RolnikInfo.pl
Ministerstwo rolnictwa - cyfryzacja rolnictwa

IGOR STEVANOVIC / SCIENCE PHOTO LIBRARY

Cyfryzacja rolnictwa pełną parą. Ministerstwo rolnictwa zapowiada "Okienko dla rolnika"

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Jak powiadomiło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) na portalu Gov.pl powstanie osobna podstrona dla rolników tzn. Okienko dla rolnika. Zgodnie z komunikatem, "Okienko dla rolnika" będzie skoncentrowanym źródłem wiedzy i miejscem załatwienia różnych spraw przez rolników bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem sieci.

- Chcemy, aby z jednego miejsca, jednym loginem i hasłem, np. przez profil zaufany, mieszkaniec obszarów wiejskich mógł w prosty sposób załatwić wiele spraw w zakresie rolnictwa - przekazano słowa Grzegorza Pudy w oficjalnym komunikacie za pośrednictwem strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Jak wskazano w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na funkcjonowanie gospodarki, a w tym i rolnictwa. Właśnie przez pandemię jasne stało się, jak ważne jest, by móc załatwić sprawy za pośrednictwem sieci, bez wychodzenia z domu, dlatego też powstał pomysł "Okienka dla rolnika". 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Co znajdzie się w "Okienku dla rolnika"?

Jak wynika z oficjalnego komunikatu, budowanie usług cyfrowych, jest złożonym procesem, dlatego w ciągu 1-1,5 roku wdrażanych będzie kilka usług, do których wybrano między innymi: zwrot podatku akcyzowego od paliwa rolniczego, zgłoszenie umów dzierżawy, wnioski o dopłaty do materiału siewnego.

Co więcej, planowana jest także modyfikacja eRecepty, która obejmie także informacje potrzebne do leczenia zwierząt. Jak zapowiedziano, dzięki rozszerzeniu systemu możliwe będzie pobieranie i realizowanie recepty wystawione przez lekarza weterynarii.

W sprawie "Okienka dla rolnika" 15 kwietnia bieżącego roku zostało zawarte porozumienie między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz z jednostkami podległymi: Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Głównym Inspektoratem Weterynarii, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Cyfryzacja rolnictwa 

Jak informowaliśmy w połowie kwietnia, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego umożliwia rolnikom zgłaszanie wypadków przy pracy rolniczej za pomocą platformy ePUAP. Dzięki nowej usłudze, rolnicy będą mogli w łatwiejszy sposób zgłaszać wypadki i składać wnioski o jednorazowe odszkodowanie. KRUS zachęca do korzystania z nowej usługi szczególnie w czasie pandemii. Jak informowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jest to możliwość dla rolników na zgłaszanie wypadków bez wychodzenia z domu, co jest niezmiernie ważne w czasach pandemii koronawirusa. Więcej na ten temat można przeczytać >tutaj<. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: MRiRW, KRUS

Podobne artykuły

Marcin Hernik/Flickr

Finanse i Prawo

Czas na zmianę podejścia. KRIR ws. likwidacji norek

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

ARiMR: Ostatni moment na złożenie wniosku

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Ostatnie dni naboru. Restrukturyzacja małych gospodarstw

Czytaj więcej >
IGOR STEVANOVIC  SCIENCE PHOTO LIBRARY

Finanse i Prawo

Interwencja samorządu rolniczego. "Zgłaszane wątpliwości są niezasadne"

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Większy zwrot akcyzy za paliwo. Kiedy zostanie przyjęta ustawa?

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Apel do resortu rolnictwa. Potrzeba urealnienia stawek dopłat do paliwa rolniczego

Czytaj więcej >