RolnikInfo.pl
KRUS - wypadki

Marek BAZAK/East News

KRUS ws. wypadków przy pracy rolniczej. Pojawiła się nowa usługa

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego umożliwia rolnikom zgłaszanie wypadków przy pracy rolniczej za pomocą platformy ePUAP - przekazała dziś KRUS. Rolnicy za pośrednictwem nowej usługi będą mogli w łatwiejszy sposób zgłaszać wypadki i składać wnioski o jednorazowe odszkodowanie. KRUS zachęca do korzystania z nowej usługi szczególnie w czasie pandemii.

Na platformie ePUAP pojawiła się nowa usługa, dzięki której zgłaszać można wypadek przy pracy oraz złożyć wniosek SR-23 o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej, lub rolniczą chorobą zawodową.

Każdy, kto chciałby skorzystać z usługi po zalogowaniu się do platformy, musi wpisać w wyszukiwarce "zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej", wybrać sprawę i wypełnić formularze.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Zgłoszenie wypadku bez wychodzenia z domu 

Co więcej, jak przypomniała dziś Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wypadki w rolnictwie można zgłaszać bez wychodzenia z domu i pojawiania się w siedzibie PlacówkachTerenowych czy w Oddziałach Regionalnych. Zgłoszenie można zgłosić za pośrednictwem poczty, telefonicznie i za pośrednictwem maila, a od teraz także za pomocą platformy ePUAP. KRUS za pośrednictwem strony internetowej zwraca uwagę, że ze względu na sytuację epidemiologiczną w Polsce, zalecane jest zgłaszanie wypadków za pomocą takich metod.

Wypadki należy zgłaszać, jak najwcześniej. KRUS zaznacza, że nie może być to później niż 6 miesięcy od zdarzenia. Dokładną definicję wypadku rolniczego znaleźć można na stronie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego >tutaj<. 

Wypadki przy pracy rolniczej 

Zgodnie z danymi KRUS w ubiegłym roku zgłoszono 10 974 wypadki, co było o 19,6% mniej niż w 2019 roku. Spośród wszystkich zgłoszonych wypadków, uznanych zostało 9 958 zdarzeń, czyli o 22,9% mniej niż w 2019 roku. Jak wynika z danych, łącznie wypłacono 7 872 jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej. 

W 2020 roku najwięcej poszkodowanych zostało w wyniku upadku (3 718), uderzenia, przygniecenie i pogryzienia przez zwierzęta (958) oraz pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn (958). Najwięcej wypadków w 2020 roku zgłoszono w województwie mazowieckim (1 365), lubelskim (1 362) oraz wielkopolskim (1 289). 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: KRUS

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >