Michał Kołodziejczak kontroluje polskie giełdy. Inspekcje w 6 województwach
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował w czwartek w mediach społecznościowych o rozpoczęciu zintensyfikowanych kontrolach giełd rolno-spożywczych w Polsce. Razem z Państwową Inspekcją Sanitarną oraz Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych weszli na giełdy w sześciu województwach w kraju. Co kontrolują?
Kontrole giełd rolno-spożywczych
W dniu wczorajszym rozpoczęły się wzmożone kontrole giełd rolno-spożywczych na terenie 6 województw w Polsce. Inspekcje przyjrzą się szczegółowo produktom zagranicznym, jak i sezonowym.
Czternasta emerytura dla rolników-seniorów. Wypłaty z KRUS po wakacjachDziś, 16 maja 2024 r., rozpoczynamy zintensyfikowane kontrole giełd rolno-spożywczych w Polsce. - poinformował w czwartek Michał Kołodziejczak na konferencji prasowej na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach.
Kto przeprowadza kontrole?
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak wyjaśnił na konferencji prasowej, iż kontrole polskich giełd są realizowane w ramach współpracy Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a także Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
To daje pewność, że nie umknie inspekcji żaden najmniejszy szczegół podczas sprawdzania artykułów rolno-spożywczych na każdej z giełd.
Inspektorzy pojawili się w sześciu giełdach w kraju: w podwarszawskich Broniszach, Elizówce koło Lublina, Rybitwach pod Krakowem, oraz w Rzeszowie, Szczecinie i Poznaniu.
Co sprawdza inspekcja?
Wiceminister Kołodziejczak poinformował, że resort rolnictwa "chce chronić polskich producentów przed nieuczciwą konkurencją ze strony zagranicznych producentów żywności".
Inspektorzy pod lupę wezmą: kraj pochodzenia, identyfikację produktu, ocenę dokumentacji towarzyszącej produktom, znakowanie produktów, warunki higieniczno-sanitarne w miejscu sprzedaży oraz pobór próbek do badań laboratoryjnych.
Jednocześnie informujemy, że niezależnie od dzisiejszych kontroli każdego dnia inspekcje podległe Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministrowi Zdrowia prowadzą szereg kontroli artykułów rolno-spożywczych, dbając, aby były bezpieczne i odpowiedniej jakości handlowej – aby konsument miał pewność, że żywność, którą nabywa jest bezpieczna, nie jest zafałszowana i spełnia wszelkie wymogi prawa żywnościowego – przekazuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi