Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Jak pozbyć się kreta z ogródka? Podpowiadamy proste metody
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 03.05.2024 12:58

Jak pozbyć się kreta z ogródka? Podpowiadamy proste metody

kopiec kreta
fot. ilustracyjna Pixabay/siebeckdotcom

Zapewne spotkaliście się z sytuacją, w której wasz ogród nagle zaczął wyglądać jak pobojowisko. To sprawka kreta. Ten mały szkodnik uszkadza korzenie roślin ozdobnych i uprawnych, a jego kopce doprowadzają ogrodników do szewskiej pasji. Próbowaliście zakopywać kopce, aby pozbyć się zwierzęcia? To nie pomoże, kret wykopie nowe. Jak zatem uwolnić ogród od podziemnego bohatera czeskiej bajki? Podpowiadamy.

Małe stworzenie, które potrafi wyrządzić wiele szkód

Kret to około 20-centymetrowe zwierzę kojarzące się głównie z nieestetycznymi kopcami w naszych ogrodach lub na polach. Jednak kret to nie tylko szkodnik, który niszczy korzenie roślin. Kret nie zjada roślin, jest owadożercą. Ten mały ssak pomaga nam uwolnić nasze działki z larw owadów, dżdżownic czy drobnych kręgowców. 

W poszukiwaniu jedzenia kret tworzy podziemne korytarze, które mogą mieć nawet kilometr. Podziemny szkodnik zamieszkuje głównie gleby próchnicze i pojawia się wszędzie tam, gdzie ma najwięcej pokarmu. 

Czesław Siekierski najbogatszy z ministrów? Jest oświadczenie majątkowe

Kret jest pod ochroną

Kret rzadko kiedy wychodzi na powierzchnię, dlatego jego niszczycielską działalność możemy łatwo pomylić z innym zwierzęciem - nornicą.

Kreta rozpoznać można po różowym pyszczku, czarnym kolorze futra i masywnych łapach zakończonych długimi pazurami. Szkodnik, wbrew opiniom, nie do końca jest ślepy. Jego milimetrowe oczy reagują na światło i ruch. Cechują go doskonały węch oraz niesamowicie wrażliwy dotyk.

W Polsce krety objęte są częściową ochroną. W 2004 roku Minister Środowiska wydał rozporządzenie wedle którego "zwalczanie kretów jest możliwe tylko przy licznym występowaniu w ogrodach, szkółkach, obiektach sportowych, lotniskach, wałach przeciwpowodziowych, rowach melioracyjnych itd.” 

Jakie sposoby na pozbycie się kreta?

Ogrodnicy jak i rolnicy nierzadko narażeni są na niszczycielskie działanie kretów. Widok pastwisk pokrytych świeżą glebą, może znacząco wpłynąć na zmniejszenie obszaru wypasu zwierząt. Krecia robota potrafi uszkodzić systemy nawadniające czy nawet osłabić wały przeciwpowodziowe. Jak zatem walczyć z tym szkodnikiem?

Sposobów na pozbycie się kreta jest kilka. Oto kilka propozycji:

  1. Podziemne zapory - to dosyć pracochłonna forma odstraszenia kreta. Wystarczy głęboko wkopana w ziemię siatka na krety, która skutecznie uniemożliwi przedostanie się kretowi na powierzchnie ziemi
  2. Odstraszacze wibracyjne, elektryczne i dźwiękowe - kret ma wyczulony słuch, dlatego jest wrażliwy na głośne dźwięki. Ten sposób odstraszenia szkodnika jest humanitarny. Wystarczy ogrodowy wiatraczek lub puszka aluminiowa na metalowym pręcie i wbić całość w ziemię. Puszka poruszana wiatrem wydaje irytujące dźwięki, które poprzez wibracje pręta przenoszą się pod ziemię
  3. Metoda chemiczna - kolejna skuteczna metoda na pozbycie się kreta z ogrodu. Chemiczny preparat jest albo w formie płynu (wystarczy wlać go do nory) albo w granulkach (trzeba zalać je wodą). Krety mogą się skutecznie wynieść, jednak częściej umierają
  4. Posadzenie roślin odstraszających krety - szkodniki te nie przepadają za aksamitką, czosnkiem, bazylią a także rącznikiem pospolitym i wilczomleczem. Można je posadzić w swoim ogrodzie, a krety nie będą chciały w nim zamieszkać
  5.  Karbid - kolejna chemiczna metoda, której zapach zmusza gryzonie do zmiany miejsca zamieszkania. Granulki karbidu trzeba wsypać do wlotu kreciego tunelu i zalać je kilkoma kroplami wody
  6. Pułapki - to rozwiązanie to jednak ostateczność, gdyż kretołapki to mechaniczne środki zwalczania szkodników o wydłużonym kształcie i specjalnych zapadkach. Zwierzę, które znajdzie się w kretołapce pozostanie tam aż do śmierci z głodu. Taką pułapkę instaluje się w jednym z korytarzy kreta.