Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Francuzi szczepią drób przeciw HPAI. USA wstrzymały import mięsa
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 17.10.2023 19:37

Francuzi szczepią drób przeciw HPAI. USA wstrzymały import mięsa

kura
unsplash.com

Od 1 października Stany Zjednoczone wstrzymały import drobiu z Francji. Powodem tej decyzji jest francuska inicjatywa szczepień drobiu przeciwko wirusowi grypy ptaków. Kampania szczepień, rozpoczęta przez producentów drobiu we Francji, naraziła kraj na reakcję amerykańskiego rządu, który obawia się wprowadzenia wirusa HPAI (ang. Highly Pathogenic Avian Influenza) na swoje terytorium.

Francuscy producenci drobiu kontra ptasia grypa. W ruch poszły szczepienia

Francuscy producenci drobiu jako pierwsi w Europie podjęli decyzję o obowiązkowych szczepieniach w stadach kaczek. Mimo potencjalnych negatywnych reakcji handlowych ze strony innych krajów, Francja postawiła na profilaktyczne działania i konsekwentnie się ich trzyma. Warto jednak dodać, że  taka inicjatywa może prowadzić do utrudnień w handlu międzynarodowym, co obecnie widoczne jest w przypadku zablokowanego importu drobiu do Stanów Zjednoczonych.

 

USA obawiają się wprowadzenia HPAI na teren swojego kraju...

Kwestia szczepień drobiu budzi kontrowersje na arenie międzynarodowej. Wiele państw rozważa tę metodę jako sposób na ograniczenie strat gospodarczych związanych z HPAI. Jednak najwięksi eksporterzy drobiu obawiają się, że tego rodzaju szczepienia mogą generować bariery handlowe. Stany Zjednoczone argumentują swoją decyzję zakazem importu francuskiego drobiu obawą przed wprowadzeniem wirusa na ich terytorium.

 

... a Francja szczepi kaczki

We Francji od października 2023 roku trwa zapowiadana od kilku miesięcy kampania szczepień kaczek przeciwko wirusowi grypy ptaków. Szczepienia są obowiązkowe przez cały rok na fermach komercyjnych utrzymujących kaczki na terenie Francji. 

Sytuacja wokół francuskich szczepień i amerykańskiego zakazu importu stawia wiele krajów przed dylematem między bezpieczeństwem drobiu a ograniczeniem handlowym.

 

źródło: KIPDiP, portalspozywczy.pl

 

 

Tagi: Ptasia grypa