RolnikInfo.pl
jabłka

commons.wikimedia.org / fot. MOs810

Produkcja jabłek z napisem. Grawerowanie opłaca się coraz mniej

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Polska jabłkiem stoi - wiadomo to nie od dziś, a producenci tych pysznych owoców prześcigają się w tym, jak zwrócić uwagę konsumentów na swoje produkty. Coraz bardziej popularne stają się jabłka z napisem - metoda z naklejkami jest jednak sporo tańsza od wykorzystania metody grawerowania.

Jabłka, które opatrzone są napisami Kocham Cię lub Dziękuję są nie tylko produktem spożywczym, ale przekazują też konkretną treść - to właśnie dlatego konsumenci coraz częściej zwracają na nie uwagę.

Jabłka z naklejkami czy z grawerem?

Podczas gdy jedni producenci jabłek decydują się na tłoczenie soku, inni - na produkcje owocowych chipsów, tak niektórzy chcą, by ich jabłka niosły pewną treść - i to w sensie dosłownym.

Obecnie na rynku istnieją dwie metody opatrywania jabłek dowolnymi napisami. Jedną z nich jest naklejanie szablonów na owoce - w miarę wzrostu i zmiany koloru na powierzchni odznacza się pożądany przez producenta tekst. W drugim przypadku mowa o grawerowaniu - maszyna delikatnie ściera skórkę owocu, tworząc wybrany tekst, wzór, czy ornament. 

Wiele tego typu produktów pojawia się w sklepach z okazji Walentynek, a także Dnia Kobiet czy Dnia Matki. Spora grupa osób decyduje się także na hurtowy zakup tego typu owoców na wesela - na jabłkach umieszcza się wtedy podziękowanie za przybycie na uroczystość. 

Czy warto produkować jabłka z napisami?

Choć produkcja jabłek z napisami jest dość niszową branżą, to nie można odmówić jej oryginalności. Czy jednak warto inwestować w tę ścieżkę rozwoju? Wiele zależy od tego, czy dany rolnik zechce zdecydować się na metodę naklejkową, czy też grawerowanie. 

Koszt naklejek na jabłka jest zróżnicowany, lecz musimy bezwzględnie pamiętać, by produkt taki posiadał specjalny atest spożywczy. Za minimalną kwotę tysiąca naklejek ich koszt może oscylować około 50 złotych. Im więcej ich zamówimy, tym cena za sztukę będzie niższa.

Grawerowanie jest droższą inwestycją. Grawerowanie na nierównych powierzchniach takich jak jabłka kosztuje więcej, niż wykonanie takiego samego napisu na idealnie płaskiej powierzchni. 

Można powiedzieć, że przy tysiącu jabłek za grawer na nich wszystkich zapłacimy 600 złotych. Różnica w cenie wobec metody z naklejkami jest zatem znaczna. Niektórzy sadownicy decydują się na zakup własnej maszyny grawerującej - kosztuje ona jednak około 18 tysięcy złotych.

Nie wolno zapominać, że do kosztów produkcji nietypowych jabłek z uroczymi napisami wlicza się koszt produkcji samych owoców. W tej branży najczęściej spotyka się czerwone owoce odmiany Jonagored oraz Red Jonaprince.

Co ciekawe, jabłka z grawerunkiem są obecnie tańsze, niż jabłka z napisami naklejkowymi - te pierwsze kosztują obecnie 2 złote netto za sztukę przy kupnie 25 sztuk. Jabłka z napisami powstałymi dzięki naklejkom producenci sprzedają za 2,4-3 złotych netto za sztukę.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: sadownictwo.com.pl

Podobne artykuły

Jakub Kaminski/East News

Biznes

Koniec wykorzystywania luki prawnej? PiS szykuje zmiany

Czytaj więcej >
brytyjski rolnik

Biznes

Brytyjski rolnik bogaci się w zaskakujący sposób. Wszystko dzięki krowom

Czytaj więcej >
bill gates

Biznes

Bill Gates zainwestował w rolnictwo. Ziemniaki sprzedaje firmie McDonald's

Czytaj więcej >
biedronka - kapusta

Biznes

"Mimo gradobicia, jest pełnowartościowa". Biedronka odkupi kapustę od rolników

Czytaj więcej >
truskawki

Biznes

Od 17 zł/h przy zbiorze truskawek. Skąpstwo rolników czy jedyna rozsądna opcja?

Czytaj więcej >
projekt ustawy

Biznes

Projekt ustawy przyjęty. Ogromne zmiany dla tysięcy rolników

Czytaj więcej >