Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Inwazja ślimaków na działce? Sprawdź, jak się ich pozbyć
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 18.03.2024 21:03

Inwazja ślimaków na działce? Sprawdź, jak się ich pozbyć

żerujący ślimak
fot. Pixabay/sipa

Pamiętasz sytuację, w której twój ogród warzywny zaczął nagle znikać w oczach? To właśnie wtedy zaczęły się panoszyć tam ślimaki. Te małe zwierzęta potrafią narobić ogromnych szkód, jednak istnieją proste sposoby, by się ich humanitarnie pozbyć. Oto kilka propozycji, dzięki którym ochronisz swoje rośliny przed całkowitą inwazją ślimaków.

Ten rodzaj ślimaka sieje największe spustoszenie

Pożerające na swej drodze wszystko ślimaki, to zwierzęta żywiące się zarówno liśćmi, jak i korzeniami liści. Ich charakterystyczny znak to ślady śluzu na podłożu, po którym się poruszają. 

Ślimaki dzielą się na dwa rodzaje: takie ze skorupą oraz te bez. Te drugie, nazywane nagimi ślimakami, to prawdziwi niszczyciele roślin uprawnych oraz ozdobnych. Po czym je poznać? Są duże, brązowe albo czarne i jak już zagoszczą się w ogrodzie, wtedy następuje inwazja. Ciekawostką jest to, że ślimak nagi jest jajorodny, ale też jest obojnakiem (potrafi się rozmnożyć samodzielnie). Te ślimaki są kanibalami. 

Brak skorupy utrudnia im przebywanie na ostrym słońcu, dlatego uwielbiają chować się w wilgotnych zakamarkach ogrodu. Ślimaki, choć bywają pożyteczne (żywią się gnijącymi i martwymi częściami roślin oraz nasionami chwastów), to jednak nie są mile widziane, ze względu na wyrządzane przez nich szkody w uprawach przydomowych. 

Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt. Aż 36 chorób zakaźnych objętych programem

Jak odstraszyć ślimaki używając domowych składników

Obecność ślimaków bez charakterystycznej muszli to sygnał dla ogrodnika, że uprawy mogą być zagrożone. O ile pojedyncze ślimaki można wyłapać i wyeksmitować daleko poza ogród, to niestety z inwazją może być problem. Aby się ich skutecznie pozbyć, można zakupić gotowy oprysk na ślimaki lub wykorzystać naturalne sposoby. 
Jak domowymi metodami pozbyć się ślimaków z ogrodu?

 1. Zastawienie pułapki - mieszanka piasku, popiołu czy trocin, rozsypana wokół roślin, utrudni ślimakom poruszanie się po sypkim podłożu. Do tego zestawu można dodać pokruszone skorupki jajek, które dodatkowo mogą odżywić glebę.
 2. Kawa - wystarczy rozsypać fusy kawy wokół roślin, a ślimaki nie będą tak chętne na wejście na teren ogrodu. Intensywny zapach kawy, ale i cynamonu potrafi skutecznie odstraszyć ślimaki.
 3. Użyj sody oczyszczonej- dla ślimaków to jak niewidzialna przeszkoda. Podobnie działanie ma taśma miedziana. Rozłożenie jej wokół grządek może pomóc w walce ze zjadaczami upraw.
 4. Zrób oprysk - przygotuj 500 g świeżego piołunu lub kg liści rabarbaru, zalej 10 l wody i odstaw na ok. 4 tygodnie, mieszkając całość co dwa dni. Następnie rozcieńcz roztwór w proporcji 1:1 i spryskaj nim rośliny i glebę.
 5. Spryskaj octem miejsca pojawienia się ślimaków- 100 ml octu wymieszaj z litrem wody. 
 6. Posyp każdego napotkanego ślimaka solą.

Oprócz tego dobrze jest regularnie kosić trawę i utrzymywać porządek w ogrodzie, gdyż dzięki temu ślimaki będą miały trudniej zadomowić się w ogrodzie. Dobrze jest również podlewać rośliny z rana, wieczorne podlewanie stwarza ślimakom idealne warunki do żerowania.

Rośliny w walce ze ślimakami 

Istnieją jeszcze inne metody na skuteczną walkę z pojawieniem się wszystkożernych ślimaków w ogrodzie. Wystarczy, że posadzisz rośliny, których smak i zapach będzie odstraszał małe stworzenia pałaszujące uprawy, takie jak:

 • bylica piołun;
 • gorczyca;
 • cebula;
 • czosnek;
 • cząber;
 • hyzop;
 • krwawnik;
 • macierzanka;
 • majeranek;
 • mydlnica lekarska;
 • orlica pospolita;
 • rumianek;
 • szałwia.

Radykalne metody pozbycia się ślimaków

Jeśli jednak nie masz już siły ani czasu na pozbycie się inwazji ślimaków domowymi sposobami, możesz użyć specjalnych środków chemicznych na ślimaki. Można nabyć taki w formie proszku lub płynu, z którego potem przygotowuje się oprysk. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że chemiczne sposoby na pozbycie się ślimaków, mogą mieć negatywne skutki dla jeży czy ptaków, które żywią się ślimakami.

Jeśli zapadnie decyzja o zastosowaniu środka chemicznego, to w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się stopniu toksyczności na opakowaniu. Preparat oznaczony numerem V jest środkiem "praktycznie nieszkodliwym" dla środowiska i jest on najczęściej stosowany w ogrodzie. Użycie oprysku należy zawsze przeprowadzać wedle instrukcji na opakowaniu.