Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Gwałtowne zmiany w pogodzie. Kolejny tydzień z lokalnymi przymrozkami
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 15.04.2024 12:47

Gwałtowne zmiany w pogodzie. Kolejny tydzień z lokalnymi przymrozkami

zamarznięty kwiat
fot. Pixabay/J_Blueberry

Wyjątkowo upalny początek wiosny wpłynął pozytywnie na otaczającą nas roślinność. Drzewa i kwiaty nieoczekiwanie zakwitły. Niestety takie gorące dni już za nami. Kolejny tydzień przyniesie ochłodzenie oraz lokalne burze. Nocami należy się spodziewać przygruntowych przymrozków, co może wpłynąć niekorzystnie na uprawy. Przedstawiamy prognozę pogody na obecny tydzień.
 

Początek tygodnia deszczowy z lokalnymi burzami

15.04.2024 (poniedziałek)

Dzień rozpocznie się dużym zachmurzeniem z lekkimi przejaśnieniami, tylko na północy i północnym wschodzie możliwe rozpogodzenia. Na północnym wschodzie przewidywane opady deszczu, na południowym wschodzie burze. Temperatura od maksymalnie 7°C na wybrzeżu i około 9°C/10°C na północy i wschodzie oraz lokalnie na południu, w centrum i na zachodzie cieplej, nawet do 12°C, natomiast od 16°C/17°C na południowym wschodzie. W Karpatach temperatura dojdzie nawet do 21°C. Wiatr zachodni, słaby i umiarkowany, jedynie w trakcie burz porywisty, nawet do 70 km/h. 

W nocy burze przeniosą się na zachód oraz do centrum kraju. Temperatura na krańcach południowo- wschodnich spadnie do -2°C przy gruncie. W reszcie kraju noc cieplejsza, nawet do 10°C  na południowym wschodzie.

16.04.2024 (wtorek)

W dzień zachmurzenie całkowite tylko na południowym wschodzie, w reszcie kraju zapowiadane większe przejaśnienia. Burze z opadami deszczu przesuną się na północ oraz zachodnią część kraju. Suma opadów może wynieść od 10 mm na północy do 20 mm na wybrzeżu. Temperatura maksymalna w kraju wyniesie od 5°C do 13°C. Wiatr umiarkowany, tylko lokalnie w górach w porywach od 75 km/h do nawet 100 km/h. 

Noc chłodniejsza, od 0°C na północy i wschodzie do 4°C na południu i nad morzem. Temperatury ujemne na wschodzie, miejscami w centrum oraz w kotlinach górskich, od -3°C do -1°C. 

Będą szybkie zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej? Ekolodzy protestują

Uwaga na przygruntowe przymrozki

17.04.2024 (środa)

W dzień niebo zachmurzone, tylko miejscami z większymi przejaśnieniami. Przelotnie popada na południu i na zachodzie, tam też możliwe są burze. W górach spadnie śnieg. Temperatura maksymalnie osiągnie od 6°C na północnym wschodzie, około 10°C w centrum do 12°C na zachodzie i południu.  Wiatr wschodni, słaby i umiarkowany, tylko w czasie burz porywisty.

W nocy należy się spodziewać gruntowych przymrozków. Temperatura wyniesie od -1°C/0°C na północy do 3°C/4°C na zachodzie. Najniższa na Podhalu około 2°C .

18.04.2024 (czwartek)

W dzień niebo z dużymi zachmurzeniem ale i przejaśnieniami, tylko na północy możliwe przejaśnienia. Deszczowo zapowiada się na zachodzie, w centrum i na południu. W górach i na obszarach podgórskich spadnie deszcz ze śniegiem. Temperatury maksymalne w kraju od 8°C do 13°C, chłodniej tylko nad wybrzeżu wschodnim oraz w kotlinach górskich od 6°C do 8°C. Wiatr słaby, na zachodzie powieje z północy i północnego zachodu. W reszcie kraju wiatr południowo - wschodni.

W nocy cieplej niż dzień wcześniej. Temperatura najniższa spadnie na północy i kotlinach górskich do -1°C.  Cieplejsza noc w centrum około 3°C, natomiast do 5°C miejscami na południowym zachodzie.

19.04.2024 (piątek)

Piątek rozpocznie się większymi przejaśnieniami jedynie na Pomorzu, w przeważającej części kraju spodziewane duże lub całkowite zachmurzenie. Deszczowo na wschodzie kraju. W obszarach górskich i podgórskich spadnie deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura maksymalnie od 5°C, 7°C na południowym wschodzie, około 10°C na zachodzie, w reszcie kraju cieplej - nawet do 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany. 

W nocy temperatury dodatnie, od 1°C/2°C na północy i zachodzie do 5°C/6°C na południowym wschodzie. Najchłodniej tylko na Podhalu około 0°C. 

Weekend deszczowy

20.04.2024 (sobota)

Początek weekendu zapowiada się deszczowo. Największe przejaśnienia jedynie na zachodzie i Pomorzu, w pozostałej części kraju niebo będzie całkowicie zachmurzone. Popada obficie na zachodzie, południowym wschodzie i w centrum. W górach spadnie śnieg z deszczem. Temperatura w dzień osiągnie maksymalnie do 15 °C na zachodzie, na południowym wschodzie oraz w centrum od 7°C/8°C . Najchłodniejszy dzień na Podhalu, tam tylko około 5°C. Wiatr umiarkowany, północny i północno- wschodni, okresowo porywisty. W nocy w kraju od 2°C do 6°C, tylko na Podhalu najchłodniej około 0°C.

21.04.2024 (niedziela)

W niedzielę synoptycy przewidują intensywne opady deszczu na wschodzie oraz południowym wschodzie kraju. Tam też niebo całkowicie zachmurzone. W reszcie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotnie popada. W Karpatach spadnie deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Temperatura maksymalnie wynosić będzie od 7°C /8°C na południowym wschodzie oraz w centrum, do 14°C /15°C na zachodzie.  Wiatr umiarkowany, miejscami silny, w porywach do 55 km/h. Powieje z północy i północnego - wschodu. 

Źródło: IMGW