RolnikInfo.pl
arimr

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARiMR: termin wnioskowania o dotacje do 1 mln złotych przedłużony do 29 marca 2021 roku

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Przypominamy: ARiMR przedłużyła nabór wniosków o wsparcie na przeciwdziałanie afrykańskiemu pomorowi świń oraz powodziom do 29 marca 2021 roku. Spółki wodne mogą ubiegać się o dotację nawet w wysokości 1 miliona złotych na modernizację inwestycji chroniących przed podtopieniami gospodarstw rolnych.

Jak podaje ARiMR, rolnicy chcący otrzymać wsparcie związane z przeciwdziałaniem ASF mogą liczyć na 80% zwrotu kosztów kwalifikowanych, czyli maksymalnie 100 tysięcy złotych. 

ARiMR przedłuża nabór wniosków

Afrykański pomór świń oraz powodzie są problemami, które niestety nie są obce rolnikom w Polsce. Z tego względu rolnicy i spółki wodne mogą ubiegać się o specjalne wsparcie, które pomoże w inwestowaniu w środki zapobiegawcze.

Rolnicy, którzy chcą się zabezpieczyć przed katastrofalnymi skutkami ASF, mogą dostać 80-procentowy zwrot kosztów kwalifikowanych inwestycji - jest to maksymalnie 100 tysięcy złotych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podaje, na jakie cele można przeznaczyć pieniądze: 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

- W katalogu inwestycji znajdują się m.in. budowa (modernizacja) niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji, budowa ogrodzenia chlewni lub taka jej przebudowa, by trzoda była utrzymywana w odrębnych pomieszczeniach.

Przeciwdziałanie powodziom

Drugą grupą adresatów finansowej pomocy są spółki wodne lub ich związki - warunkiem jest jednak, by większość należących do nich członków była rolnikami dysponującymi gruntami rolnymi.

Podobnie jak w przypadku pomocy na zapobieganie skutkom ASF, tutaj również można liczyć na zwrot 80% kosztów kwalifikowanych. Różnica jest jednak dość zasadnicza, gdyż maksymalna pula funduszy, która może trafić do beneficjentów to aż 1 milion złotych.

Inwestycje przeciwdziałające powodziom przewidują m.in. kupno sprzętu do odnawiania urządzeń melioracji wodnych. ARiMR podaje: 

- Pieniądze można więc wykorzystać na przykład na zakup koparek, ciągników, rębaków do drewna, kos spalinowych czy kosiarek samojezdnych.

Środki finansowe, które trafią do rolników i spółek wodnych to prawie 200 milionów złotych. Warto dodać, że pochodzą one z jeszcze niewykorzystanych funduszy z PROW na lata 2014-2020.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: arimr, agropolska.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
jakie podatki płacą rolnicy

Jakie podatki płacą rolnicy?

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy

Czytaj więcej >