RolnikInfo.pl > Wiadomości > Definitywny koniec lata? IMGW prognozuje deszcz i chłód
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Definitywny koniec lata? IMGW prognozuje deszcz i chłód

pogoda
ventusky.com

Aura ostatnich dni i tygodni z pewnością nie jest pogodą, której rolnicy oczekiwali na sam koniec lata. Czy niskie temperatury i nieustające deszcze sprawią, że na powrót lata nie będzie już żadnych szans? Prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie są w tym względzie optymistyczne - końcówka sierpnia i początek września będą zdecydowanie chłodne i mokre.

Według portalu ventusky.com opady atmosferyczne w Polsce w znacznym stopniu ustąpią od około 2 września.

Zimny i deszczowy koniec lata

Pola stojące w wodzie, kiełkujące ziarna w kłosach, deszcze przerywający wszelkie prace żniwne - tegoroczny sierpień dał się we znaki wielu rolnikom w Polsce.

Jak przekazuje w swoim komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ostatnie dni bieżącego miesiąca będą podobne - nie ma niestety szans na wzrost temperatury i bezchmurne niebo. Prognozy te potwierdzają również mapy synoptyczne portalu ventusky.com.

W czwartek (26.08) opady deszczu pojawią się praktycznie w całej Polsce, a niebo będzie zasnute grubą warstwą chmur. Temperatura oscylować będzie od 14 do 16 stopni Celsjusza.

Podobne warunki atmosferyczne pojawią się również w piątek (27.08) - przy niezmienionej temperaturze przejaśnienia pojawią się tylko w centralnej Polsce, w okolicach Lublina, a także w północno zachodniej części kraju.

Przełom sierpnia i września

W sobotę (28.08) deszcz spadnie głównie w województwie warmińsko-mazurskim i na Podlasiu, a także na zachodnich krańcach Polski. Termometry wskażą nieco wyższe temperatury - od 17 do 19 kresek powyżej zera.

Niedziela (29.08) minie pod znakiem deszczu w całej Polsce, poza Warmią, Mazurami i Podlasiem. Temperatura pozostanie na tym samym poziomie co dzień wcześniej.

Ostatnie dwa dni sierpnia (30-31.08) niestety nie zaskoczą w pozytywny sposób tych, którzy liczyli na nieco słońca - będą one bowiem dalszym ciągiem nieco smutnej, deszczowej aury. Warto jednak podkreślić, że we wtorek (31.08) mieszkańcy wschodniej części kraju odczują lekki wzrost temperatury dochodzący do 21 stopni Celsjusza.

Zdaje się, że początek września nie będzie aż tak chłodny jak koniec sierpnia - możemy spodziewać się około 20-22 kresek powyżej zera.

Odczuwalna temperatura będzie z pewnością wyższa dzięki znacznie rzadszym opadom deszczu i słabszemu wiatrowi. Czy jednak istnieje szansa na - choć chwilowy - powrót lata przed nadejściem jesieni? Na odpowiedź trzeba będzie niestety nieco zaczekać.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: imgw.pl, ventusky.com

Tagi: Pogoda Żniwa