RolnikInfo.pl
imgw

unsplash.com / fot. S&B Vonlanthen

IMGW przedstawia prognozę pogody na luty. "Zima nie może się zdecydować"

31 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

IMGW przedstawia pierwsze szkice prognozy pogody na najbliższy miesiąc. Jak się okazuje, w lutym możemy spodziewać się prawdziwej zimy ze śniegiem i ujemnymi temperaturami.

IMGW przestrzega, że prognoza pogody zależy od cyrkulacji atmosferycznej, a ta w perspektywie długoterminowej może zmienić się tak mocno, że obecne przewidywania nie będą miały wiele wspólnego z pogodą w drugiej połowie lutego.

Prognozy IMGW na luty

Wkraczamy w drugi miesiąc roku już od poniedziałku, a styczeń pokazał, że prawdziwa, biała i mroźna zima nadal się w Polsce pojawia. Czy w lutym możemy liczyć na dalszy ciąg podobnej aury? Wedle wstępnych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej istnieją na to duże szanse.

Pierwszych dziesięć dni lutego ma minąć pod znakiem niskich temperatur. Na południu kraju minimalna temperatura oscylować będzie od -15 do -5 stopni Celsjusza (włączając w to wyższe partie górskie). Na południowym wschodzie nieco cieplej, bo od -12 do 1 stopnia Celsjusza.

Na wschodzie i północnym-wschodzie od -10 do -2 stopni Celsjusza. Polski biegun północny w postaci Suwałk jak zwykle nie zawiedzie - tutaj można oczekiwać nawet -13 stopni Celsjusza. W centrum Polski rozpiętość temperatury ma być podobna, bo od -10 do 2 stopni powyżej zera. Nieco cieplej na zachodzie i północy (od -7 do 4 stopni Celsjusza).

Kolejnych dziesięć dni, począwszy od 10 do 20 lutego, utrzyma mróz, a w wielu miejscach w Polsce to zjawisko może się pogłębić. Najniższa temperatura ma pojawić się w okolicach Kasprowego Wierchu i Śnieżki (nawet -18 stopni Celsjusza), a także w północno-wschodniej i wschodniej Polsce.

W przypadku pozostałych regionów temperatura pozostanie zdecydowanie poniżej zera, choć może być nieco cieplej, niż w wymienionych wyżej obszarach. Spodziewać się możemy od -13 do -2 stopni Celsjusza.

Prognoza a rzeczywistość 

Ostatnia dekada lutego ma utrzymać podobne temperatury. Mimo to synoptycy nie chcą rozbudzać nadziei (lub rozpaczy) Polaków, wskazując, iż przedstawione dane powstają na podstawie eksperymentalnego modelu zwanego WRF-CFS.

Model ten wskazuje na spadki temperatury na przestrzeni całego miesiąca, lecz nie jest on jedynym narzędziem pozwalającym na przewidywanie aury. Synoptycy posiadają różne modele prognozujące pogodę i choć są one zbieżne w tym, iż luty pozostanie mroźnym miesiącem, to pod znakiem zapytania jest najniższa możliwa temperatura.

Portal kalendarzrolnikow.pl cytuje słowa specjalistów z IMGW: 

- Mając na uwadze powyższe wyniki prognoz kilku modeli długoterminowych, wiele wskazuje na to, że zima nie może się zdecydować, czy chce u nas zostać na dłużej i najprawdopodobniej będzie okresami zaglądać, przynosząc chłód i być może opady śniegu.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Razem przekroczyli skalę alkomatu. Dwóch traktorzystów stanie przed sądem

  • Już w poniedziałek rozpocznie się nabór wniosków. Rolnicy mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy

  • Niemieccy celnicy zatrzymali furgonetkę. W środku duże ilości kiełbasy i mięsa zakażonego ASF

źródło: kalendarzrolnikow.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

cpk rolnicy

Wiadomości

Alarmujące informacje ws. CPK. Jaki los czeka rolników?

Czytaj więcej >
pzł polski związek łowiecki

Wiadomości

PZŁ o utrudnieniach w procesie zwalczania ASF. Wspomniano o rolnictwie wielkoobszarowym

Czytaj więcej >
kołodziejczak strajk

Wiadomości

Agrounia i personel medyczny dalej strajkują. Kołodziejczak skrytykował pewną grupę zawodową

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Premier: nowy system ubezpieczeń dla rolników już w październiku

Czytaj więcej >
ubojnia

Wiadomości

Szereg rażących nieprawidłowości w ubojni. Lekarz weterynarii nie reagował?

Czytaj więcej >
strajk medyków agrounia

Wiadomości

Agrounia strajkuje z medykami. Policja znalazła niepokojący ładunek w busie

Czytaj więcej >