glifosat - organiczny związek chemiczny, występujący w środkach ochrony roślin.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przekazało jasny komunikat w sprawie glifosatu, podtrzymując swoje stanowisko w kontekście stosowania tej substancji w rolnictwie. Odpowiedź MRiRW na apele dotyczące odnowienia zatwierdzenia glifosatu ma na celu uwzględnienie zarówno potrzeb rolników, jak i ochrony zdrowia ludzi i środowiska.
W Polsce glifosat pozostaje popularnym herbicydem, pomimo rosnących kontrowersji. Ostatnie spotkanie grupy roboczej "Zboża" Copa-Cogeca omawiało kwestie związane z regulacjami dotyczącymi środków ochrony roślin, w tym glifosatu, który jest używany w rolnictwie i budzi wiele dyskusji ze względu na potencjalne zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi. Ostateczna decyzja w sprawie stosowania tego herbicydu pozostaje otwarta, przy jednoczesnych naciskach na ograniczenie jego wykorzystania.
Unijna Komisja Europejska jest na etapie podejmowania ważnej decyzji dotyczącej glifosatu, kontrowersyjnego środka chwastobójczego. Czy zezwolenie na jego stosowanie zostanie przedłużone o kolejne 10 lat?
Przeprowadzona przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wzajemna werfyfikacja oceny ryzyka związanej z glifosatem, dokonana przez władze czterech państw członkowskich pełniących rolę sprawozdawcy, nie zidentyfikowała krytycznych obszarów budzących obawy względem wpływu glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i na środowisko.
Zezwolenie na stosowanie glifosatu przez rolników obowiązuje do 15 grudnia 2023 r. Jakie będą dalsze losy glifosatu? W lipcu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma opublikować wyniki oceny stosowania tej substancji w rolnictwie. Na ich podstawie Komisja Europejska najpóźniej do grudnia 2023 r. podejmie decyzję, czy zezwolić na dalsze stosowanie glifosatu przez rolników.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) powiadomiła dziś o przyłączeniu się w akcję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która ma przypominać rolnikom o konieczności odpowiedniego stosowania środków ochrony roślin na bazie glifosatu. Za naruszenie przepisów można zostać ukaranym. Jak przypomniano, bezpieczne stosowanie herbicydów leży w interesie zarówno rolników, producentów, jak i konsumentów. Warto pamiętać, że produkty, które nie spełniają norm dotyczące pozostałości środków ochrony roślin, nie mogą zostać wprowadzone do obrotu, mowa o żywności i o paszy dla zwierząt.
Kwestie dotyczące stosowania glifosatu budzą kontrowersje - środowisko naukowe nie zaprezentowało dotychczas jednolitego stanowiska w kwestii związku tej substancji z powstaniem nowotworów.USA: rolnik wygrał z producentem glifosatuBayer jest znaną na całym świecie firmą produkującą substancje agrotechniczne oraz produkty farmaceutyczne. Trudno wyobrazić sobie, aby pojedynczy rolnik mógł kiedykolwiek wygrać z biznesowym gigantem sądową bitwę o odszkodowanie za skutki korzystania z glifosatu. Glifosat jest bowiem substancją, która nie daje spokoju zarówno branży rolnej, jak i naukowcom i konsumentom. Jedni twierdzą, że glifosat (znajdujący się m.in. w popularnych produktach o nazwie Roundup) jest trucizną, która ma kancerogenny wpływ na ludzkie zdrowie. Inni twierdzą, że stosowanie glifosatu w konkretnych etapach rozwojowych roślin nie jest szkodliwe. Jeszcze inni są zdania, że glifosat jest neutralny zarówno dla zdrowia, jak i środowiska, a co więcej - jako jedyny specyfik pozwala rozprawić się z uporczywymi chwastami raz na zawsze. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-15]Unia Europejska zapowiedziała wygaszenie możliwości stosowania glifosatu przez rolników we wszystkich krajach członkowskich do połowy grudnia 2022 roku. Co stanie się później? Cztery kraje - Węgry, Niderlandy, Francja i Szwecja - już teraz walczą o możliwość przedłużenia stosowania tej substancji na polach. Bardzo prawdopodobne, że decyzja amerykańskiego sądu wpłynie na utrwalenie przekonań w UE na rzecz trwałego odejścia od glifosatu. Pomimo apelacji, firma Bayer poniosła druzgocącą przegraną w sądowej batalii z rolnikiem, który twierdził, że produkt ich marki zniszczył mu zdrowie.
Raport o nazwie Konsumenci testują: kasza jaglana - czy zawiera glifosat ukazała, że podobnie jak w przypadku badań innych kasz, w żywności nadal znajdowane są pozostałości szkodliwych substancji. Badanie obecności glifosatu w kaszy jaglanejTo nie pierwsze badanie Konsumenci testują przeprowadzane przez Instytut Spraw Obywatelskich, które analizuje obecność szkodliwych substancji w produktach, które na co dzień możemy znaleźć na sklepowych półkach. W poprzednim raporcie mogliśmy dowiedzieć się, w jakim stopniu bezpieczne jest spożywanie kaszy gryczanej. Spośród dziesięciu losowo wybranych próbek, trzy zawierały w sobie ślady glifosatu. Nie jest to zatem tragiczny wynik, lecz trudno mówić, by sprawa nie wymagała natychmiastowej poprawy. W najnowszym badaniu przyjrzano się kaszy jaglanej. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Instytutu Spraw Obywatelskich, analizowano produkty marek: Cenos, Ekowital, Janex, Kuchnia Lidla, Kupiec, Melvit, Natura Avena, Plony Natury, Sante, Sonko. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]ISO podało, w jaki sposób przeprowadzono badanie na obecność glifosatu w kaszy jaglanej: - Testowane produkty zakupiono tzw. metodą konsumencką – zostały wybrane losowo z półek sklepowych lub sklepu internetowego. Próbki zostały zabezpieczone, wysłane do laboratorium, a następnie przebadane przez specjalistów z Zakładu Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach.
Pomimo tego, że istnieją pewne podejrzenia, że glifosat jest substancją szkodliwą dla zdrowia człowieka, to odpowiedzi rolników pod postem producenta ziemniaków nie były w tym względzie jednoznaczne. W jednym z komentarzy mogliśmy przeczytać:- Pryskaj. Jest tylko jeden warunek: musisz sam wszystko zjeść, jak urośnie. Kontrowersje wokół glifosatuZiemniaki są roślinami, które wschodzą przez relatywnie długi czas - nawet do sześciu tygodni. W tym czasie o składniki odżywcze zawarte w glebie konkurują z nimi wszelkiego rodzaju chwasty. Wielu rolników głowi się nad skutecznymi sposobami pozbycia się niechcianej roślinnej konkurencji z pól. Jeszcze jakiś czas temu bez wahania sięgano po popularny Roundup, którego substancją czynną jest glifosat. Skuteczny środek sprawiał, że nie trzeba było martwić się o to, że ziemniaki zostaną zagłuszone przez chwasty. Pytaniem jednak pozostaje, czy warzywa po tego typu oprysku powinny być w ogóle spożywane przez ludzi? Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Producent ziemniaków na jednym z popularnych portali społecznościowych zadał następujące pytanie: Z pozoru niewinne pytanie wzbudziło ogrom emocji u innych rolników. Grupa podzieliła się na zwolenników stosowania glifosatu ze względu na jego skuteczność oraz na zdecydowanych przeciwników specyfiku wskazując, że warzywa po oprysku już nie nadają się do spożycia.
Przedstawiciele wymienionych państw wskazują, że stosowanie glifosatu chroni rolników przed przymusem orki, co sprawia, że uprawa ziemi jest bardziej ekologiczna. Środowisko naukowe nadal nie wypracowało jednolitego stanowiska na temat tego, czy substancja ta ma działanie kancerogenne. Cztery państwa walczą o przyszłość glifosatuNiewiele jest substancji w rolnictwie, które budzą aż tak wielkie kontrowersje jak glifosat. Herbicyd, swego czasu bardzo popularny w wielu gospodarstwach rolnych, zyskał złą sławę ze względu na podejrzenia, iż przyczynia się do powstawania chorób nowotworowych. Zgodnie z zapisami unijnymi czas na stosowanie glifosatu wygasa w grudniu 2022 roku i - przynajmniej na obecną chwilę - nie przewiduje się scenariusza, w którym preparat ten będzie na powrót powszechnie stosowany na polach. Mimo to istnieją kraje, które już teraz zakasały rękawy w walce o dalszą możliwość stosowania tego specyfiku. Francja, Niderlandy, Węgry i Szwecja podkreślają, że glifosat jest niepotrzebnie demonizowany, a dzięki jego użyciu rolnicy mają szansę na uprawę ziemi w bardziej ekologiczny sposób. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-7]Co rozumie się tutaj poprzez ekologiczną uprawę ziemi dzięki stosowaniu glifosatu? Zwolennicy tej substancji czynnej wskazują, że po jej zastosowaniu nie ma potrzeby orania ziemi, co sprawia, że zachowana zostaje bioróżnorodność gleby.