Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Ceny warzyw zaskakują Polaków. Pomidory już dawno nie były takie tanie
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 23.05.2024 08:57

Ceny warzyw zaskakują Polaków. Pomidory już dawno nie były takie tanie

warzywa na ekspozycji
fot. Pixabay/b1-foto

Sytuacja na rynku hurtowym w Broniszach zmienia się z dnia na dzień. Ekspert rynkowy Maciej Kmera przyznaje, że pojawia się coraz więcej warzyw, przez co ceny gwałtownie spadają w dół. Ta sytuacja spędza sen z powiek zwłaszcza plantatorom pomidorów, których cena spadła poniżej 7 zł za kilogram.

Te warzywa wciąż drogie

Ekspert ds. rynku Bronisze Maciej Kmera w rozmowie z PAP przedstawił obecne kształtowanie cen warzyw i owoców na podwarszawskiej giełdzie rolno-spożywczej. I tak na ta chwilę najdrożej zapłacimy za szparagi, których cena utrzymuje się na poziomie od 20-35 zł za kilogram.

Nieco tańsza jest fasolka szparagowa, choć wciąż jest jej mało, to cena ostatnio spadła do 32 zł za kilogram. Droższy jest rabarbar, którego nadal brakuje na giełdzie. Za kilogram trzeba zapłacić 12 zł. 
 

Nieszczęśliwy finał prac w polu. Nie żyje rolnik z Mazowsza przygnieciony ciągnikiem

Młode warzywa drogie. Pomidory mocno potaniały

Na giełdzie Bronisze drożeje młoda marchew importowana z Portugalii, cena dochodzi do 4,5 zł za kilogram. Pietruszka kosztuje 12 zł/kg, por około 11 zł/kg. Drożej zapłacimy tez za buraczki, wzrost z 0,8 zł na 1,2 zł/kg.

Coraz więcej na rynku pojawia się młodych ziemniaków z Polski. Ceny mimo pory roku są relatywnie niskie, za kilogram zapłacimy od 4,50- 6 zł. Podobnie jest z młodą kapustą (3-4 zł/kg), i kalafiorem (6-8zł/kg). Młoda cukinia pochodząca z Polski kosztuje 7 zł/kg. Najmocniej zaś spadły ceny pomidorów. To uderza w producentów pomidorów, którzy liczyli, że na początku sezonu będą jednak się cenić.

Cena tych warzyw spadła do 4-6 zł/kg. Taka cena to jest w lipcu, w sierpniu a nie w maju, ale oczywiście sytuacja może się wkrótce zmienić. Być może pomidorów jest za dużo na rynku - stwierdził ekspert Maciej Kmera w rozmowie z PAP.

Ceny owoców w Broniszach

Truskawki w sprzedaży póki co po około 10-14 zł/kg. Nie lepiej jest z krajowymi malinami, których cena spadku z 80 zł/kg nadal sięga wysoko. Za kilogram malin obecnie zapłacimy od 50-65 zł.

Polskie jabłka utrzymują się w cenie około 2,5-3,50 zł za kilogram. Najbardziej zróżnicowane cenowo są jednak czereśnie. Importowane z Grecji, Hiszpanii czy Serbii kosztują od 14-60 zł za kilogram.