RolnikInfo.pl
wieprzowina

unsplash.com / fot. MChe Lee

Prognozy ws. światowej produkcji wieprzowiny. Wzrost zwłaszcza w Chinach

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Rynek wieprzowiny w ujęciu globalnym jest analizowany w kwartalnych prognozach przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). Wedle niego produkcja tego typu mięsa wzrośnie w tym roku o 5%.

Bardzo znaczący wzrost produkcji wieprzowiny ma być widoczny w Chinach - wedle prognoz Amerykanów ilość wyprodukowanego mięsa będzie w tym kraju wyższa o 11% wobec danych z roku 2020. 

Rosnąca produkcja wieprzowiny na świecie

Wedle danych Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu 2020 roku pogłowie świń w Polsce wynosiło 11 727,4 tysiące sztuk. W tym samym czasie w 2019 roku było to o 4,6% mniej.

Trudno stwierdzić, czy również w bieżącym roku polscy hodowcy odnotują wzrost pogłowia trzody chlewnej. Sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń nie ułatwia sytuacji - hodowla staje się coraz mniej opłacalna, a wielu rolników rezygnuje z utrzymywania zwierząt tego gatunku.

Z drugiej jednak strony rosną w siłę wielkie fermy przemysłowe, które odpowiedzialne są za lwią część produkcji wieprzowiny. Nie jest zatem wykluczone, że w ostatecznym rozrachunku roczny bilans polskiej produkcji wieprzowiny nie okaże się być wcale na minusie. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Jak jednak sytuacja związana z rynkiem mięsa wieprzowego kształtuje się na świecie? Według prognoz Departamentu rolnictwa Stanów Zjednoczonych w 2021 roku spodziewać się możemy 5-procentowego wzrostu produkcji tego rodzaju mięsa w ujęciu globalnym.

Światowa produkcja ma tym samym osiągnąć pułap 101,5 miliona ton mięsa. Za dźwignięcie opisywanych wartości liczbowych odpowiedzialne będą w wielkiej mierze Chiny

Chiny dźwignią światowej produkcji wieprzowiny

Już od dłuższego czasu słychać, że Chiny robią wszystko, by uniezależnić się od importu mięsa z zagranicy. Realizację tego planu mają umożliwić plany ekspansji krajowej hodowli trzody chlewnej i - póki co - rozwój chińskiego sektora wieprzowego idzie zgodnie z pierwotnymi zamierzeniami władz.

I tak jak światowa produkcja wieprzowiny wrośnie o 5%, tak chińska - aż o 11% wobec poprzedniego roku. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to szczyt możliwości Chińskiej Republiki Ludowej - nierozwiązany problem afrykańskiego pomoru świń sprawia, że tamtejsza gospodarka nadal stara się nadgonić straty z niedalekiej przeszłości. 

Jak duże są straty poniesione przez Chiny w wyniku ataku ASF? Biorąc pod uwagę prognozowany 11-procentowy wzrost produkcji wieprzowiny w 2021 roku, będzie to nadal ilość o 25% mniejsza w porównaniu do czasów sprzed czasów afrykańskiego pomoru świń.

Choć dane wskazują systematyczny wzrost produkcji mięsa wieprzowego, to informacje te nie oznaczają, że hodowcy trzody chlewnej prowadzą bezproblemowy biznes. Ostatni rok pokazał, że branża była wystawiona na wiele trudnych prób, z których - jak widać - czerpie siłę do dalszej walki o swoją przyszłość.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: cenyrolnicze.pl, GUS

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

marka

Biznes

Znana firma wkracza na wieś. Z jej usług korzystają miliony Polaków

Czytaj więcej >
mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >