RolnikInfo.pl > Wiadomości > Glifosat będzie stosowany przez kolejną dekadę? KE wkrótce zdecyduje
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 23.09.2023 11:57

Glifosat będzie stosowany przez kolejną dekadę? KE wkrótce zdecyduje

pole
unsplash.com

Unijna Komisja Europejska jest na etapie podejmowania ważnej decyzji dotyczącej glifosatu, kontrowersyjnego środka chwastobójczego. Czy zezwolenie na jego stosowanie zostanie przedłużone o kolejne 10 lat?

Debata nad szkodliwością glifosatu

Glifosat, będący głównym składnikiem popularnego herbicydu Roundup, od lat budzi kontrowersje ze względu na potencjalną szkodliwość dla zdrowia i środowiska. Wiele państw Unii Europejskiej próbowało wprowadzić zakazy jego stosowania, jednak często napotykały na opór Komisji Europejskiej.

Unijna Komisja Europejska obecnie rozważa przedłużenie zezwolenia na stosowanie glifosatu o kolejne 10 lat. Decyzja ta będzie miała wpływ na rynek rolniczy i środowisko naturalne.

Poszczególne państwa UE a stosowanie glifosatu

Niemcy, choć sceptycznie podchodzące do glifosatu, od pewnego czasu w sposób oddolny zakazały jego stosowania w przestrzeni publicznej i planują wprowadzić całkowity zakaz jego użytkowania od 2024 roku. Również Austria próbowała zakazać substancji, ale nie otrzymała na ten ruch zgody od Komisji Europejskiej. Z kolei Luksemburg wprowadził zakaz stosowania opisywanego herbicydu, ale decyzja ta została uchylona przez sąd administracyjny.

 

Kontrowersje wokół glifosatu. "Prawdopodobnie rakotwórczy"

Glifosat budzi kontrowersje ze względu na potencjalne działanie rakotwórcze. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem WHO określiła go jako "prawdopodobnie rakotwórczy", ale nie ma jednomyślności wśród naukowców co do tego zagadnienia.

Decyzja Unijnej Komisji Europejskiej ma być oparta na "naukowych, rzetelnych informacjach" na temat opisywanego herbicydu. Projekt rozporządzenia zakłada również wprowadzenie środków mających zagwarantować bezpieczne stosowanie glifosatu, takie jak ocena ryzyka związanego z przenoszeniem oprysku na inne rośliny przez wiatr oraz składników obojętnych obecnych w herbicydzie.

źródło: euractiv.com, agronews.com.pl

 

Tagi: glifosat