Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Ceny paliw spadną w 2024 roku? Analitycy postawili sprawę jasno
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 05.01.2024 18:29

Ceny paliw spadną w 2024 roku? Analitycy postawili sprawę jasno

tankowanie, paliwo
Science Photo Library/EAST NEW

Analitycy wydali opinię dotyczącą rosnącej produkcji ropy w krajach spoza OPEC+ a w tym rownież USA. Według nich produkcja ropy może przewyższyć  światowy popyt , który stale rośnie, choć wolniej niż przypuszczano.  OPEC+ obiecuje głębsze cięcia produkcji, natomiast handlowcy nie do końca im ufają. Nie wierzą, że cięcia zostaną wdrożone w takim stopniu, aby całkowicie wyeliminować nadwyżkę ropy. 
 

Wskaźniki sygnalizują obawy, że produkcja przewyższa popyt

– Patrzenie w przyszłość więcej niż na kwartał wydaje mi się bardzo trudne, a zbliżający się rok jest rokiem trudnym. Ropa naftowa w dużym stopniu opiera się na OPEC+, a załamanie się wcześniejszego porozumienia tej grupy w sprawie ograniczenia dostaw może spowodować gwałtowny spadek cen – powiedział Trevor Woods, dyrektor ds. inwestycji funduszu towarowego Northern Trace Capital LLC w rozmowie z “Bloomberg”.
 

Podatek rolny wzrośnie o 21 proc. Złych wiadomości jest więcej

Walka handlarzy z analitykami

Zaledwie kilka tygodni temu uzgodniono, że OPEC+ dobrowolnie ograniczy  dodatkowe 900 tys. baryłek ropy mniej. Teraz analitycy i handlarze nie potrafią porozumieć się ze sobą w sprawie globalnej równowagi między popytem a podażą. Czy grupa dokona zapowiadanych cięć? Nad tym zastanawiają się Traderzy, chcąc zatrzymać nieuniknioną nadwyżkę.
 

Stany Zjednoczone będą rekordzistami?

W Stanach Zjdenoczonych tygodniowa produkcja ropy naftowej osiągnęła w grudniu rekordową ilość baryłek, bo aż 13,3 ml dziennie. Jest to problem w zrównoważeniu popytu i podaży w USA. Amerykańska Agencja Informacji o Energii (EIA) stwierdziła, że produkcja w 2024 roku może osiągnąć rekord wszechczasów. Większe dostawy ropy naftowej trafią również do Brazylii i Gujany, co będzie jednoznaczne ze zwiększeniem dostaw surowca z Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.  Ceny benzyny w USA różnią się regionalnie, odzwierciedlając lokalne warunki podaży i popytu oraz różnice w stanowych specyfikacjach paliw i podatkach.
 

Z pewnością obecnie trwająca na Ukrainie wojna także przyczynia się do nadwyżki podaży nad popytem, co doprowadza do spadków cen surowca, jakim jest ropa naftowa ale nie tylko.  Powiązane z ropą naftową rynki nasion oleistych także mogą odnotować spadki cen. 
 

Tagi: Paliwo