Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Rozwój gospodarczy za czasów PiS. Najgorzej prosperuje wschód
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 08.01.2024 17:17

Rozwój gospodarczy za czasów PiS. Najgorzej prosperuje wschód

polska mapa
Pixabay/Clker-Free-Vector-Images

Przez okres ośmiu lat sprawowania władzy rząd Mateusza Morawieckiego zapowiadał, że mniej zamożna wschodnia część Polski w ciągu 10 lat dogoni albo nawet przegoni znacznie bardziej rozwinięty gospodarczo zachód kraju. Jak dziś przedstawia się sytuacja ekonomiczna w Polsce? Nie jest aż tak kolorowo, jak obiecano.
 

Te obszary kraju są na podium

Główny Urząd Statystyczny opublikował  w grudniu 2023 r. dane o PKB z podziałem na regiony kraju. Proporcje wytwarzania PKB w Polsce przesuwały się bardziej na północ i południowy zachód. Pod względem podstawowych wskaźników takich jak: bezrobocie, zarobki, produkcja przemysłowa czy inwestycje najgorzej jest na Wschodniej Ścianie Polski. Nie pomogła nawet rozbudowa dróg w tej części kraju. W przeciągu roku 2022 można zauważyć, że najbardziej w siłę rosło Pomorze ( PKB na poziomie 6,2 proc. w 2022 roku, wzrost o 0,2 pkt proc.) oraz Dolny Śląsk, gdzie było podobnie. Co ciekawe, udział województwa dolnośląskiego jest większy niż chociażby Gdańska i okolic. Tam PKB wynosiło 8,6 %. Gorzej natomiast wypadła Małopolska. W czołówce krajowej gospodarki utrzymują się trzy województwa. 

  • Mazowieckie- 23 % PKB (z czego Warszawa aż 17,5 % PKB )
  • Śląskie- 12,1 % PKB
  • Wielkopolskie- 9,8 % PKB
     
Ulga inwestycyjna w podatku rolnym. Wiemy, jak ją uzyskać

Czy polityka PIS coś zmieniła?

Obecny rozkład regionalnej gospodarki warto porównać też z danymi z 2015r. Rząd Morawieckiego a wcześniej Beaty Szydło wyrażał gotowość podniesienia wartości i realizowania większych inwestycji Wschodniej Ściany Polski. Dzisiaj można więc można zauważyć zmiany, ale nie koniecznie na lepsze dla tych regionów. Jak pokazały wyniki wyborów w ubiegłym roku, wschód Polski nie był przychylnie nastawiony dla kolejnej kadencji rządów Kaczyńskiego.
"Najmniej, bo poniżej 60 tys. zł rocznie PKB wytwarzane jest na mieszkańca (kolejność nieprzypadkowa): województwa podkarpackiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego. Cała Ściana Wschodnia odstaje znacząco, jak widać, od reszty kraju i różnice się pogłębiają"- możemy przeczytać na portalu Business Insider". 
 

Czy wschód jeszcze może być potęgą gospodarczą?

Poprzednie lata uwarunkowane m.in. pandemią koronawirusa oraz wszechobecne restrykcje mogły przyczynić się do zapaści gospodarczej w wielu rejonach Wschodniej Ściany Polski a co za tym idzie, także zmniejszonym przyrostem państwowego PKB.  Żeby móc przyspieszyć rozwój wielu wschodnich regionów, potrzebny będzie silny przemysł. Koncentrowanie się dużej liczby firm produkcyjnych może zapewnić odpowiedni poziom zatrudnienia, wynagrodzeń i stanu społecznego. Niezbędne mogą być innowacje i odpowiedni napływ kapitału. Rozwój Polski Wschodniej powinien zostać wsparty przez skuteczną i aktywną politykę regionalną, realizowaną na szczeblu regionalnym, krajowym i europejskim.