RolnikInfo.pl

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

20 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Na portalu Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy dotyczącej ubezpieczenia społecznego rolników. Zgodnie z nowymi planami rolnicy ubezpieczeni w KRUS nie będą tracić prawa do świadczeń w momencie, gdy zostaną objęci dodatkowym ubezpieczeniem z innego tytułu.

Warto dodać, że zgodnie z projektem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma być również dostępna renta rolna za staż pracy.

Historyczne zmiany w KRUS

Rolnicy, czyli osoby korzystające z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego już wkrótce mogą spodziewać się dużych zmian prawnych, które z pewnością będą miały wpływ na ich codzienne finanse.

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się bowiem informacja o projekcie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Wiadomo, że głównym celem proponowanych zmian jest regulacja spraw dotyczących zbiegu ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń.

Jak proponują autorzy projektu ustawy, rolnik, który jest objęty ubezpieczeniem rolniczym w pełnym zakresie, nie będzie tracił prawa do świadczeń w momencie uzyskania ubezpieczenia nierolniczego i w dalszym ciągu będzie pełnoprawnym beneficjentem KRUS.

Projekt ustawy przewiduje również wprowadzenie renty rolnej za staż pracy.

Szczegóły sprawy

Wielu rolników z pewnością ucieszą planowane zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Warto dodać, że rolnik (lub domownik rolnika) w każdym momencie będzie mógł zrezygnować z danego ubezpieczenia, składając odpowiednie oświadczenie w KRUS.

Renta rolnicza ma być natomiast dostępna dla osób, które mają długi staż ubezpieczeniowy, przekraczający 25 lat, nie osiągnęły wieku emerytalnego i stały się niezdolne do pracy w gospodarstwie.

Można powiedzieć, że reforma dotychczasowej ustawy związanej z ubezpieczeniem społecznym rolników ma wymiar historyczny - niewiele osób ufało, że pierwszeństwo nierolniczego tytułu do ubezpieczenia może być w najbliższym czasie zniesione.

Wedle obowiązującego prawa osoba, która ma tzw. inny tytuł do ubezpieczenia lub podlega ubezpieczeniu społecznemu, obowiązek ubezpieczenia w KRUS jest wyłączony.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Kiedy nadejdą pierwsze przymrozki? IMGW podało najświeższe informacje

  • Świnia w worku na drodze. Rolnikom grozi dotkliwa kara

  • Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agropolska.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse i Prawo

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Jakie podatki płacą rolnicy?
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Rząd zadecydował. Zmiany ws. zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

KRUS: ważne informacje dla emerytów i rencistów ws. "czternastki"
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]