

prezydent andrzej duda
19.03.2022 02:42 Prezydent podpisał ustawę dot. przedłużenia finansowania izb rolniczych i związków zawodowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał 19 sierpnia 2021 roku ustawę z 8 lipca 2021 roku o zmianie ustawy o izbach rolniczych i niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowymi przepisami, wsparcie finansowe m.in. dla izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych i społeczno-zawodowych organizacji rolników z budżetu państwa będzie przedłużone na kolejne lata. Przeznaczanie dotacji celowej dotyczy również rolniczych struktur ponadnarodowych w Unii Europejskiej, stowarzyszeń w Europejskiej Radzie Młodych Rolników i organizacji pracodawców rolnych w GEOPA. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przedłużeniu finansowania izb rolniczych i związków zawodowychW czwartek 19 sierpnia 2021 roku prezydent Andrzej Duda opatrzył swoim podpisem zmiany prawne, które naniesiono na następujące ustawy: - z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych, - z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, - z dnia 7 kwietnia 1989 r. o związkach zawodowych rolników indywidualnych, - z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców.W praktyce oznacza to, że podmioty takie jak izby rolnicze, społeczno-zawodowe organizacje rolników, związki zawodowe rolników i organizacje pracodawców będą otrzymywały dodatkowe finansowane z budżetu państwa.

senat
19.03.2022 02:42 Senat poparł ustawę o gatunkach obcych. Dokument czeka na podpis prezydenta

Senat, razem z kilkoma poprawkami uściślającymi, poparł ustawę dotyczącą gatunków obcych. W środę 11 sierpnia 2021 roku Sejm zatwierdził poprawki niższej izby parlamentu, co oznacza, że dokument jest teraz gotowy do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wspomniana ustawa związana jest m.in. z metodami radzenia sobie z gatunkami, które są nietypowe dla lokalnego ekosystemu i stanowią dla niego zagrożenie. Sejm i Senat poparły ustawę o gatunkach obcychUchwalona przez Sejm i Senat ustawa dotycząca gatunków obcych jest wymierzona przeciwko organizmom inwazyjnym, które swoją obecnością zagrażają lokalnemu ekosystemowi i działalności człowieka. Podejmowane działania legislacyjne są implementacją rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej ws. inwazyjnych gatunków obcych, które obowiązuje od 1 stycznia 2015 roku. Warto dodać, że walka z gatunkami inwazyjnymi może okazać się pomyślna, jeśli będzie skoordynowana w wielu państwach Unii Europejskiej jednocześnie. Z tego względu opracowano m.in. listę tego typu gatunków obowiązującą na terenie całej Europy. Państwa członkowskie mają również raportować sytuację ws. ekspansji gatunków inwazyjnych i umożliwić międzynarodowy przepływ informacji na ten temat.

prezydent
19.03.2022 02:40 Prezydent spełnił obietnicę daną rolnikom. Zrobił ważny krok

30 czerwca 2021 roku na twitterowym profilu Kancelarii Prezydenta pojawił się wpis z krótkim wideo, przedstawiającym m.in. wizytę Andrzeja Dudy u rolników, których uprawy zostały zniszczone przez gwałtowne zjawiska pogodowe. Wiemy, że w tamtym czasie prezydent obiecał producentom żywności rozmowę z ministrem rolnictwa w celu udzielenia pomocy poszkodowanym osobom. Prezydent Andrzej Duda dotrzymał danej rolnikom obietnicy i spotkał się z szefem MRiRW Grzegorzem Pudą we wtorek 6 lipca 2021 roku. Spotkanie prezydenta z szefem resortu rolnictwaPogoda ostatnich tygodni nie oszczędziła ani rolników, ani ich upraw. Wielu gospodarzy, którzy nie byli w stanie ubezpieczyć swoich plantacji, poniosło ogromne szkody w wyniku opadów gradu i nawałnic. Krótko po tych smutnych wydarzeniach na Twitterze, na profilu Kancelarii Prezydenta, pojawił się krótki spot dokumentujący wizytę głowy państwa m.in. u poszkodowanych rolników w województwie lubelskim. Podczas opisywanego spotkania Andrzej Duda obiecał rolnikom, że w celu omówienia dodatkowych mechanizmów pomocowych dla poszkodowanych rolników spotka się z szefem resortu rolnictwa. Jak się okazało - prezydent spełnił obietnicę.

Pawel Wodzynski/East News
19.03.2022 02:40 Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich

Jak informuje dziś Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał dziś trzy ustawy. Wśród nich znalazła się ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. - Celem ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich jest kompleksowe uregulowanie tworzenia, organizacji, funkcjonowania i rozwiązywania kół gospodyń wiejskich oraz zmiana przepisów określających przekazywanie im pomocy finansowej z budżetu państwa - powiadomiła KP.

prezydent
19.03.2022 02:40 Prezydent u poszkodowanych rolników. Obiecał im jedną rzecz

Na profilu Kancelarii Prezydenta na Twitterze pojawił się krótki film dokumentujący m.in. wizytę prezydenta Andrzeja Dudy u rolników na Lubelszczyźnie, których sady i gospodarstwa zostały zniszczone przez grad. Spotkanie zorganizowano na wyraźną prośbę rolników. Prezydent Andrzej Duda obiecał gospodarzom, że w kwestii ubezpieczeń jeszcze w bieżącym tygodniu spotka się z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą. Wizyta prezydenta w zniszczonych gospodarstwachOstatnie tygodnie nie były dla rolników łatwe - niszczycielska pogoda doprowadziła do ogromnych strat, nie oszczędzając przy tym często również budynków i maszyn. Na twitterowym profilu Kancelarii Prezydenta możemy zobaczyć krótki spot dokumentujący podróż Andrzeja Dudy na Lubelszczyznę. Poza zaplanowaną wizytą z rolnikami, polityk zobaczył się także z osobami zaangażowanymi w akcję ratunkową podczas ostatnich podtopień w Chrzanowie.Prezydent na koniec dnia dotarł do gminy Wilków, która w szczególny sposób została dotknięta przez nawałnice i opady gradu. W Wólce Polanowskiej Andrzej Duda zobaczył nie tylko zniszczone sady, ale też plantację chmielu, która ucierpiała w wyniku gwałtownej pogody.

KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News
19.03.2022 02:39 Prezydent podpisał nowelizację ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym

Jak powiadomiła dziś Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda podpisał dziś ustawę z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym.Nowelizacja ustawy, jak wskazano ma na celu "stanowienie podstawy prawnej do objęcia przez Skarb Państwa akcji nowych emisji Krajowej Spółki Cukrowej S.A., do których będzie przysługiwało prawo głosu".

andrzej duda
19.03.2022 02:39 Prezydent podpisał ustawę. Rzeczywistość rolników ulegnie zmianie

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja będzie znaczącą zmianą nie tylko dla rolników, ale też dla wszystkich innych mieszkańców Polski. Tzw. ustawa licznikowa, opatrzona prezydenckim podpisem 1 czerwca 2021 roku, umożliwi konsumentom elastyczne zarządzanie zużyciem prądu, a także szybką zmianę dostawcy energii elektrycznej. Jak zaznacza minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, zmiany te pozwolą nie tylko na uczestniczenie w kształtowaniu rynku, ale też na świadome wydatkowanie energii i zlikwidowanie barier w jej magazynowaniu. Prezydent podpisał tzw. ustawę licznikowąSłowem wstępu warto dodać, że tzw. ustawa licznikowa jest nowelizacją ustawy z dnia 20 maja 2021 roku o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Jak można się domyślać, centrum omawianego dokumentu prawnego są zmiany w kwestii zarządzania energią elektryczną - głównie z punktu widzenia konsumentów. Dla rolników informacje te są niezwykle ważne - trudno bowiem wyobrazić sobie działanie jakiegokolwiek gospodarstwa bez dużych nakładów energii elektrycznej, która jest niezbędna zarówno w przypadku produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Jakie zmiany przyniesie podpisana przez prezydenta tzw. ustawa licznikowa? Jak przekazuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, zmiany będą opierały się o pięć głównych punktów.

prezydent Andrzej Duda
19.03.2022 02:35 Prezydent podpisał ustawę dot. wstrzymania sprzedaży gruntów państwowych

Jak przekazuje Kancelaria Prezydenta, wstrzymanie możliwości sprzedaży gruntów należących do Skarbu Państwa będzie przedłużone do 30 kwietnia 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. wstrzymania sprzedaży gruntów państwowychZ dniem 30 kwietnia wchodzi w życie ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dotyczy ona nowelizacji zapisów z kwietnia 2016 roku w sprawie wstrzymania możliwości sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości należących do Skarbu Państwa. Wraz z początkiem marca Rada Ministrów rozpoczęła prace nad projektem nowelizacji. Celem było przedłużenie aktualnych zapisów do końca kwietnia 2026 roku.Obecne prawo przewiduje wstrzymanie sprzedaży nieruchomości państwowych do 30 kwietnia 2021 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Jeszcze 17 marca 2021 roku podczas posiedzenia sejmowej komisji rolniczej negatywnie zaopiniowano cztery poprawki do projektu nowelizacji.Koalicja Obywatelska wnosiła m.in. o to, by wstrzymanie sprzedaży gruntów państwowych obowiązywało kolejne dwa lata. Wniosek ten nie został jednak uwzględniony.

Apel lekarzy weterynarii do Andrzeja Dudy
19.03.2022 02:34 Apel do prezydenta. Lekarze weterynarii ws. wyborów w czasie pandemii

- W imieniu wszystkich lekarzy weterynarii zwracamy się z apelem do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, która umożliwi przeprowadzenia wyborów do organów Krajowej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej po zakończeniu pandemii koronawirusa. Inaczej ok. 20 tys. lekarzy weterynarii będzie zmuszonych do wzięcia udziału w wyborach, które mogą stać się zarzewiem kolejnych ognisk choroby - można przeczytać w apelu skierowanym do prezydenta. Zdaniem samorządu pandemia, czyli czas, w którym wymagane jest utrzymywanie dystansu, nie jest najlepszym czasem na przeprowadzanie wyborów. Co więcej, wybory, o których mowa składają się z trzech etapów, w którym na ostatniej prostej odbywa się Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii, w którym bierze udział około 500 osób. W apelu do prezydenta można przeczytać, że samorząd lekarzy-weterynarii otrzymał obietnicę, zgodnie z którą do Sejmu skierowana zostanie ustawa dzięki, której możliwe będzie przeprowadzenie wyborów już po epidemii.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]Jednak pomimo tego, że akt prawny znalazł się w wykazie prac legislacyjnych, wycofano się z inicjatywy. Podobne działania są dla samorządu niezrozumiałe, tym bardziej patrząc na to, że podobne rozwiązanie zastosowano w przypadku Samorządy Pielęgniarek i Położnych, Polskim Związku Łowieckim, czy w polskich związkach sportowych. Cały apel do prezydenta można przeczytać >tutaj<.

Jan Krzysztof Ardanowski - Andrzej Duda
19.03.2022 02:33 Ardanowski: "Prezydent jest dziś największym obrońcą rolnictwa"

- Prezydent jest dziś największym obrońcą rolnictwa i pragnie wywiązać się ze swoich obowiązań - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z Naszym Dziennikiem. Były minister rolnictwa jest przekonany, że prezydentowi zależy na mieszkańcach wsi i na rolnikach. Co więcej, zdaniem Ardanowskiego, nie ulega wątpliwości, że Andrzej Duda bardzo poważnie pochodzi do problemów, z jakimi borykają się rolnicy.- To jemu (prezydentowi - przyp. red) zaufali rolnicy i robi wszystko, żeby nie zawieść ich oczekiwań - podkreślił Ardanowski. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

prezydent
19.03.2022 02:33 Prezydent podpisał nowelizację prawa łowieckiego. Zmiany od 31.03

Zmiany prawne wchodzą w życie od 31 marca 2021 roku. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Prawie łowieckimW dokumencie dostępnym na stronie internetowej kancelarii prezydenta możemy przeczytać, że podpisana nowelizacja wprowadza zmiany do ustawy z 22 marca 2018 roku i określona jest mianem Prawa łowieckiego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 651 oraz z 2020 r. poz. 148).Jakie praktyczne zmiany przynosi nowelizacja ustawy? Sejmiki województw otrzymają nieco więcej czasu na stworzenie nowych podziałów województw na obwody łowieckie.Pierwotnie termin ten mijał 31 marca 2021 roku, a dzięki nowelizacji został przesunięty na 31 grudnia 2021 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Kolejną ważną zmianą jest przedłużenie okresu obowiązywania umów dzierżawy obwodów łowieckich, które są w mocy na dzień, w którym nowa ustawa wchodzi w życie, tj. od 31 marca 2021 roku do 31 marca 2022 roku. W komunikacie na stronie internetowej kancelarii prezydenta czytamy:- Utrata ważności obowiązującego podziału województw na obwody łowieckie, przy równoczesnym braku możliwości ponownego ich wydzierżawienia związanego z niedokonaniem nowego podziału województw na obwody łowieckie doprowadziłaby do sytuacji, w której na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej niemożliwe byłoby prowadzenie szeroko pojętej gospodarki łowieckiej.